Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Всесвітній день боротьби з ожирінням

Всесвітній день боротьби з ожирінням

Всесвітній день боротьби з ожирінням26 листопада відзначають Всесвітній день боротьби з ожирінням, що визнано найсерйознішим хронічним захворюванням. Мета цього дня підвищення уваги до проблеми ожиріння та сприяння профілактики цієї хвороби.

Ожиріння є однією з найбільш поширених проблем здоров’я у всьому світі. Надмірна вага та ожиріння визначаються як аномальні й зайві жирові відкладення, які можуть завдати шкоди здоров’ю.

Індекс маси тіла (ІМТ) — просте відношення ваги до зростання, часто використовується для класифікації ожиріння та надмірної ваги. Індекс розраховується як відношення ваги тіла в кілограмах до квадрата зросту в метрах (кг/м 2).

За визначенням ВООЗ:

  • ІМТ більше або дорівнює 25 – надлишкова маса тіла;
  • ІМТ більше або дорівнює 30 – ожиріння.

ІМТ є найбільш зручною мірою оцінки рівня ожиріння і надмірної ваги у населення, оскільки він однаковий для обох статей і для всіх вікових категорій дорослих. ІМТ слід вважати приблизними критерієм, тому що він може не відповідати однаковою мірою вгодованості у різних індивідуумів. Чим більше ІМТ, тим більше збільшується ризик неінфекційних захворювань.

В Україні поширення надмірної ваги є одним із вищих серед країн Східної Європи та Центральної Азії та становить майже 60%. Ожиріння має майже чверть населення, жінки страждають ожирінням частіше, ніж чоловіки. Основна причина ожиріння і надмірної маси тіла — енергетичний дисбаланс між калоріями, які надходять в організм і калоріями затраченими. Це відбувається тому, що з одного боку сучасна людина все більше споживає висококалорійні продукти з високим вмістом жиру, солі і цукру, але з пониженим вмістом вітамінів, мінеральних речовин і інших поживних мікроелементів. З іншого — зниження фізичної активності у звʼязку з усе більш нерухомим характером багатьох видів діяльності, зі змінами в способах пересування і зі зростаючою урбанізацією.

Надмірна вага та ожиріння, на жаль, мають наслідки для здоровʼя:

  • серцево-судинні захворювання, головним чином хвороби серця та інсульт;
  • діабет;
  • порушення скелетно-м’язової системи, особливо остеоартрит – дегенеративне захворювання суглобів;
  • деякі онкологічні захворювання;
  • респіраторні захворювання – астма, синдром апное уві сні;
  • шлунково-кишкова патологія – жовчнокам’яна хвороба, неалкогольна жирова хвороба печінки;
  • порушення репродуктивної функції;
  • психологічні та соціальні наслідки.

‼️ Надмірна вага та ожиріння є попереджувальними. Втрата ваги, навіть на 5-10%, покращує загальне самопочуття, допомагає знизити ризик розвитку захворювань, допомагає зменшити їх тяжкість.

Обов’язковою умовою зниження маси тіла є зміна способу життя неодмінно за двома умовами — обмеження надходження калорій та регулярна фізична активність (60 хвилин в день для дітей і 150 хвилин на тиждень для дорослих людей).

Якщо у Вас виникли проблеми із зайвою вагою пропонуємо звернутися за рекомендаціями до лікаря, тому що індивідуальні зусилля можуть бути малоефективними та виникне необхідність проведення лікування.

За інформацією Центру Громадського здоров’я України