7
травня 2025 року до міста Кропивницького відбувся візит делегації
представництва ЮНІСЕФ в Україні в рамках якого проведена робоча зустріч начальника
управління охорони здоров’я КМР Оксаною Макарук з керівником офісу ЮНІСЕФ у м.
Полтава Ігорем Кацитадзе та керівницею програми офісу ЮНІСЕФ у м. Полтава пані
Ольгою Савченко для обговорення стану реалізації універсально-прогресивної
моделі домашніх візитів (Турбота з народження вдома) та подальшої її
перспективи у місті Кропивницькому. Ознайомлено з роботою первинної ланки
охорони здоров’я міста, визначено пріоритетні напрямки співпраці.
Протягом 2023 року - І кварталу 2025 року заклади охорони здоров'я Кропивницької міської територіальної громади отримали від UNICEF благодійну допомогу на загальну суму 2 414,2 тис. гри, зокрема заклади первинної ланки (Центри первинної медико-санітарної допомоги № 1 та № 2, Амбулаторія загальної практики - сімейної медицини) отримали:
1) Дитячі меблі, приладдя для ігрової дитячої кімнати, ноутбуки, ваги підлогові, тонометр, термометр, столики пеленальний, кушетки медичні, диван- лавка, телевізори та інше у рамках проекту «Швидке реагування для підтримки дітей та їхніх сімей, у тому числі ВПО постраждалих від війни в України»;
2) холодильники для зберігання вакцин;
3) набори патронажної сестри, сумки першої необхідності, термометри, отоскопи, пульсоксиметри тощо, а також автомобіль (Амбулаторія загальної практики - сімейної медицини) у рамках програми «Турбота з народження вдома».
Комунальне некомерційне підприємство «Амбулаторія загальної практики - сімейної медицини» Кропивницької міської ради» з квітня 2023 року співпрацює з ЮНІСЕФ в рамках проекту «Універсально-прогресивної моделі домашніх візитів до родин з дітьми від 0 - 4 років. Турбота з народження вдома». В закладі відкрито та облаштовано кабінет патронажної служби.
В кабінеті працює патронажна медична сестра вищої кваліфікаційної категорії, яка постійно проходить навчання та тренінги.
У закладі пройшли тренінг «Впровадження універсально- прогресивної моделі домашніх візитів для сімей з дітьми від 0 до 3» 5 медичних сестер загальної практики – сімейної медицини та 1 сімейний лікар (яка сертифікована як тренер з ЮНІСЕФ) та отримали сертифікати.
З початку впровадження програми було забезпечено патронаж для 38 родин, діти спостерігаються від народження до 4-х років.
Використовується дві моделі:
універсальна - відвідування сім’ї з дітьми раннього віку в рамках первинної медичної допомоги (здійснюється підтримка сімей з питань догляду, здоров’я, харчування, стимуляції розвитку дитини і попередження несприятливих соціальних факторів);
прогресивна модель - це охоплення патронажним наглядом груп підвищеного ризику, які мають особливі потреби через медичні або психосоціальні ризики.
На сьогоднішній день під патронатом знаходяться 42 родини з них:
-до 1 міс - 1 дітей,
-до 3 міс - 2 дітей,
-до 6 міс - 6 дітей,
-до 1 року - 14 дітей,
-старше 1 року - 19 дітей,
-а також 2 вагітні.
Також у межах програми «Турбота з народження вдома» діє допологовий патронаж — зустріч із майбутньою мамою на 32-му тижні вагітності. Патронажна медсестра приїжджає до неї додому та обговорює питання щеплень, організації грудного вигодовування, харчування вагітної, проводить фізикальне обстеження (вага, зріст, AT) надає рекомендації щодо підготовки до пологів.
Патронажна медична сестра під час першого візиту проводить індикативне інтерв’ю, завдяки якому вона визначає які потреби у родини та на що треба звернути увагу. Проводиться контроль за станом здоров’я новонародженого (зважування, вимірювання росту, оцінка фізичного розвитку); виявлення можливих відхилень у здоров’ї та направлення, за потребою, до вузьких спеціалістів. Проводяться консультування родини щодо питань догляду за новонародженою дитиною, алгоритм оцінки соціально-побутових ризиків родини, рекомендації щодо грудного вигодовування «чуйне годування», поради щодо розвитку дитини (моторика, мовлення, соціальні навички), проводиться консультування щодо планової та додаткової імунізації, виявляються ризики з основних питань імунізації, надається психологічна підтримка: профілактика післяпологової депресії, консультації щодо психологічного контакту з дитиною. Для роботи використовуються опитувальники, тестування та алгоритми. При необхідності надається соціальна підтримка, інформування про доступні соціальні програми та пільги, допомога у вирішенні адміністративних питань пов’язаних з дитиною.
Організація роботи патронажної служби:
Універсальний пакет:
-перший візит в 7 днів;
-другий візит в 14 днів;
-третій візит в 1 місяць;
-четвертий візит в З місяці;
-п’ятий візит в 5,5 місяців;
-шостий візит в 8 місяців;
-сьомий візит в 11 місяців;
-восьмий візит в 17 місяців;
-дев’ятий візит в 24 місяці;
-десятий візит в 36 місяців.
Прогресивний пакет:
-вагітні жінки в групі ризику - відповідно до індивідуального плану;
-всі новонароджені раннього віку в групі ризику - відповідно до індивідуального плану.
Представники ЮНІСЕФ неодноразово відвідували КНП «АЗП-СМ» з метою допомоги в розвитку програми. Гуманітарна допомога у вигляді автомобіля, який був наданий у червні 2024 року, символізує високу оцінку зусиль та внесок у розвиток проекту.
Враховуючи те, що задекларовані діти проживають як в міській, так і в сільській місцевості (с.Первозванівка, с. Аджамка, с. Сонячне) завдяки автомобілю патронажна медсестра може відвідувати родини із дітьми у віддалених районах і надавати якісні послуги.
8 травня 2025 року у Кропивницькому відбувся семінар, присвячений впровадженню оновленого підходу до ранньої медико-соціальної підтримки сімей із дітьми від народження до чотирьох років у межах національної програми «Турбота з народження вдома». До обговорення доєдналися представники обласного департаменту охорони здоров’я, управління охорони здоров’я Кропивницької міської ради, заступники голів територіальних громад Кіровоградської області та керівники закладів первинної медичної допомоги.
Програма, ініційована Міністерством охорони здоров’я України у партнерстві з ЮНІСЕФ, передбачає здійснення сімейними медичними сестрами регулярних візитів до родин із маленькими дітьми, щоб надати комплексну підтримку з питань здоров’я, розвитку, безпеки дитини, а також психоемоційного благополуччя батьків.
На семінарі було визначено ключові потреби сімей регіону, узгоджено напрямки міжсекторальної взаємодії та напрацьовано спільне бачення ефективного впровадження домашніх візитів у громадах. Особливу увагу приділили важливості інвестицій в Ранній Розвиток Дитини (РРД) на первинній ланці та нормативній базі МОЗ України щодо інтеграції послуг РРД в закладах охорони здоров'я та вдома на рівні ЦПМСД.
Програма «Турбота з народження вдома» реалізується відповідно до нового порядку, затвердженого наказом МОЗ № 2003 у січні 2025 року, який уніфікує підходи до медичного спостереження за дітьми до чотирьох років. Вона включає чотири обов’язкові домашні візити медичної сестри та шість консультацій у закладах охорони здоров’я.
Домашні візити – це не лише медичні огляди, а й можливість надати сім’ї психологічну допомогу, навчити батьків виявляти ранні ознаки порушень розвитку та створювати безпечне середовище для дитини. Під час війни ця послуга стає ще більш важливою для родин.
Завдяки цьому батьки отримують підтримку з питань грудного вигодовування, харчування, вакцинації, раннього розвитку, профілактики нещасних випадків і ознак післяпологової депресії.
Ці зміни спрямовані на покращення надання комплексної медико-соціальної допомоги дітям до чотирьох років, щоб кожна дитина отримала кращий старт у житті.