Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » 14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом

14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом14 листопада традиційно відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, і увагу всього світу зосереджено на питаннях діагностики та запобіганню цьому захворюванню.

Цукровий діабет – це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну чи організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Понад 1 000 000 людей передчасно помирає в Європі саме через цукровий діабет 2 типу.

Гірка хвороба із солодкою назвою є основною причиною ниркової недостатності, значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації та є причиною 1% випадків сліпоти. У людей, що страждають на цукровий діабет, в 2-3 рази вищий ризик розвитку інфаркту та інсульту.

Є три основні типи цукрового діабету:

Цукровий діабет 1 типу, інсулінозалежний. Виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію. Є хронічним станом.

Цукровий діабет 2 типу. Виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип цукрового діабету.

Гестаційний діабет. Його діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.

Причини виникнення цукрового діабету 1 типу вивчені недостатньо, тому запобігти захворюванню майже неможливо. Водночас, достеменно відомо, що більшість випадків цукрового діабету 2 типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.

Окрім того, що цукровий діабет поширена проблема – в Україні він займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкології, його перебіг часто є безсимптомним, що дуже ускладнює діагностику та лікування.

У зоні ризику люди:

  • з надлишковою вагою;
  • 45 років і старше;
  • мають сімейний анамнез діабету чи серцевих захворювань;
  • страждають на високий кров’яний тиск;
  • ведуть малорухливий спосіб життя.

Як запобігти?

· Регулярні фізичні навантаження. Допомагають позбутися зайвої ваги, знижують рівень цукру в крові, підвищують чутливість до інсуліну.

· Збалансоване харчування. Обирати тип харчування для профілактики або при діабеті бажано разом з лікарем. Корисно більше споживати клітковину, цільнозернові продукти, овочі, фрукти, горіхи, крупи.

· Контроль маси тіла. Ожиріння чи надмірна вага підвищують ризик захворіти на діабет.

· Відмова від куріння та алкоголю.

· Своєчасне звернення за медичною допомогою.

Погане самопочуття, різке погіршення стану або поява тривожних симптомів - привід звернення до сімейного лікаря.

Відповідно до Порядку реімбурсації лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 854 «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення», з 01 жовтня 2021 року відпуск лікарських засобів, у тому числі препаратів інсуліну, які підлягають реімбурсації, здійснюється за електронними рецептами в аптеках чи аптечних пунктах, які здійснюють відпуск лікарських засобів по програмі «Доступні ліки» згідно з договорами про реімбурсацію, укладеними з Національною службою здоров'я України, незалежно від місця проживання пацієнта чи місця надання медичних послуг.

 

В місті Кропивницькому станом на 01 листопада 2024 року в базу даних внесено 100 % хворих, що потребують інсулінотерапії 2 064 особи, у тому числі: 1970 дорослих та 94 дитини, всім їм виписуються електронні рецепти на отримання препаратів інсуліну.