Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Ольга Тиж: «Цукровий діабет може виникнути у людини будь-якого віку»

Ольга Тиж: «Цукровий діабет може виникнути у людини будь-якого віку»

Ольга Тиж: «Цукровий діабет може виникнути у людини будь-якого віку»У 2016 році в місті Кропивницький зареєстровано 8018 дорослих, хворих на цукровий діабет, та 50 дітей. Торік на обліку було 7454 дорослих та 48 дітей, хворих на цукровий діабет. Кількість хворих постійно зростає, наголошують медики. Що робити, якщо вам діагностували цукровий діабет? Яка профілактика хвороби? Про це та інше спілкуємося із міським позаштатним ендокринологом Ольгою Тиж.

- Які ранні ознаки цукрового діабету першого типу і другого?

- Ранніми ознаками цукрового діабету обох типів є: спрага, сухість у роті, часте сечовиділення. Іноді можуть бути: свербіж шкіри, загальна слабкість, стомлюваність, повільне загоєння ран. При І типі цукрового діабету може спостерігатись різке схуднення.

- Скільки разів на рік має обстежуватися здорова людина? Як діагностувати цукровий діабет?

- Кожна людина щорічно має проходити профілактичне обстеження - ЕКГ, ФГ, загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, а також аналіз на глюкозу крові. Якщо при цих обстеженнях підвищення глюкози крові не виявлено, але є вище перераховані симптоми, призначаються додаткові обстеження (глюкозо-толерантний тест та визначення рівня глюкози у добовій сечі).

- Якщо у людини виявили цукровий діабет – куди звертатися?

- Якщо у людини виявили цукровий діабет ІІ типу, то вона має звернутися до сімейного лікаря, де її візьмуть під диспансерний нагляд, дадуть поради з приводу дієтичного харчування і призначать потрібне лікування. Також хворі можуть звертатися безпосередньо до лікаря-ендокринолога. Якщо у хворого виявлений І тип цукрового діабету, він одразу має звернутися до ендокринолога, де йому буде призначена інсулінотерапія.

- Чим небезпечне це захворювання?

- Украй важливо знати, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Основна причина розвитку ускладнень – це тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). При високому рівні цукру в крові, в першу чергу, страждають дрібні кровоносні судини й нерви всього організму. Можуть розвинутися: діабетична ретинопатія (захворювання судин очей), діабетична ангіопатія нижніх кінцівок, діабетична полінейропатія.

- Скільки років було наймолодшому і найстаршому вашому пацієнту, у яких виявили цукровий діабет?

- Цукровий діабет може виникнути у людини будь-якого віку. Наймолодшому моєму пацієнту було 16 років (діти спостерігаються у дитячих ендокринологів), а найстаршому – 91 рік.

- Чи відмовляються пацієнти від лікування цукрового діабету?

- На моїй практиці не було пацієнтів, які б відмовлялися від лікування цукрового діабету. Але іноді трапляється, що хворі на цукровий діабет не дотримуються рекомендацій лікаря з приводу дієтичного харчування або не приймають призначені ліки. Такі хворі рано чи пізно все одно потрапляють до лікаря, але, на жаль, вже з ускладненнями цукрового діабету. Тому кожному пацієнту на прийомі ми розповідаємо про можливі наслідки цього захворювання, даємо брошури про хворобу та щодо дієтичного харчування. У засобах масової інформації намагаємося донести, що необхідно своєчасно обстежуватися та лікуватися.

- Хто частіше хворіє цукровим діабетом?

- Цукровим діабетом частіше хворіють люди з факторами ризику. Факторами ризику виникнення цукрового діабету є спадковість, надлишкова маса тіла, переїдання, особливо зловживання солодким, шкідливі звички (куріння, алкоголь), різні інфекції, атеросклероз, подагра, захворювання підшлункової залози, інших ендокринних органів, печінки та інші.

- Як діабетикам отримати ліки? Яка існує процедура?

- Хворі на цукровий діабет можуть отримати безкоштовно цукрознижуючі препарати в аптеці за рецептами, виписаними сімейними лікарями, згідно реєстру лікарських засобів по безкоштовному забезпеченню, та при наявності коштів в бюджеті. Хворі на інсулінозалежний цукровий діабет отримують інсуліни в аптеках міста за рецептами, виписаними ендокринологами.

- Скільки коштів торік з бюджету було виділено на придбання препарату інсуліну? І скільки цього року?

- У минулому році на придбання препаратів інсуліну було виділено 5447560 грн. В цьому році ця сума складає 8980715 грн. Це достатньо, щоб повністю забезпечити хворих на інсулінозалежний цукровий діабет такими необхідними препаратами.

- Яка профілактика цукрового діабету?

- По-перше, це ведення активного способу життя, здорове раціональне харчування. Потрібно нормалізувати і підтримувати свою вагу в межах норми, позбавитися шкідливих звичок, лікувати інші захворювання.