Щороку 29 жовтня у всьому світі наголошується Всесвітній день боротьби з інсультом (World Stroke Day), який був встановлений Всесвітньою організацією по боротьбі з інсультом (World Stroke Organization, WSO) в 2006 році з метою заклику до термінових активних дій в Всесвітній боротьбі проти цього захворювання.
Історія дати, що відзначається сьогодні, почалася раніше, в 2004 році, коли Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила інсульт глобальною епідемією, а в 2006 рік була створена Всесвітня організація по боротьбі з інсультом, яка і заснувала цей День.
Інсульт — це гостре раптове порушення кровообігу в головному мозку, що викликає швидке відмирання і загибель окремих його ділянок і призводить часом людину до смерті. Останнім часом інсульт не тільки "помолодшав", але і в числі інших серцево-судинних захворювань вийшов на лідируючі позиції за показником смертності. Щороку в світі мозковий інсульт переносять біля 16 млн. людей, з яких 7 млн. вмирають, а у 5 млн. пацієнтів залишаються стійкі неврологічні розлади (паралічі, парези, порушення мови, зниження пам'яті, психічні розлади). Сьогодні кожен 6-й житель України може стати жертвою інсульту. Такій ситуації сприяє як загальне старіння населення, так і такі багаточисельні фактори ризику, як артеріальна гіпертензія (стабільне підвищення артеріального тиску на 10 мм.рт.ст. підвищує ризик виникнення інсульту на 20-30 %), цукровий діабет, при якому ризик виникнення інсульту підвищується у 2-6 разів, тютюнопаління, зловживання алкоголем, нераціональне харчування, гіподинамія, ожиріння, хронічний стрес, депресія, чутливість до змін метеоумов, несприятлива екологічна ситуація також. Попередження хвороби повинно діяти на фактори їївиникнення.
На жаль, не на всі фактори ми маємо змогу впливати. Ми не в змозі вплинути на вік (після 55 років ризик інсульту різко зростає кожні 10 років у 2 рази), стать (чоловіки мають більшу прихильність до інсульту), вроджену прихильність (генетичні фактори). На інші причини виникнення інсульту можна впливати, тому їх і методи боротьби з ними потрібно розглянути детально.
Дієта повинна впливати в першу чергу на попередження розвитку атеросклерозу. Це обмеження продуктів, що містять холестерин та тваринні жири,обмеження солі до 3 грам на добу,підвищення кількості фруктів, овочів та злаків, рослинної олії. Корисною є морська риба, що пов'язано з наявністю у ній ненасичених жирних кислот, попереджуючих ураження судин. А ще введіть до раціону ті продукти, що багаті магнієм, оскільки він знижує ризик інсульту на 15% - це насіння і горіхи, чорнослив, курага і інжир, морська капуста, а також зелені овочі.
Фізичні навантаження є дієвим фактором профілактики ожиріння, цукрового діабету другого типу, артеріальної гіпертензії, які є важливими факторами ризику. При цьому покращуються властивості крові, знижується ризик тромбоутворення. Ризик передчасної смерті при умові виконання регулярних фізичних вправ знижується приблизно на 30 %. Пацієнтам, які мають хронічні захворювання, необхідно консультуватися з лікуючим лікарем з приводу характеру та інтенсивності навантажень. А от розумову активність при цьому знижувати не потрібно, оскільки чим більш плідно працює ваш мозок (коли людина щось запам'ятовує, над чимось розмірковує, щось вивчає і т.п.), тим довше він залишається молодим.
Паління збільшує ризик розвитку ішемічного інсульту декількома напрямками. Нікотин викликає звуження судин та стимулює прогресування атеросклерозу. Відмова від паління - одна з головних мір профілактики інсульту.
Цукровий діабет пов'язаний з підвищеним ризиком для ураження судин та інтенсивним розвитком атеросклерозу. У зв'язку з цим ретельний контроль цукру крові у хворих на цукровий діабет є життєвою необхідністю.
Роль стресу у підвищені ризику інсульту добре вивчена та доведена. Вчиться уникати суперечок, позитивно дивитись на життя, що особливо актуально в наш час. При неможливості впоратися з проблемою самостійно, звертайтеся за допомогою до спеціалістів.
Якщо ви відмітили у себе наведені нижче ознаки порушення мозкового кровообігу, негайно зверніться за медичною допомогою:
-раптова слабкість, або втрата чутливості на обличчі, руці, нозі, особливо, якщо це на одній стороні тіла;
-раптове порушення зору на одне чи обидва ока;
-головокружіння, втрата рівноваги або координації, особливо в поєднанні з іншими симптомами, такими як порушена мова;
- раптовий, без видимої причини, сильний головний біль.
Ваше здоров'я- у ваших руках.