Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Профілактика відморожень

Профілактика відморожень

Взуття повинне бути вільним, дозволяти без перешкод рухати ступнями і пальцями ніг, повинне забезпечити сухість ніг і зберігання тепла. Щоб уникнути застою крові в пальцях рук і ніг, необхідно час від часу розгинати і згинати пальці. Не можна носити тісне взуття, але й дуже просторе, тому що останнє може викликати потертість шкіри, що також сприяє виникненню відморожень.

Волога шкіра віддає в декілька разів більше тепла, ніж суха. Сушити взуття в усіх випадках треба тільки знявши його з ніг, тому що в протилежному випадку внутрішня його поверхня залишається вологою, з»являються потертості, тріщини на шкірі стоп.

В організмі одна частина енергії, що звільняється внаслідок біологічних реакцій, перетворюється в тепло, а інша використовується на виконання механічної роботи. М’язи, образно кажучи, є мотором тепла. Чим більше рухлива активність, тим більше тепла виробляється організмом і тим більшою є тепловіддача.

Вітер, підвищена вологість набагато збільшують втрату тепла організмом, а значить і втрату енергії і потребу в ній. В умовах холоду людина повинна отримувати достатню кількість калорійної, гарячої їжі. Холодна їжа не тільки гірше засвоюється, але й потребує затрати енергії організмом на її зігрівання. Пиття гарячих напоїв (чай, кава) підвищують температуру пальців, кінцівок на декілька градусів протягом 30 хвилин.

Рекомендовано в харчовий раціон вводити більше вуглеводів (енергетичний матеріал, що легко засвоюється) і тваринних жирів.

Факторами, що сприяють відмороженню, є паління та зловживання алкоголем. Одна цигарка, викурена зранку натщесерце, викликає спазм капілярів на 15–17 годин. Спазм і застій в капілярах пальців лежить в основі відмороження. Таким чином, відмова від паління або різке скорочення його, може стати одним з заходів профілактики відморожень.

Для попередження відморожень в ситуаціях, небезпечних для холодових уражень, вживання алкогольних напоїв є протипоказаним. В народі вважається, що алкоголь зігріває організм, розширює судини, попереджає негативний вплив низьких температур. Так, він зігріває по суб’єктивним відчуттям на короткий період часу, але викликає й ейфорію з неадекватною реакцією на холод, втратою пильності на холодовий агент, неекономну витрату енергії, додаткову втрату тепла. При зігріванні вже в теплому приміщенні вживання невеликих доз алкоголю не протипоказано.

До груп ризику в даному випадку належать особи, які мають захворювання вегетативної нервової системи, периферійних нервів, цукровий діабет, епілепсію, облітеруючі захворювання судин.

Своєчасне лікування таких захворювань, як облітеруючий ендартеріїт, варикозна хвороба вен нижніх кінцівок, хронічний тромбофлебіт, запальні захворювання шкіри, є одним з елементів комплексної профілактики відморожень. Відмороження, що перенесені в минулому, лишають підвищену чутливість тканин організму до впливу холоду.

Тривалий нерухомий стан призводить до зниження рівня обміну речовин в організмі, до спазму судин, насамперед периферійного кровообігу. Пальці рук і ніг, що не мають власних м’язів, скоріше всього втрачають тепло і гинуть раніше всього. «Ні хвилини фізичного спокою в умовах холоду» – повинно бути правилом для людей.

Для організму здорової людини вплив низьких температур не представляє великої небезпеки. При втомі всі ці фактори порушуються. Втома призводить до накопичення в тканинах організму недоокислених

продуктів обміну, спазму та парезу судин. Вона знижує здатність організму звільнятись від «токсинів втоми», сприяючи ризику відмороження.

Перша допомога при обмороженні, як правило, надається як само- та взаємодопомога. Побутує думка, що першою основною допомогою є розтирання обморожених ділянок снігом. У подальшому постраждалого переносять у тепле приміщення і тільки при розвитку запальних процесів (біль, сильний набряк, поява пухирів, підвищення температури тіла) звертаються по допомогу до медичного закладу. Розтирати снігом обморожені ділянки тіла не можна, тому що при цьому посилюється охолодження, а крижинки травмують шкіру, що може призвести до інфікування. Правильне надання першої допомоги повинне включати в себе такі заходи, які виконують у певній послідовності.

У польових умовах:

1. Зняти промерзле взуття, шкарпетки, рукавички.

2. Теплими долонями зігріти обморожені ділянки тіла, розтираючи їх вовняною тканиною.

3. При можливості дати гарячий напій.

4. Накласти теплоізолювальну пов'язку.

5. Доправити постраждалого до медичного закладу.

У домашніх умовах:

1. Зняти промерзле взуття, шкарпетки, рукавички.
2. Помістити кінцівку постраждалого у ванну з водою температури 17 – 18 градусів, поступово, протягом однієї години, підвищувати температуру води до 37 градусів і проводити масаж.
3. Дати гарячий напій.
4. Обережно витерти уражені ділянки.
5. Накласти асептичну теплоізолювальну пов'язку.
6. Транспортувати до лікувального закладу.