Харчові токсикоінфекції, спричинені різними збудниками, мають подібну симптоматику. Ознаки хвороби виникають раптові і швидко наростають. З’являються мерзлякуватість, переймоподібний біль у животі, частіше в епігастрії і навколо пупка. Слідом за ним виникають нудота і повторне блювання, що приносить полегшення хворому. Згодом приєднується пронос. Випорожнення рідкі або водянисті, смердючі, до 10 раз на добу і більше, іноді з домішками слизу.
Тривалість хвороби 1-4 доби, поліпшення загального тану настає відразу після промивання шлунка і кишок.
Лікування має бути комплексним і негайним, у стаціонарі. Слід звертатись до лікаря. Не в якому разі не займатись самолікуванням, тому що це може привести до непередбачуваних наслідків. Невідкладну допомогу тяжкохворому надають вдома і лише після цього його госпіталізують. Необхідно якомога швидше промити шлунок і кишки з метою звільнення від мікробів і токсинів. У дітей шлунок промивати можна беззондовим методом, для цього краще використовувати розчин гідрокарбонату натрію (соди), який готується з розрахунку 2 ст.ложки. на 0,5 літра перевареної або кип’яченої води. Шлунок промивати потрібно до чистої води. За допомогою клізми очищають кишечник. Після цих дій потрібно терміново викликати карету швидкої допомоги для того щоб надати дитині кваліфіковану медичну допомогу. Ні в якому разі не потрібно найматися самолікуванням! Чим раніше дитина буде доставлена в стаціонар, тим скоріше вона одужає.
Антимікробну і протизапальну дію мають настої та відвари таких лікарських рослин, як петрушка городня, ромашка аптечна, м’ята перечна, звіробій звичайний, кріп городній та інші. Можна застосовувати також відвар сушених яблук, родзинок.
Для нормалізації травлення в кишках можна застосовувати ферментні препарати (фестал, ензистал, мезим-форте).
Профілактика передбачає дотримання санітарно-гігієнічних правил на підприємствах харчової промисловості і громадського харчування, зберігання продуктів, що швидко псуються в умовах холодильнику. Не допускайте забруднення харчових продуктів виділеннями домашніх тварин, гризунів, птахів, мух. Дотримуйтесь правил особистої гігієни, вживайте в їжу, овочі та фрукта, які були вимиті кип’яченою водою, ретельно мийте руки перед вживанням їжі, не допускайте збереження харчових продуктів, які зберігались без холодильника, тому що ними можна отруїтися. Потрібно зберігати продукти харчування які не піддаються термічній обробці (салати, овочі, фрукти, тощо ) в умовах холодильнику щільно запакованими, щоб вони не піддавались впливу зовнішнього середовища. Дотримання цих простих правил допоможе вам уникнути захворювань на харчові токсикоінфекції. Тож, будь ласка дотримуйтесь цих елементарних правил гігієни, піклуйтеся про себе, пильнуйте себе і ви не попадете на стаціонарне лікування.
Щиро бажаю Вам бажаю здоров’я
міський позаштатний інфекціоніст В.А. Мандзій .