Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Несолодке життя при цукровому діабеті

Несолодке життя при цукровому діабеті

 

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом — це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Проводиться щорічно 14 листопада — дата обрана в знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Фредеріка Бантинга, який народився 14 листопада 1891 року. Завдячуючи діяльності IDF (Міжнародної діабетичної Федерації), Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільйони людей по всьому світу і об'єднує діабетичні громади 145 країн з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення. Про несолодке життя при цукровому діабеті, про причини розвитку захворювання та особливості його лікування розповідає міський позаштатний ендокринолог Тиж Ольга Леонідівна. 

1. Що таке цукровий діабет та які його основні симптоми? 

Цукровий діабет - група ендокринних захворювань, що розвиваються внаслідок абсолютної чи відносної недостатності гормону інсуліну, при якому не відбувається нормального засвоєння клітинами організму цукру (глюкози) з крові. Наслідком цього є порушення всіх видів обміну речовин: вуглеводного, жирового, білкового, вітамінного, мінерального. І з часом виникають ускладнення з боку нирок, печінки, серцево-судинної системи, органів травлення та ін.

Основними симптомами цукрового діабету є: спрага, сухість у роті, часте сечовиділення. Іноді можуть бути: свербіж шкіри, загальна слабкість, стомлюваність, повільне загоєння ран. При І типі цукрового діабету може спостерігатись різке схуднення. 

2. Що є причиною розвитку цукрового діабету у молоді та в осіб старшого віку? У якому віці люди частіше хворіють на цукровий діабет І-го та ІІ-го типу? 

Існує два типи цукрового діабету: Діабет І /інсулінозалежного/ та ІІ /інсулінонезалежного/ типів.

Для діабету 1-го типу характерне недостатнє виробництво інсуліну ендокринними клітинами підшлункової залози. Відправним моментом у розвитку цього типу діабету є масивне руйнування ендокринних клітин підшлункової залози (острівців Лангерганса) і, як наслідок, критичне зниження рівня інсуліну в крові. Масова загибель ендокринних клітин підшлункової залози може відбутися внаслідок вірусних інфекцій, онкологічних захворювань, панкреатиту, токсичних уражень підшлункової залози, стресових станів, різних аутоімунних захворювань, при яких клітини імунної системи виробляють антитіла проти β-клітин підшлункової залози, руйнуючи їх. Цей тип діабету, у переважній більшості випадків, характерний для дітей та осіб молодого віку (до 30 років).

Для діабету 2-го типу характерні порушення взаємодії інсуліну з клітинами тканин організму. При цьому типі діабету інсулін виробляється в нормальних або навіть у підвищених кількостях, однак порушується механізм взаємодії інсуліну з клітинами організму (інсулінорезистентність).

Головною причиною інсулінорезистентності є порушення функцій мембранних рецепторів інсуліну при ожирінні (основний фактор ризику, 80 % хворих на діабет мають надлишкову масу тіла). У цілому, цей тип діабету найчастіше вражає людей старше 40 років.

Існує спадкова схильність до цукрового діабету. Якщо хворий один з батьків, то ймовірність успадкувати діабет першого типу дорівнює 10 %, а діабет другого типу — 80 %. 

3. Як діагностується та лікується діабет?

Діагностика діабету 1-го та 2-го типу полегшується наявністю основних симптомів: поліурії, поліфагії, схуднення. Проте основним методом діагностики є визначення концентрації глюкози в крові та сечі. Для визначення вираженості декомпенсації вуглеводного обміну визначають рівень глікованого гемоглобіну, який не має перевищувати 5,9 %.

Основними завданнями лікаря при лікуванні цукрового діабету є:

• Компенсація вуглеводного обміну

• Профілактика та лікування ускладнень

• Нормалізація маси тіла

• Навчання пацієнта

Дієта під час цукрового діабету є необхідною складовою лікування, як і використання цукрознижувальних препаратів або інсуліну. Без дотримання дієти неможлива компенсація вуглеводного обміну. Слід зазначити, що в деяких випадках під час діабету 2-го типу для компенсації вуглеводного обміну достатньо лише дієти, особливо на ранніх стадіях захворювання.

4. Чи можна уникнути цукрового діабету переглянувши свій спосіб життя та яких обмежень слід дотримуватися хворим? 

Цукровим діабетом частіше хворіють люди з факторами ризику. 

Факторами ризику виникнення цукрового діабету є спадковість, надлишкова маса тіла, переїдання, особливо зловживання солодким, шкідливі звички (куріння, алкоголь), різні інфекції, атеросклероз, подагра, захворювання підшлункової залози, інших ендокринних органів, печінки та ін.

Знаючи свою спадковість з приводу цукрового діабету, захворювання можна уникнути дотримуючись здорового способу життя та раціонального харчування. Треба кинути шкідливі звички: куріння, алкоголь, нормалізувати і підтримувати свою вагу в межах норми, контролювати артеріальний тиск, своєчасно лікувати супутні захворювання. 

5. Який прогноз дають лікарі при цьому захворюванні? Чи є випадки, коли цукровий діабет виліковувався або був настільки компенсованим, що дозволяло хворому жити повноцінним, звичним до хвороби, життям? 

Цукровий діабет – це не вирок, а просто інший спосіб життя. Випадків виліковування цукрового діабету я не зустрічала, але хворих з компенсованим захворюванням, які живуть повноцінним життям є багато. Ці хворі дотримуються дієти, отримують призначене лікарем лікування, контролюють рівень вуглеводів, слідкують за вагою та артеріальним тиском.

6. Якої дієти слід дотримуватися хворим на цукровий діабет? 

Хворим на цукровий діабет слід обмежити вживання легких вуглеводів, тваринних жирів, кондитерських виробів, смажених та копчених продуктів. 

7. Чи допомагає народна медицина людям, хворим на цукровий діабет? 

При цукровому діабеті, зазвичай 2 типу легкої форми, призначаються фітопрепарати для лікування. На початкових стадіях захворювання трав’яні ліки мають ефект і ми їх використовуємо в своїй практиці. 

8. У яких випадках виникають серйозні ускладнення та як їх уникнути? 

Украй важливо знати, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Основна причина розвитку ускладнень – це тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). При високому рівні цукру в крові в першу чергу страждають дрібні кровоносні судини й нерви всього організму. Можуть розвинутися: діабетична ретинопатія /захворювання судин очей/, діабетична ангіопатія нижніх кінцівок, діабетична полінейропатія.

Але розвиткові ускладнень цукрового діабету можна запобігти. Результати клінічних досліджень доводять, що за умови дотримання нормальних показників глюкози і холестерину у крові та артеріального тиску пацієнт може уникнути виникнення і прогресування цих ускладнень і жити повноцінним життям.

Допомогти собі в цьому може лише сам пацієнт. Робота з лікарем, дотримання дієтичних рекомендацій і вдосконалення навиків догляду за собою – найкращий спосіб управляти діабетом. 

9. Чи потрібно хворим на цукровий діабет вакцинуватися від сезонних спалахів грипу? 

Грип чи ГРЗ істотно погіршує загальний стан здоров’я діабетика. Як правило, ці захворювання підвищують рівень цукру в крові. Якщо у людини є цукровий діабет, то в цьому випадку при вірусних недугах набагато складніше контролювати перебіг захворювання. Грип для людей з високим вмістом цукру в крові, небезпечніше, ніж для здорових людей.

Багато лікарів рекомендують робити щеплення від грипу, щоб уникнути стрибків глюкози, появи ускладнень і декомпенсації захворювання. Виконувати щеплення при діабеті чи ні, це особиста справа кожної людини з цукровим діабетом.

Профілактичні заходи не приносять шкоди здоров’ю. Люди з ослабленим імунітетом повинні вживати заходів щодо недопущення захворювань, який можуть погіршити основний недугу. Під час епідемій можна носити марлеву стерильну пов’язку, уникати контактів з хворими людьми і ретельно мити руки після відвідування громадських місць. 

10. Як часто потрібно проходити диспансеризацію таким хворим? Де та як можна отримати ліки від цукрового діабету? 

Якщо у людини виявили цукровий діабет 2 типу, то він має звернутися до сімейного лікаря, де його візьмуть під диспансерний нагляд, дадуть поради з приводу дієтичного харчування і призначать потрібне лікування. Якщо у хворого виявлений І тип цукрового діабету, то він одразу має звернутися до ендокринолога, де йому буде призначена інсулінотерапія.

Хворі на цукровий діабет повинні постійно знаходитися під диспансерним наглядом у лікаря. Раз на рік проходити огляд у окуліста, невропатолога, хірурга, уролога, ФГ, ЕКГ, загальні аналізи. Глюкозу крові та сечі потрібно контролювати щомісячно.

Хворі на цукровий діабет 2 типу можуть отримати безкоштовно цукрознижуючи препарати в аптеці за рецептами виписаними сімейними лікарями, згідно реєстру лікарських засобів по безкоштовному забезпеченню за програмою «Доступні ліки».

Хворі на інсулінозалежний цукровий діабет отримують інсуліни в аптеках міста за рецептами, виписаними ендокринологами.