Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » У Кропивницькому проведуть STEPS-дослідження: що це і для чого

У Кропивницькому проведуть STEPS-дослідження: що це і для чого

У Кропивницькому проведуть STEPS-дослідження: що це і для чогоВ Україні вперше проводиться STEPS – загальнонаціональне дослідження для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ). За інформацією, що отримало управління охорони здоров'я Міської ради м. Кропивницький Кіровоградщина також є у списку регіонів, де проводитимуть дослідження. Що таке STEPS та для чого потрібен цей проект, роз’яснює Міністерство охорони здоров’я України.

ЩО ТАКЕ STEPS?

STEPS – це підхід, рекомендований ВООЗ для епідеміологічного нагляду за факторами ризику НІЗ.

Дослідження STEPS відображає поетапний підхід ВООЗ до епіднагляду за факторами ризику НІЗ і є простим стандартизованим методом збору, аналізу і поширення даних у країнах-членах ВООЗ.

Інструмент STEPS охоплює три різних рівні оцінки факторів ризику:

 • анкетування,
 • фізичні вимірювання,
 • біохімічні аналізи.

Кожен рівень поділяється на основні, розширені та додаткові модулі, які можуть використовуватись у дослідженні в залежності від умов і потреб різних країн.

Результати досліджень потрібні не лише для вивчення тенденцій всередині країни, але й для порівнянь між країнами. Зокрема, вони містять соціально-демографічні показники, рівень вживання алкоголю і тютюну, інформацію щодо харчування, фізичної активності, результати вимірів артеріального тиску, глюкози, холестерину, наявність хвороб системи кровообігу, дані фізичного огляду і біохімічні показники.

У світі більш ніж 130 країн хоча б одного разу брали участь в дослідженні STEPS. У деяких країнах дослідження STEPS проводилось декілька разів, в Україні – проводиться вперше.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

Неінфекційні захворювання (НІЗ) – це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, тривало перебігають і повільно прогресують, погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. Неінфекційні захворювання з’являються внаслідок поєднання генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників.

Такі неінфекційні хвороби як рак, діабет, серцево-судинні, хронічні респіраторні, психічні захворювання є причиною смертності №1 у світі та в Україні. Основні причини - метаболічні фактори ризику (підвищення артеріального тиску, рівня глюкози, холестерину, надлишкова вага та ожиріння), поведінкові фактори (споживання тютюну та алкоголю, нездорове харчування, недостатня фізична активність) та фактори навколишнього середовища (забруднення та інші).

В Україні неінфекційні хвороби є причиною 90% всіх передчасних смертей. Водночас, Україна все ще не має загальнонаціональних репрезентативних даних про основні фактори ризику неінфекційних захворювань, що є перешкодою для прийняття науково обґрунтованих рішень для поліпшення ситуації.

Саме тому в Україні вперше проводиться національне репрезентативне дослідження STEPS. Воно дозволить отримати об’єктивну інформацію про поширення факторів ризику НІЗ. Наявність надійних даних про розподіл головних ризиків НІЗ на рівні населення країни сприятиме розробці релевантних політик для впровадження ефективних інтервенцій для профілактики та контролю поширення НІЗ в Україні.

ХТО ПРОВОДИТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ?

Дослідження STEPS організовує Міністерство охорони здоров’я України і Всесвітня організація охорони здоров’я в рамках спільного проекту МОЗ України та Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Дослідження проводять Центр громадського здоров’я МОЗ України та Громадська організація «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка».

ЯКОЮ Є МЕТОДОЛОГІЯ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ, ЕТАПИ?

Дослідження STEPS вивчає поширеність НІЗ та їхніх факторів ризику, використовуючи стандартизоване анкетування, проведення фізичних та біохімічних вимірювань.

Дослідження STEPS проводиться у всіх областях України. Вибірка дослідження включає доросле населення України (міське і сільське) із загальною кількістю потенційних учасників – 7700 осіб. Збір даних проводиться з червня 2019 року, а результати дослідження очікуються у грудні 2019 року.

Учасники дослідження (респонденти) обираються випадковим чином. Участь у дослідженні є добровільною. Інформація, яку надають респонденти, є повністю конфіденційною та буде використана лише з дослідницькою метою. До проведення дослідження залучені професійні інтерв’юери, які пройшли спеціальне навчання.

Дослідження складається з трьох кроків:

КРОК 1: інтерв'ю учасників з метою виявлення факторів поведінкового ризику та історії здоров'я, пов'язаної з НІЗ;

КРОК 2: вимірювання зросту та ваги, окружності талії та стегон, артеріального тиску і частоти серцевих скорочень;

КРОК 3: вимірювання біохімічних показників здоров’я:

 • глюкози і ліпідів в крові швидкими тестами;
 • рівень натрію, креатиніну, калію та йоду в сечі.

Дослідження надає можливість отримати такі репрезентативні національні дані, які можна буде порівнювати з міжнародними:

 • поточний рівень вживання алкоголю та тютюну;
 • поточний рівень споживання овочів і фруктів;
 • рівень споживання солі;
 • рівень фізичної активності;
 • історію НІЗ та їх лікування;
 • поширеність надмірної ваги та ожиріння, підвищеного артеріального тиску, рівня глюкози в крові та холестерину.

Додатково до стандартного блоку, згідно з методологією STEPS, МОЗ України прийняло рішення про інтеграцію у дослідження додаткових тем, пов'язаних із інтересами громадського здоров'я:

 • психічне здоров'я (депресія та самогубство),
 • насильство і травми,
 • рак шийки матки (скринінг і подальший контроль).

Опитування STEPS охоплює 11 з 25 індикаторів, зазначених у Глобальному плані дій ВООЗ з профілактики та боротьби з НІЗ на період 2013-2020 років та Глобальній системі моніторингу для запобігання та контролю НІЗ, що стосується 7 з 9 глобальних цілей. Таким чином, це дослідження є одним із найважливіших заходів у сфері запобігання та контролю НІЗ. Дослідження STEPS забезпечує отримання достовірних даних щодо головних факторів ризику НІЗ, їх розподілу та зв’язку з соціально-економічними характеристиками, що робить його найціннішим інструментом для розробки та моніторингу стратегій профілактики та боротьби з НІЗ.

ВООЗ рекомендує країнам повторювати проведення дослідження STEPS кожні 5 років, щоб слідкувати за тенденціями, контролювати існуючі політики у сфері охорони здоров'я та покращувати профілактику і контроль НІЗ.

Дізнайтеся більше про STEPS:https://bit.ly/2RpzQaj