Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Покращені показники, відзнака і байдужість до ФГ-обстежень: результати протидії високої захворюваності на ВІЛ і туберкульоз

Покращені показники, відзнака і байдужість до ФГ-обстежень: результати протидії високої захворюваності на ВІЛ і туберкульоз

Координаційну раду з питань протидії ВІЛ/СНІД та туберкульозу провели в управлінні охорони здоров'я міської ради міста Кропивницького. Темою засідання стали підсумки роботи з подолання високої захворюваності на ВІЛ та туберкульоз у місті.

Про стан захворюванності інформували позаштатні фахівці управління охорони здоров'я, які постійно тримають на контролі роботу в цьому напрямку. Як розповіла Неоніла Сухарська, завідувачка поліклінічного відділення КЗ «Кіровоградський обласний протитуберкульозний диспансер», за 9 місяців цього року було вперше виявлено туберкульоз у 121 хворого, при показнику 94 у попередньому році. Утім спостерігається зменшення кількості деструктивних форм, що свідчить про покращення профілактичної та діагностичної роботи. Окрім того один випадок захворювання на туберкульоз було виявлено у дитини, що менше від показника за попередній рік. Знизалась захворюваність на туберкульоз і серед підлітків.

«Це пов'язано з тим, що були оглянуті пацієнти, які не обстежувались флюорографічно 2-3 і більше років, більше обстежено пацієнтів із груп ризику. Це дало змогу виявити більшу кількість хворих на туберкульоз. Окрім того ми бачимо покращення показників виявляємості захворювання на ранніх стадіях», - пояснила Неоніла Сухарська.

Однак показник несвоєчасно виявлених форм туберкульозу, попри те, що знизився, залишається високим, що пов'язано з недбалим ставленням пацієнтів до свого здоров'я та наявністю у них супутніх хвороб. Лікарка відзначила, що останні два роки кількість померлих від туберкульозу поступово зменшується. Це пов'язано з покращенням роботи по ранньому виявленню туберкульозу на первинній ланці. Загалом у місті цього року від туберкульозу померли 12 осіб, торік -15.

Водночас продовжує зростати показник захворюваності на мультирезистентний туберкульоз ( у 2017 році було зафіксовано 35 випадків при 31 минулоріч) та КО-інфекцію (29 осіб проти 24 у 2016 році). Таке зростання спричинено і недосконалим алгоритмом дій хворих з підозрою на туберкульоз, і зменшенням кількості дорослого населення, яке проходить ФГ-обстеження.

Про останні дані щодо захворюваності на ВІЛ під час координаційної ради поінформувала Ірина Панченко, лікар-інфекціоніст інфекційного відділення № 2 КЗ «Центральна міська лікарня м. Кіровограда». За її словами станом на 1 грудня на диспансерному обліку в кабінетах інфекційних захворювань в лікувально-профілактичних закладах міста перебуває 504 дорослих пацієнта з діагнозом «ВІЛ-інфекція», з них вперше виявлені протягом цього року 77 осіб (при 55 осіб у 2016 році), та 39 дітей, більшість з яких (22 дитини) народжені ВІЛ-позитивними жінками. 379 ВІЛ-інфікованих дорослих та 16 дітей отримують високоактивну антриретровірусну терапію. У стаціонарі №1 Центральної міської лікарні цьогоріч проліковано 72 хворих на ВІЛ, 10 хворих померло. Лікарка відзначила, що завдяки закупленим у 2017 році cito-тестам та співпраці з громадськими активістами у рамках проекту «Respect» у місті покращилась виявляємість пацієнтів, які мають ВІЛ-позитивний статус, а проведені навчання для лікарів та розроблені алгоритми дали можливість надавати таких хворим психологічну допомогу та підтримувати на шляху до прийому АРТ. Окрім того Центральна міська лікарня міста Кропивницького отримала в рамках проекту «Respect» відзнаку і визнана найкращим закладом проекту за кількістю виявлених нових пацієнтів із ВІЛ-інфекцією.

«На наступний рік запланована закупівля за бюджетні кошти швидких тестів для діагностики на ВІЛ-інфекцію. Також буде продовжуватись впроваджуватися в практику співпраця медичних та соціальних працівників. Даний тандем добре себе зарекомендував протягом цього року та створює для пацієнта сприятливі умови сприйняття своєї хвороби та подільшої соціальної адаптації», - повідомила Ірина Панченко.

За рахунок запроваджених цьогоріч програмних заходів по ранньому виявленню ВІЛ-інфекцій та туберкульозу було забезпечено не лише безкоштовні експрес-тести для населення, а й безоплатні профогляди, закуплено нове ренгенологічного обладнання та проведено ремонту наявного.

Керівниця управління охорони здоров'я Оксана Макарук подякувала лікарям за активну роботу в цьому проекті. Відзначила, що цього року лікарі і медичний персонал багато чому навчились, однак надалі увагу варто акцентувати на профілактиці захворювань – якісному профілактичному обстеженні пацієнтів при зверненні до медичних закладів, аби вчасно виявити хворобу.

«Дякую, що гарно спрацювали. 2017-й був і роком роботи, і роком навчань. ЦЬого року акцент ставився на медперсонал, наступного року пропонуємо акцентувати увагу на суспільство, особливо на молоді. Ми готові у цьому допомогти активістам», - подякувала Оксана Макарук.

Про результати участі міських лікувально-профілактичних закладів у спільному з громадськими активістами проекті та про те, як отримати допомогу у разі виявлення ВІЛ-інфекції можна прочитати у нещодавньому інтерв'ю з Іриною Панченко на сайті управління охорони здоров'я.

 

 

Покращені показники, відзнака і байдужість до ФГ-обстежень: результати протидії високої захворюваності на ВІЛ і туберкульозПокращені показники, відзнака і байдужість до ФГ-обстежень: результати протидії високої захворюваності на ВІЛ і туберкульозПокращені показники, відзнака і байдужість до ФГ-обстежень: результати протидії високої захворюваності на ВІЛ і туберкульозПокращені показники, відзнака і байдужість до ФГ-обстежень: результати протидії високої захворюваності на ВІЛ і туберкульозПокращені показники, відзнака і байдужість до ФГ-обстежень: результати протидії високої захворюваності на ВІЛ і туберкульоз