У Кропивницькому збільшилась кількість хворих на туберкульоз, а причиною інфікування ВІЛ все частіше стають незахищені статеві контакти. Ці та інші проблеми цього тижня обговорювали провідні фахівці міста під час ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІД, де аналізувались показники захворюваності на туберкульоз та ВІЛ/СНІД за перший квартал 2017 року.
Як повідомила міський позаштатний інфекціоніст управління охорони здоров'я міської ради Кропивницького Ірина Панченко, в місті на диспансерному обліку перебуває 1 тис. ВІЛ-інфікованих осіб, 562 пацієнти отримують антиретровірусну терапію. Показник захворюваності в місті становить 419,4 на 100 тис населення. У першому кварталі 2017 року на диспансерний облік було поставлено 31 особу, зокрема четверо дітей, народжених ВІЛ-позитивними жінками. У стаціонарі Центральної міської лікарні пролікувались 21 пацієнт, троє хворих на ВІЛ померли.
"Показник захворюваності в Кропивницькому перевищує середньообласний. Це пов’язано з тим, що в обласному центрі більш ретельно обстежують пацієнтів, які звертаються за медичною допомогою”, — пояснила Ірина Панченко.
Про ситуацію із захворюваністю населення на туберкульоз розповіла завідувач поліклінічного відділення КЗ "Кіровоградський обласний протитуберкульозний диспансер” Неоніла Сухарська.
Як повідомила фахівець, у першому кварталі 2017 року у місті було виявлено 45 дорослих та двоє дітей, хворих на туберкульоз. У 22% хворих виявили ускладнені форми захворювання. Цьогоріч кількість зафіксованих хворих у Кропивницькому вища, аніж в 2016 році. Близько половини хворих на туберкульоз були виявлені саме під час профоглядів.
"Із 45 осіб, яким було діагностовано туберкульоз, 30 належать до груп ризику. Із них тільки дев'ять осіб щороку проходили флюорографічне обстеження. Це свідчить про те, що у закладах недостатня увага приділяється обстеженню осіб із груп ризику”, — повідомила Неоніла Сухарська.
Водночас відмічається ріст захворюваності на КО-інфекцію (туберкульоз+вірусний гепати). Торік у першому кварталі було зареєстрвоано 7 хворих, цього року - 10. Таке зростання відмічається як по місту, так і по області.
Фахівець не виключає, що зростання показників захворюваності пов'язане із тим, що лікарі приділяють більше уваги для виявлення цих хвороб, запроадженням безкоштовних оглядів серед населення.
Аби покращити ситуацію із захворюваністю на туберкульоз, відзначила Неоніла Сухарська, необхідно посилити роботу щодо профілактики цього захворювання. Містянам же радять щороку проходити флюорографічне обстеження.
А от у боротьбі з ВІЛ/СНІД нараз також допомагають активісти. Центри первинної медико-санітарної допомоги № 1 і № 2, Центральна міська лікарня м. Кіровограда закупили 1,5 тис. експрес-тестів на суму 48,5 тис. грн. Цьогоріч у міському бюджеті виділили 175 тис грн на закупку експрес-тестів на ВІЛ. Така робота передбачена в рамках меморандуму про реалізацію Всесвітньої стратегії подолання епідемії ВІЛ/СНІД, що в березні цього року підписали управління охорони здоров'я та місцеве відділення "Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД". З березня у цих закладах, а також у Поліклінічному об'єднанні міста, безкоштовно протестувались близько тисячі кропивничан. Про позитивний статус у результаті проведення експрес-тестів у лікарнях дізнались 22 особи. Окрім того в рамках нової стратегії подолання епідемії ВІЛ/СНІД у місті за ініціативи активістів обласного відділення "Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД" проводяться тренінги для медичних працівників, під час яких лікар-інфекціоніст та психолог покращують рівень знань медпрацівників щодо цих захворювань, а також вчать толерантно ставитись до ВІЛ-позитивних хворих і якісно надавати їм медичну допомогу.
Під час ради було вирішено продовжити безкоштовне тестування в лікувально-профілактичних закладах міста, посилити профілактичні заходи та просвітницьку роботу з населенням для протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІД. До Дня молоді домовились у місті провести спільні акції для школярів та студентів, де кожен зможе пройти безкоштовно експрес-тест на ВІЛ.