Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Покращена статистика й толерантне ставлення: впровадження нових методів подолання епідемії ВІЛ/СНІД дало результати

Покращена статистика й толерантне ставлення: впровадження нових методів подолання епідемії ВІЛ/СНІД дало результати

Покращена статистика й толерантне ставлення: впровадження нових методів подолання епідемії ВІЛ/СНІД дало результатиУ Кропивницькому добіг завершення проект «Respect», що останні 10 місяців спільно реалізовувався активістами КОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», представниками міської влади та медичними закладами міста. Проект став новацією у роботі щодо профілактики ВІЛ/СНІД серед населення та був покликаний на зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медзакладах.

Проект був спрямований на роботу з пацієнтами та медпрацівниками. У рамках проекту для лікарів та медичних сестер був розроблений ефективний алгоритм перенаправлення пацієнтів з підозрою на ВІЛ-інфекцію від лікаря до соціального працівника. За рахунок вперше виділених з міського бюджету коштів на закупку експрес-тестів для виявлення ВІЛ-статусу пацієнти кропивницьких медичних закладів мали можливість безкоштовно пройти експрес-тестування і перевірити чи не належать до категорії ВІЛ-позитивних осіб.

Участь у проекті брали сім комунальних лікувально-профілактичних закладів міста: Поліклінічне об’єднання, ЦПМСД № 1, ЦПМСД № 2, Центральна міська лікарня, Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги, Пологовий будинок № 1 та Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини, що розташовується на селищі Гірничому. Вперше цього року, в рамках проекту і Всесвітньої стратегії подолання епідемії ВІЛ/CНІД («90-90-90»), кожному хворому, що звертався до цих закладів по медичну допомогу, пропонували пройти безкоштовне ескпрес-тестування на ВІЛ. У разі позитивного результату пацієнта переадресовували на проведення базового тесту для підтвердження статусу та проходження медичної консультації. Окрім того пацієнтам пропонували соціальний супровід, у рамках якого він міг отримати психологічну і юридичну підтримку, а також стати на диспансерний облік до обласного СНІД-центру, щоб розпочати антиретровірусну терапію. За словами координатора проекту «Respect» у Кіровоградській області Павла Давлєтбаєва, експрес-тестування у закладах міста пройшли понад 2 тисячі осіб, з яких 68 осіб дізнались про свій ВІЛ-позитивний статус. 42 особи із вказаного числа осіб стали на диспансерний облік та розпочали лікування, що становить 90 %, як і передбачено всесвітньою стратегією «90-90-90».Торік, наводить статистику активіст, на облік стали лише 42 %, що доводить ефективність роботи розробленого алгоритму.

Для лікарів та медичних сестер у рамках проекту було розроблено та проведено тренінги щодо зниження стигми та дискримінації. Участь у тренінгах взяли 748 медпрацівників.

«Це принципово новий підхід в реалізації проектів, адже ми не лише орієнтувались на роботу з профілактики чи супроводу пацієнтів, а й працювали з лікарями. За результатами тренінгів ми проводили анкетування. За отриманими відповідями ми відслідкували те, що медсестри стали менше боятися ВІЛ-інфікованих осіб (з 60 % таких осіб після проекту про страхи говорили тільки 19 %), лікарі стали частіше направляти пацієнтів з позитивним статусом далі по маршруту. Зросла кількість людей, які сказали, що ВІЛ-інфіковані можуть лікуватися у спільних медичних закладах. Негативне ставлення до таких осіб знизилось», - розповів Павло Давлєтбаєв.

Окрім того вперше у всіх закладах охорони здоров’я, що брали участь у проекті, було створено спеціальні комісії з розгляду випадків стигми та дискримінації ВІЛ-позитивних пацієнтів та впроваджено гендерно-чутливі та дружні політики по відношенню до таких пацієнтів та груп найвищого ризику.

Успіх реалізації проекту відзначила і начальник міського управління охорони здоров’я Оксана Макарук. Цього року були зроблені ефективні кроки у подоланні епідемії ВІЛ/СНІД.

«Цей рік співпраці показав, що співпраця бюджетних установ, гілок влади та громадських організацій може бути ефективною та результативною. Ми бачимо покращення показників виявлення у населення ВІЛ/CНІД. На початку в мене була певна пересторога щодо реалізації цього проекту, особливо в частині проведення тренінгів для медпрацівників: останніх треба було мотивувати відвідувати їх в неробочий час. Однак зараз ми бачимо зацікавленість лікарів працювати з ВІЛ-інфікованими пацієнтами, вже немає страхів. Утім ми маємо стверджувати, що експрес-тестування на ВІЛ у наших закладах не є масовим, пацієнтів не приваблює навіть безоплатність цієї послуги, адже ми вперше за кошти галузевої програми закупили експрес-тести для наших закладів, витративши на це 170 тис грн. Хочеться, аби подібна співпраця продовжувалась і надалі», - прокоментувала Оксана Макарук.

У рамках круглого столу, що відбувся після прес-конференції, також було відзначено подяками керівників закладів, що брали участь у проекті.

Нагадаємо, у березні цього року між управлінням охорони здоров’я та КОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» було підписано меморандум про співпрацю у подоланні високих показників захворюваності на ВІЛ/СНІД. Співпрацю проводять за всесвітньою стратегією, що була затверджена міжнародними організаціями у 2014 році і покликана на прискорення подолання епідемії СНІДу до 2030 року. Завдяки співпраці планували досягти показника містян, які знають про свій статус, з 29% до 35%. Очікували, що показник охоплення антиретровірусною терапією зросте з існуючих 13 % до 23 %.

Фото активістів КОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ»

 

 

Покращена статистика й толерантне ставлення: впровадження нових методів подолання епідемії ВІЛ/СНІД дало результатиПокращена статистика й толерантне ставлення: впровадження нових методів подолання епідемії ВІЛ/СНІД дало результатиПокращена статистика й толерантне ставлення: впровадження нових методів подолання епідемії ВІЛ/СНІД дало результатиПокращена статистика й толерантне ставлення: впровадження нових методів подолання епідемії ВІЛ/СНІД дало результатиПокращена статистика й толерантне ставлення: впровадження нових методів подолання епідемії ВІЛ/СНІД дало результати