1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Традиційно до 1 грудня в українських містах проводяться різноманітні просвітницькі заходи, покликані активізувати і медиків, і громадських активістів, і населення на подолання епідемії ВІЛ/СНІДу. У Кропивницькому активну роботу в цьому напрямку почали ще навесні: вперше медпрацівники й активісти об’єднались і розробили ефективні алгоритми виявлення ВІЛ-інфекції у пацієнтів, перенаправлення їх на подальше лікування, а також забезпечення їм підтримки й супроводу, обов’язково уникаючи будь-яких дискримінацій. Про успіхи в реалізації нової стратегії подолання високої захворюванності кропивничан на ВІЛ-інфекцію поговоримо з міським позаштатним інфекціоністом Іриною Панченко.
Ірино Володимирівно, як змінилась статистика захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Кропивницькому за останні 5 років?
Протягом останніх років спостерігається тенденція до збільшення кількості ВІЛ-інфікованих пацієнтів, які перебувають під диспансерним наглядом. Станом на 01 листопада цього року на диспансерному обліку в кабінетах інфекційних захворювань в лікувально-профілактичних закладах нашого міста перебуває 443 дорослих пацієнта з діагнозом «ВІЛ-інфекція», з них вперше виявлені протягом 10 місяців цього року 67 осіб.
347 ВІЛ-інфікованих осіб отримують високоактивну антиретровірусну терапію (78,3%), з них у 158 осіб (45,5%) вірусне навантаження не визначається (ВН менше 40 коп./мл.).
Під наглядом лікаря-інфекціоніста дитячої міської поліклініки перебуває 17 дітей з діагнозом «ВІЛ-інфекція» та 23 дитини, народжені ВІЛ-позитивними жінками (статус цих дітей уточнюється). Із них 94,1% отримує високоактивну антиретровірусну терапію (16 дітей) .
Чи змінились групи ризику у порівнянні з минулими роками?
Відповідно до Наказу МОЗ України № 104 від 08.02.2013 р. групами ризику є: споживачі ін’єкційних наркотиків, особи, які надають сексуальні послуги за винагороду, чоловіки, які мають стосунки з чоловіками, статеві партнери споживачів ін’єкційних наркотиків, клієнти осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду, та статеві партнери чоловіків, які практикують секс із чоловіками.
До 2008 року основним шляхом передачі ВІЛ-інфекції в України був парентеральний спосіб, тобто під час споживання ін’єкційних наркотиків. Починаючи із 2008 року відбулася зміна шляхів передачі ВІЛ-інфекції з переважанням статевого, а отже, в групу ризику можна віднести всіх, хто практикує хаотичні статеві стосунки без використання презервативу.
Чи можна назвати сьогоднішню протидію епідемії ВІЛ/СНІД ефективною і результативною?
Сьогодні в Україні дуже гостро постає проблема погіршання ситуації з ВІЛ/СНІДу через складну гуманітарну ситуацію, бойові дії на сході країни та збільшення кількості вимушених переселенців. В якості міжнародних обов’язків в сфері протидії ВІЛ-інфекції Україна прийняла нову стратегію ЮНЕЙДС, метою якої є досягнення таких показників: 90% людей, які живуть з ВІЛ, знають про свій ВІЛ-статус, 90% із тих, хто знає, приймають АРВ-терапію, у 90% з тих, хто її приймає – рівень вірусного навантаження дорівнює нулю.
Цьогоріч вперше міські медичні заклади працювали над подоланням високих показників захворюваності із громадськими активістами. Саме в рамках тієї стратегії, що Ви назвали. Що дала ця співпраця для лікарів і пацієнтів?
Співпраця медичних працівників та громадських активістів є дуже позитивним досвідом, оскільки хворі отримували психологічну підтримку, соціальний та юридичний супровід на всіх етапах складного шляху від проведення КІТ (консультування і тестування) на ВІЛ до формування прихильності прийому антиретровірусної терапії. До того ж ми бачимо зростання показників виявлення осіб з ВІЛ завдяки безкоштовному тестуванню, що могли пройти пацієнти у лікувально-профілактичних закладах міста.
У 2017-му місто вперше закупляло за бюджетні кошти такі експрес-тести для виявлення ВІЛ-інфекції. Багато відвідувачів медзакладів відмовлялись від тестування. Які вікові категорії бояться дізнатись про можливий діагноз?
У 2017 році за кошти місцевого бюджету було придбано 4789 cito-тестів для діагностики ВІЛ-інфекції. Станом на 24 листопада було використано понад половину тестів, 2853 одиниць. Боїться дізнатися про свій діагноз будь-яка людина, незалежно від віку, оскільки серед переважної більшості населення побутує думка, що ВІЛ-інфекція – це вирок. Більшість людей не знають, що виявлена на ранній стадії ВІЛ-інфекція та правильна поведінка пацієнта (виконання всіх призначень лікаря, в тому числі щодо прийому АРТ) – це запорука тривалого та якісного життя. І в цьому контексті дуже важливою є психологічна підтримка та соціальний супровід таких пацієнтів.
Розкажіть про маршрут пацієнта з ВІЛ-позитивним статусом: де можна дізнатись про свій діагноз і куди пацієнта направлять потім?
Знати свій ВІЛ-статус – це ознака цивілізованості, це говорить про звичку стежити за станом свого здоров’я. До того ж своєчасна діагностика - запорука інформованості про стан свого здоров’я, яка забезпечить безпеку, як людині, яка проходить діагностику, так і членам його сім’ї або партнерам. Пройти тестування на ВІЛ можна звернувшись до свого сімейного лікаря або безпосередньо до Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом, який розташований за адресою вул.. Комарова, буд.1. Перед процедурою тестування та після обов’язковим є індивідуальне консультування. У результаті отримання позитивного результату швидкого тесту пацієнти направляються до лікаря-інфекціоніста Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом. На всіх етапах, за бажанням пацієнта, йому надається соціальний та юридичний супровід. У місті вперше цього року було розроблено, затверджено та впроваджено ефективні алгоритми перенаправлення пацієнтів з підозрою на ВІЛ-інфекцію, тож під час проходження свого шляху пацієнт матиме підтримку.
Що таке антиретровірусна терапія і чи здатні у Кропивницькому забезпечити нею усіх, хто має ВІЛ-інфекцію?
АРВ-терапія – це прийом специфічних препаратів, що діють на різні життєві стадії ВІЛ, не даючи йому розвиватися та розмножуватися. АРТ не виліковує від ВІЛ-інфекції цілком, однак поліпшує якість життя, дає змогу істотно призупинити розвиток СНІДу і продовжує тривалість життя. АРТ-препарати призначаються та видаються в нашому місті лікарями-інфекціоністами Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом безкоштовно.
Чи можна бути пацієнту бути впевненим, що про його діагноз нікому не розкажуть? Чи були випадки розголошення особистої інформації пацієнта медперсоналом чи лікарями?
Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» гарантовано збереження лікарської таємниці про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина. До того ж Кримінальним Кодексом України передбачена відповідальність за розголошення лікарської таємниці. Починаючи з кінця травня до середини вересня 2017 року в Кропивницькому в рамках проекту «Зменшення стигми та дискримінації, пов’язаної з ВІЛ, до представників груп найвищого ризику в медичних закладах України», що впроваджує Кіровоградське обласне відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), було проведено 32 тренінги, покликані поінформувати лікарів та медичний персонал щодо існуючих норм законодавства та відповідльності за порушення таких норм. У місті такі тренінги відвідало 748 медичних працівника.
Які заходи подолання/лікування ВІЛ-інфекції заплановані у Кропивницькому на наступний рік?
На наступний рік запланована закупка за кошти місцевого бюджету швидких тестів для діагностики на ВІЛ-інфекцію. Також будемо продовжувати впроваджувати в практику співпрацю медичних та соціальних працівників. Такий тандем добре себе зарекомендував протягом цього року, він створює для пацієнта сприятливі умови сприйняття своєї хвороби та подальшої соціальної адаптації.
Уявімо, людина прочитає це інтерв’ю і захоче перевіритись. Куди їй звертатися?
Усім бажаючим пройти обстеження на ВІЛ можна звертатися до свого сімейного лікаря або безпосередньо до Кіровоградського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом, який розташований за адресою вул.. Комарова, буд.1