Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Як не захворіти на холеру чи ботулізм: поради Кропивницького інфекціоніста

Як не захворіти на холеру чи ботулізм: поради Кропивницького інфекціоніста

Як не захворіти на холеру чи ботулізм: поради Кропивницького інфекціоністаВ літню спеку доволі гостро стоїть питання росту захворюваності на кишкові інфекції. Причиною цього є дуже багато факторів, а саме: активізація шляхів передачiкишкових інфекцій через продукти харчування, після неправильного їх приготування або зберігання, сприятливими умовами для зберігання та розмноження збудників кишкових інфекцій ( сальмонельоз, дизентерія, холера, та інші) у зовнішньому середовищі,вживання в їжу протермінованих продуктів, передача збудників кишкових інфекцій мухами, недотримання правил особистої гігієни, заковтування води під час купання у недозволених для цього водоймах. Одним із джерел передачі харчових токсикоінфекцій є стихійні ринки, де люди купують овочі, фрукти та молочні продукти, прямо з землі, з асфальту, де поруч коти, собаки, а відтак довкола мікроби аж кишать та продукти заражаються миттєво. Особливої актуальності цього літа набувають такі кишкові інфекції як холера та ботулізм. Про прості способи того, як уберегти себе від цих інфекцій, розповідає міський позаштатний інфекціоніст Ірина Панченко.

 

«Холера - це гостре діарейне захворювання, від якого людина за відсутності лікування може померти через декілька годин внаслідок зневоднення. Холера передається лише фекально-оральним шляхом, частіше при вживанні забрудненої води для пиття, миття посуду, овочів, фруктів, при купанні і т. ін., а також через їжу і при побутових контактах. Основним резервуаром є люди (хворі або вібріоносії) та водні ресурси, такі як солонкуваті води і гирла річок, де часто відбувається цвітіння водоростей», - розповідає фахівець.

 

Нагадаємо, що 7 серпня цього року збудника холери виділено з проби води з Інгулу в м.Миколаїв . У зв’язку з цим Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області не рекомендує мешканцям області купатися і рибалити в акваторіях річок Інгул та Південний Буг.

 

«Найтяжчим із харчових отруєнь є ботулізм. Недотримання при домашньому консервуванні термінів стерилізації, неякісне миття посуду, овочів та фруктів сприяє накопичення токсину, який і викликає отруєння. Останнім часом почастішали випадки виникнення ботулізму від вживання рибної продукції (в’яленої та соленої непатраної риби), купленої в місцях організованої торгівлі (магазини та супермаркети), - продовжує Ірина Панченко. – Ранніми ознаками захворювання є розширення зіниць, опущення повік, двоїння в очах. При цих симптомах необхідно негайно звертатись за медичною допомогою».

Що ж потрібно для того, щоб не захворіти?

 

«Дотримуватись правил особистої та виробничої гігієни, - одразу наголошує лікар. – Утримуйтесь від купання у заборонених місцях. Завжди перед вживанням їжі старанно мийте руки з милом і привчайте до цього дітей. Обов’язково ретельно мийте овочі та фрукти, бажано кип’яченою водою або обдайте їх окропом. Суворо дотримуйтесь технології приготування, термінів теплової обробки страв із м‘яса та риби. Усі продукти, що швидко псуються, зберігайте лише в холодильнику, слідкуючи за тим, щоб готові до вживання страви не торкались при цьому сирих м’яса та риби. Не вживайте сирого молока та сирих яєць. Захищайте харчові продукти від забруднення, користуйтесь чистим посудом, доброякісною водою. Старанно мийте овочі, посуд для приготування в домашніх умовах консервів і суворо дотримайтесь термінів їх стерилізації. Не допускайте змішування свіжо приготованої страви із залишками попереднього дня Категорично не купуйте продукти на стихійних ринках та інших несанкціонованих місцях продажу, зокрема на пляжах. Не купайтесь та не ловіть рибу в річках Інгул, Південний Буг. Категорично відмовтесь від вживання будь-якої в’яленої, копченої, соленої риби, навіть придбаної в магазинах та супермаркетах, а особливо домашнього приготування.

Якщо ж у Вас чи членів Вашої родини все ж таки з’явились перші ознаки харчового отруєння – це нудота, блювання, пронос, підвищення температури тіла, біль у животі, ні в якому разі не займатися самолікуванням, а обов’язково звертайтесь до лікарів-фахівців, які нададуть необхідну, кваліфіковану допомогу. Потрібно утриматися від неконтрольованого прийому антибактеріальних препаратів, тому що, це може викликати стійкість мікроорганізмів до лікарських препаратів».

Лікар звертає увагу на те, що невчасно або неповністю вилікувана кишкова інфекція може закінчитися безсимптомним або симптомним носійством, а бактеріоносій – це вже небезпека для родини та близьких. Тож, при перших ознаках кишкової інфекцій негайно звертайтесь до фахівців, а не займайтеся самолікуванням. Ці правила доволі прості. Тож будьте здорові та не хворійте!