Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Лікар-інфекціоніст радить у випадку виявлення перших ознак шлунково-кишкових розладів негайно звертатися за медичною допомогою

Лікар-інфекціоніст радить у випадку виявлення перших ознак шлунково-кишкових розладів негайно звертатися за медичною допомогою

Лікар-інфекціоніст радить у випадку виявлення перших ознак шлунково-кишкових розладів негайно звертатися за медичною допомогоюЛітньо-осіння сезонність сприятлива для розвитку кишкових інфекцій. Як уникнути захворюваності та яких порад варто дотримуватися, розповідає лікар-інфекціоніст, в.о. завідуючого інфекційним відділенням КЗ «Центральна міська лікарня м. Кіровоград» Ірина Панченко.

- Чому саме влітку та восени зростає ризик захворіти на кишкові інфекції?

- Це пов’язано з активізацією шляхів передачі інфекції, зі сприятливими умовами для зберігання і розмноження збудників у зовнішньому середовищі, та змінами в організмі людини, які відбуваються у літньо-осінній період. А саме – зниження його реактивності під впливом сонячного випромінювання, зниження кислотності шлункового соку.

- Які кишкові інфекції найпоширеніші?

- Кишкові інфекції – група інфекцій, що викликає захворювання травного тракту з основними клінічними проявами, а саме підвищення температури тіла, пронос, блювання. До кишкових інфекцій відносяться такі небезпечні захворювання, як черевний тиф, дизентерія, харчові токсикоінфекції, сальмонельоз, ботулізм, ешерихіоз та інші інфекційні гастроентероколіти. Всі ці захворювання виникають внаслідок вживання інфікованих харчових продуктів, води, або проникають в організм людини через брудні руки.

- Як передаються збудники кишкових інфекцій?

- Збудники кишкових інфекцій передаються фекально-оральним механізмом, що реалізується харчовим, водним, контактно-побутовим шляхами. Факторами передачі є інфіковані м'ясо, яйця, вода, овочі,фрукти, кухонний інвентар тощо. Джерелом інфекції може бути хвора людина з клінічними проявами інфекції або здоровий «носій». Такі «носії» становлять епідеміологічну небезпеку, оскільки вони ведуть активний спосіб життя, при цьому контактують зі здоровими людьми, займаюся приготуванням страв, будучи інфікованими, працюють на об’єкта громадського харчування, підприємствах, що займаються виготовленням продуктів.

- Такі інфіковані продукти можна розрізнити на смак?

- Наявність збудників, їх розмноження в продуктах харчування не вливає на їх смакові якості. Інфіковані продукти на смак і вигляд не відрізняються від безпечних і якісних. Час від зараження до перших клінічних проявів захворювання триває від декількох годин до двох-трьох діб. Враховуючи дані епідеміологічного анамнезу, хворі пов’язують захворювання на кишкові інфекції з вживанням продуктів харчування, придбаних на стихійних ринках, у місцях несанкціонованої торгівлі.

- Порадьте, як уникнути захворювання?

- Перед приготуванням їжі та перед її вживанням потрібно обов’язково мити руки з милом. Не варто вживати м’ясні та молочні продукти, придбані на стихійних ринках. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання – річки, підземні джерела, поверхневі води. Для пиття і приготування їжі використовувати питну бутильовану воду або воду з централізованих джерел водопостачання. Не допускати споживання продуктів та напоїв з протермінованим терміном зберігання. Не вживати харчові продукти та напої при найменшій підозрі щодо їх якості. При неорганізованому відпочинку – туристичних мандрівках – для миття посуду і рук використовувати перекип’ячену воду. При харчуванні у лісі, на пляжі виключати контакт продуктів з грунтом та піском. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб, зазначеній на упаковці та у встановлені терміни. При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції. На відпочинку без організованого харчування виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати, багатокомпонентні страви). Зберігання стави без холодильного обладнання не має перевищувати дві години. Овочі та фрукти перед вживанням ретельно мити, обдавати окропом.

У випадку виявлення перших ознак шлунково-кишкових розладів необхідно терміново звернутися до лікувальної установи.