Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Сімейний лікар: Алергія - це не страшне захворювання, однак це той стан, з яким людині доведеться жити щосезону

Сімейний лікар: Алергія - це не страшне захворювання, однак це той стан, з яким людині доведеться жити щосезону

Сімейний лікар: Алергія - це не страшне захворювання, однак це той стан, з яким людині доведеться жити щосезонуУ передостанній день травня традиційно відзначається Всесвітній день боротьби з алергією. Дата для цього захворювання обрана не випадково, адже саме зараз зріють найбільш поширені алергени. Ми вирішили поспілкуватися із лікарем, аби дізнатися чи виліковним захворюванням є алергія, чи можна його швидко діагностувати і чи варто жити з ним, не звертаючись до фахівця. Про ефективні методи лікування алергії, про те, хто зараз найбільше страждає від зовнішніх алергенів, і з чим зараз плутають алергію пацієнти, розповів лікар загальної практики сімейної медицини Поліклінічного відділення №2 КЗ "Поліклінічне об’єднання м.Кіровоград” Сергій Баранов. 

Сергію Констянтиновичу, почнемо з того що таке алергія? Що зумовлює виникнення її симптомів в організмі людини?
Алергія - це відповідь організму на алерген. Під час потрапляння алергену до організму людини виникає специфічна реакція в організмі: білі кров’яні тільця у нашій крові при контакті з алергеном починають виділяти імуноглобуліни. Вони контактують з тучними клітинами, які виділяють гістамін. Саме через  нього в організмі виникають сльозотеча, виділення з носа, зуд, різні припухлості шкіри і набряки, що є симптомами алергії. 
 
Що наразі є найпоширенішим збудником алергії?
На даний час найпоширеніший поліноз, тобто алергія на цвітіння дерев і рослин. Збільшилась кількість пацієнтів, які звертаються з алергічними ренітами, з різними видами висипання, контактними дерматитами. Дуже багато людей приходять з ГРВІ, не підозрюючи, що насправді мають алергію, адже хвороба протікає без підвищення температури і лише з катаральними явищами. Пацієнти намагаються лікуватись противірусними препаратами, але ефекту немає. Звертаючись до лікаря дізнаються про алергію. Бувають і випадки навпаки. У період осінніх полінозів багато людей використовують звужуючі краплі: тече з носа - треба каплі. Однак у цьому випадку судинно-звужуючі краплі відходять на задній план і можуть бути використані тільки в крайніх випадках і не більше трьох разів на добу, адже вони мають більше негативних наслідків, ніж позитивних. Люди, які знають, що мають алергію на якийсь із алергенів, заздалегідь готуються до сезону алергії: купують антигістамінні препарати і починають їх приймати за деякий час до початку сезону.
 
Чи важко діагностувати алергію в пацієнта?
Для діагностики існує безліч методів, найкращим з яких є проведення алергічних проб. У нас існує більше 60 видів алергенів, на які можна провести ці проби і з точністю сказати, на що виникла алергія: на пил, на цвітіння рослин, на тварин чи щось інше.
Дослідження робиться в лабораторних умовах. На шкіру наноситься крапля алергена і робиться невеликий поріз на шкірі. У разі наявності алергії на цей алерген у людини буде спостерігатись місцева гіперемія і припухлість.
 
Але ж не усі пацієнти йдуть до лабораторії, адже подібні тести - недешеве задоволення?!
У 70-80 % випадків лікар при діалозі з пацієнтом, який звернувся із симптомами алергії, може вияснити на що саме вони виникли. Тест для перевірки основних алергенів коштує близько 700 грн, однак якщо у пацієнта немає таких коштів, то лікар за допомогою свого досвіду зможе визначити алерген, виключити його і допомогти в боротьбі. Сімейним лікарям вистачить компетенції визначити алерген, не обов’язково шукати більш вузького спеціаліста
 
Чи завжди лікування алергії супроводжується прийомом ліків? Чи достатньо визначити алерген і виключити контакт із ним?
Багато людей одразу йдуть купувати антигістамінні препарати в аптеках без консультації з лікарем, хоча першим ділом при появі алергії треба встановити її причину. Припинення контакту з алергеном або його зменшення - це перший крок у лікуванні алергії. Одним з найкращих методів лікування алергії як у дітей, так і у дорослих,  є гормональні протиалергічні мазі. Люди дуже бояться гормонів, однак такі мазі мають місцеву дію і не проникають в увесь організм. 
Бувають ситуації, коли алергія з’являється на домашнього улюбленця і господар не може з ним розлучитись. Є ліки, які можна приймати постійно. Антигістамінні препарати можна приймати максимум кілька місяців, однак є альтернатива - кромони. Їх можна вживати і по кілька років. Вони роблять поверхню тучної клітини, яка виробляє гістамін, більш пружною, що не унеможливлює появу ознак алергії. Такі препарати є в усіх аптеках, але попередньо варто проконсультуватись із лікарем.
Окрім того боротися з алергією можна і на побутовому рівні. Ми пропонуємо пацієнтам робити вологе прибирання вдома, зволожувати повітря у приміщеннях, ввечері гуляти, адже саме ввечері, коли вологість повітря збільшуєтся, знижується активність пилка рослин. Дуже добре гуляти після дощу. Також ми рекомендуємо людям у сезон активності алергена-подразника, виїжджати кудись на відпочинок, якщо є така можливість. Рекомендовано встановлювати на вікна москітні сітки та мити їх, аби менше пилу та пилку потрапляло в приміщення. Якщо є алергія на пил чи бактерії, що накопичується у фільтрах кондиціонерів, то ми рекомендуємо їх регулярно чистити. 
 
Чи можна вилікувати алергію? Чи це діагноз назавжди?
Це не таке страшне захворювання, яке б заважало людині жити. Однак це той стан, з яким людині доведеться жити щосезонно. Ми можемо полегшити симптоми або повністю їх прибрати, якщо підберемо хорошу терапію. Пацієнт може обрати курс лікування, який сам захоче: можна обирати мазі, антигістамінні препарати у вигляді таблеток, спреїв, крапель, інгаляторів. Ми можемо призначати і препарати, які вводяться ін’єкційно один-два рази у сезон, однак вони застосовуються тільки в крайніх і важких випадках.
 
Чи бувають випадки, коли неможливо встановити алерген, який викликав алергію?
Є люди, у яких алергічну реакцію викликає багато речей: продукти харчування, побутова хімія, цвітіння рослин. У таких випадках важко диференціювати на що саме з’явилась алергія. Ми проводимо тест, аби виявити бодай групи алергенів, рекомендуємо використовувати гіпоалергенні миючі засоби, вживати продукти харчування з виключенням алергена. Все робиться методом підбору і проб, що дає можливість з часом встановити більш точний діагноз і розписати дієту. Люди починають жити по-новому, приймаючи необхідні препарати. 
 
Кому зараз частіше діагностують алергію?
До одного лікаря щодень з симптомами алергії звертається до п'яти осіб. Дітей зараз приходить більше, ніж дорослих, бо батьки бояться їх одразу лікувати препаратами на власний вибір.  У дітей виявляють алергію вперше, дорослі ж здебільшого знають свій діагноз і купують препарати в аптеках, тож кількість осіб з виявленою вперше алергією серед них менша. Багато людей не звертаються з алергіями, терплять, мучаються від симптомів, шукаючи порятунку в аптеці і витрачаючи купу грошей на антигістамінні препарати. Ті різні за ціною, але доступні для пацієнтів.
 
Чи може алергія вплинути на інші існуючі хвороби, якщо її одразу не ідентифікувати?
Саму алергію ми не посилимо, але на інші захворювання буде деякий вплив. У зв’язку з тим, що організм постійно знаходиться у запальному стані, то він слабкий до протидії вірусним інфекціям. Краще одразу звертатись із симптомами до лікаря, а не до аптеки. Ми підберемо саме той препарат, який підходить, а не той, який рекламують по телевізору. 
 
Окрім полінозу, говорить лікар, сьогодні поширена й харчова алергія та алергія на комах. У першому випадку вона проявляється через активне споживання сезонних продуктів, наприклад, полуниці чи черешні. Висипання на шкірі по всьому тілу - перша ознака харчової алергії. Аби уникнути "зриву” алергії (хоча в медицині вважають, що алергія - це генетична схильність, аніж результат переїдання якогось продукту), лікарі радять не захоплюватись продуктами, які можуть стати алергенами. Укуси комах, наприклад, комарів чи кліщів, теж можуть спричинити алергічні реакції. Тоді до лікування антигістамінними препаратами додаються ще й заживлюючі мазі. Обидва види алергії зустрічаються частіше у дітей, тож лікарі наполягають з першими симптомами захворювання одразу звертатись за медичною допомогою.