Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Лікар-терапевт Олена Баранова: ситуація із ГРВІ краща, ніж на початку року, але карантинні заходи ми не знімаємо

Лікар-терапевт Олена Баранова: ситуація із ГРВІ краща, ніж на початку року, але карантинні заходи ми не знімаємо

Лікар-терапевт Олена Баранова: ситуація із ГРВІ краща, ніж на початку року, але карантинні заходи ми не знімаємоУ медичних закладах міста спостерігають зменшення кількості хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип. Водночас зауважують, ще зарано знімати обмежувальні заходи щодо прийому таких пацієнтів. Про те, як проходить нинішній епідсезон, з якими ускладеннями і штамами грипу звертаються хворі до лікарів, і про те, як вберегтися від хвороби при сьогоднішньому стані захворюваності населення розповідає завідуюча відділенням амбулаторії загальної практики сімейної медицини № 7 Олена Баранова.

 

Олено Євгеніївно, розкажіть яка ситуація із захворюваннями на ГРВІ серед населення зараз?

 

До нас звертається багато людей, але це не епідемічні цифри. Наразі кількість захворювань на ГРВІ та грип не перевищують норму звернень у звичайний позаепідемічний період. У дільничного терапевта, у сімейного лікаря хворі на ГРВІ зазвичай складають 60 % від загального прийому. Зараз ця кількість може бути більшою, близькою до 80 %, однак ситуація значно краща, ніж було на початку січня. Тоді епідпоріг був перевищений на 25 % і ми оперативно запровадили карантинні заходи, які не знімаємо досі.

 

Які штами грипу в Кропивницькому поширені протягом цього сезону?

 

Особливого штаму цього епідсезону немає. З наявними штамами ми стикалися у минулі роки, але вірус грипу завжди мутує. Цьогоріч висвітлились змутовані штами каліфорнійського грипу H1N1, гонконгзького грипу H3N2. Нового вірусу типу В (Брісбен) у хворих в нашому місті цього року не було виявлено, хоча в інших областях вони були. Звісно, ми орієнтуємось на результати тих людей, які вирішили зробити сирологічне дослідження й ідентифікувати вірус. Так само не було у нас летальних випадків, хоча по Україні на початок року таких налічувалось шість .

 

Чи є особливості перебігу захворювання цього року?

Незважаючи на те, що вірус постійно мутує, клініка мало змінюється. Інкубаційний період грипу надзвичайно короткий, десь до 2 годин, після чого різко піднімається температура, з’являється біль в м’язах, слезотеча, осиплість голосу. Усі ці штами грипу небезпечні своїми ускладненнями.

Тобто ГРВІ і грип не варто переносити на ногах?

 

Основним ускладненням грипу є пневмонія, дуже часто двобічна, інколи гемарогічна. Цього варто боятися! Летальні випадки трапляються не через грип, а через ускладнення, тобто пневмонію, яка супроводжується дихальною недостатністю організму. Лікування середніх та важких форм грипу, пневмонії проходить лише в стаціонарі. Зараз інфекційне відділення "Центральної міської лікарні” працює на повну потужність, всі ліжка там заповнені. На щастя, таких ускладнень, як гемарогічна пневмонія, цього року ще не було.

 

У листопаді минулого року МОЗ видало рекомендації лікарям обмежити застосування груп препаратів для дітей при лікуванні грипу та ГРВІ. Чи можливо в умовах такого стану захворювань слідувати рекомендаціям під час лікування хворих?

 

Аби слідувати цій інструкції, людині треба повністю бути впевненою у своєму діагнозі, який точно може поставити тільки лікар. Якщо ви хворієте на легку форму ГРВІ, то лікування вдома можливе. Але умови вашого перебування повинні відповідати необхідним санітарно-гігієнічним нормам: окрема кімната з провітрюванням, щоденна зміна білизни, повноцінне харчування з вживанням у достатній кількості жирів, білків, вітамінів. У таких умовах можна дозволити собі дві доби не вживати препаратів, навіть трав’яних настоїв. Але наше життя складається з постійного стресу, недоїдання, що призводить до зниження імунітету, тому лікування вдома не завжди ефективне.

 

Ми, лікарі, в епідсезон працюємо в основному керуючись двома наказами МОЗу №499 і №732, які були видані у 2014 і 2015 роках. У них чітко прописано як лікувати хворих на грип та ГРВІ. Ніякі інтернет-поради живого лікаря з фанендоскопом і досвідом роботи не замінять. Якщо ми бачимо, що у пацієнта легка фома ГРВІ, то не призначаємо одразу антибіотик - рекомендуємо симптоматичне лікування. При банальній нежиті звісно рекомендуємо обмежитись відпочинком. Однак захворювання треба лікувати, допомагати організму з ними впоратися, а ГРВІ та грип - це захворювання. Дуже часто за 2 години хвороба може ускладнитися, і не лише пневмонією, а й менінгітом, ларенгітом, бронхітом, трахеїтом. Якщо людина захворіла, то вона повинна обов’язково викликати дільничного лікаря додому, для того, щоб він встановив діагноз і в залежності від нього призначив лікування.

 

Який маршрут пацієнта, який відчув на собі перші симптоми вірусного захворювання?

Найперше, що обов’язково потрібно зробити - викликати дільничного лікаря додому. Лікар, отримуючи виклик, виїжджає до пацієнта в обов’язковому порядку. У разі, якщо хворий вирішив сам прийти до поліклініки, його маршрут починається з реєстратури.

Хворий приходить до реєстратури, говорить що має симптоми ГРВІ, і його направляють в долікарський кабінет, де йому вимірюють температуру, тиск та орієнтують до кого йти далі. Пацієнт одягає маску і йде на прийом до лікаря, який працює у цю зміну. Подальше лікування залежить від діагнозу. Якщо пацієнт прийшов до лікаря вчасно і з легким ГРВІ, то для його лікування достатньо домашнього режиму, хорошого харчування, позитивних емоцій і санації верхніх дихальних шляхів. Якщо хворий звернувся із запізненням, є ускладнення, лікар призначає лікування згідно протоколів, прописаних у наказах, у важких випадках направляє у стаціонар.

 

Як запобігти захворюванню на ГРВІ та грип?

Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Передача інфекції відбувається головним чином повітряно-крапельним шляхом на відносно близькій відстані від хворого. Особливо небезпечним може бути хворий в розпал захворювання, в гарячковому стані. У період погіршеної епідситуації варто уникати людних місць, не контактувати з хворими, постійно провітрювати приміщення, проводити вологе прибирання, загартовуватись і робити ранкові зарядки. Обов’язково варто дотримуватись правил особистої гігієни: обов’язково митися і тричі на день чистити зуби, полоскати ніс і рот.

У людини, яка більше ніж два рази на день чистить зуби і полоще порожнину рота, менші шанси захворіти грипом в епідемію. Не втратила своєї сили та сама оксолінова мазь, яку ефективно використовувати ще в передепідемічний період для профілактики грипу. Утім нею можна користуватись і в епідемічний період, наносячи всередині порожнини носа.

Як лікар раджу жителям нашого міста не затягувати хворобу самолікуванням, не намагатися знайти собі поради в інтернеті чи в знайомих, а вчасно звертатись до лікарні, робити рентгенологічні дослідження. Потрібно цінувати здоров’я, адже це найбільш дорогоцінний скарб для нас.