Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Якісне медичне обслуговування та доступне знеболення у м. Кропивницькому

Якісне медичне обслуговування та доступне знеболення у м. Кропивницькому

У всьому світі питання хоспісної та паліативної допомоги завжди знаходиться у полі зору та під контролем органів влади, зокрема органів місцевої влади.

Паліативна допомога – це окремий вид медичної допомоги, що надається на останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань і включає в себе комплекс заходів, спрямованих на полегшення фізичних та емоційних страждань пацієнтів, а також надання психосоціальної і моральної підтримки членам їх сімей.

Хворі у термінальної стадії онкозахворювання та соматичні хворі з важким перебігом хвороби потребують паліативної допомоги та мають право на гідне завершення життя без болю, оточені піклуванням і доглядом. Вирішення цієї проблеми є одним із пріоритетних завдань як галузі охорони здоров'я міста, так і громади в цілому.

Міською владою спільно з управлінням охорони здоров'я Кіровоградської міської ради протягом 2013-2014 років вивчено передовий досвід областей України по наданню паліативної допомоги, проведено ряд робочих зустрічей з благодійними організаціями, круглих столів з медичною громадськістю та прийнято рішення про впровадження проекту створення паліативного відділення у м. Кіровограді. Оскільки дане питання є не тільки медичним, але й, в першу чергу, соціальним, до проекту залучилися соціальні служби, волонтери благодійних організацій, Української ліги сприяння паліативної та хоспісної допомоги в Україні. Підписана угода про співпрацю з Українською лігою сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги, налагоджена співпраця з органами соціального захисту та духовенством. 11 березня 2015 року між територіальним центром соціального обслуговування Кіровського району м. Кіровограда і комунальним закладом «Центральна міська лікарня м. Кіровограда» була укладена Угода про співробітництво та організацію спільної діяльності. Дана угода покращила та врегулювала якість надання медичної допомоги паліативним хворим, які перебувають на стаціонарному лікуванні та не мають родичів. Щотижня голова соціального відділу Кіровоградської єпархії УПЦ священик Бобрик Андрій відвідує невиліковно хворих пацієнтів та проводить богослужіння.

Паліативна допомога мешканцям м. Кропивницького надається як амбулаторно в домашніх умовах, так і стаціонарно. Надання даної допомоги регламентовано рядом нормативних документів, зокрема: постанова КМУ від 13.05.13 № 333 «Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров'я», накази МОЗ України від 21.01.13 № 41 «Про організацію паліативної допомоги в Україні», від 19.07.05 № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-замовлень», а також рекомендації ВООЗ щодо розрахунку потреби в наркотичних анальгетиках та рекомендації Європейської асоціації паліативної допомоги.

У стаціонарі № 1 КЗ «Центральна міська лікарня м. Кіровограда» з 2013 року функціонує 15 ліжок для надання допомоги паліативним хворим, у вересні 2014 р. при стаціонарі № 2 лікарні було додатково відкрито 10 ліжок паліативної допомоги для невиліковно хворих, а 12 березня 2016 року відкрито повноцінне паліативне відділення на 15 ліжок, оснащене необхідним обладнанням, яке відповідає всім стандартам надання паліативної допомоги

Станом на теперішній час у закладі працює 25 ліжок паліативної допомоги. За 2015 р. проліковано 639 хворих, якими проведено 8229 ліжко-днів, виконання плану ліжко-дня становить 111,8%. За 8 місяців 2016 р. у КЗ «Центральна міська лікарня м. Кіровограда» на паліативних ліжках проліковано 284 хворих, робота паліативних ліжок становить – 194,5, термін середнього перебування на ліжку – 17,4 ліжко-дня, обіг ліжка – 11,2, летальність – 21,3, відсоток виконання плану ліжко-дня – 85,8%.

У закладі розроблені локальні протоколи «Хронічний больовий синдром в паліативній медицині». Всі хворі отримували знеболюючу терапію відповідно до вимог «Адаптованої клінічної настанови, заснованої на доказах», рекомендованої наказом МОЗ України № 311 від 25.04.2012 р. За 2015 р. по КЗ «Центральна міська лікарня м. Кіровограда» 78 хворим було призначено опіоїдні анальгетики: 949 ампул вартістю 20492 грн. 81 коп. За 8 місяців 2016 року 99 хворим було призначено опіоїдні анальгетики: 1435 ампул та 654 таблетки на суму 53488 грн. 60 коп. Знеболення хворі отримують абсолютно безкоштовно за рахунок загального фонду міського бюджету.

В закладі підтримується постійний запас вищезгаданих препаратів до 10 найменувань, ампульовані та таблетовані форми.

За період відкриття паліативних ліжок налагодилась робота стосовно процесу госпіталізації даної категорії хворих, вона проходить у плановому порядку, узгодження місця безпосередньо під кожного хворого із лікарями первинної ланки.

Персонал закладу пройшов необхідне навчання по паліативному догляду.

Амбулаторна допомога паліативним хворим надається на первинному рівні дільничними та сімейними лікарями Центрів первинної медико-санітарної допомоги.

У КЗ ЦПМСД № 1 та № 2 м. Кіровограда на основі уніфікованого протоколу паліативної медичної допомоги при хронічному больовому синдромі (наказ МОЗ № 311 від 25.04.12р) створено та затверджено локальні протоколи від 17.12.2014р., в яких розроблений маршрут пацієнта при наявності хронічного больового синдрому.

На даний час всі паліативні хворі з больовим синдромом забезпечуються пільговими рецептами на препарати знеболення, які можна отоварити в мережі аптек КП «Кіровоградфармація», розташованих, як по місту, так і в обох центрах первинної медико-санітарної допомоги на правах оренди.

Заклади обслуговують паліативних хворих, яких умовно можна поділити на дві категорії: перша - це пацієнти, які можуть самостійно приймати лікарські засоби для знеболення, або мають родичів (піклувальників), які здійснюють за ними догляд; друга категорія - це пацієнти, які не можуть самостійно приймати лікарські засоби для знеболення, або не мають родичів (піклувальників), родичі (піклувальники) яких за віком (станом здоров’я) не можуть здійснювати ін'єкції, або родичі яких категорично відмовляються від самостійного введення лікарських засобів ін’єкційно. Таким пацієнтам лікарські засоби для знеболення потрібно доставляти до дому, при цьому використовується санітарний транспорт (автомобіль). Для обслуговування таких пацієнтів в закладах введено посади сестер медичних дільничних з обслуговування паліативних хворих на дому (по 3 в кожному центрі), які працюють з 7:30 до 20:00 згідно з поточним графіком (включно святкові та вихідні) та виїжджають 2-3 рази в день в залежності від потреби. За 8 місяців 2016 року на обслуговування паліативних хворих на дому витрачено 665380 грн. бюджетних коштів. У 2015 році – 1014581 грн.

Станом на 14.09.16р. кількість хворих з хронічним больовим синдромом по закладах первинної мережі в нашому місті становить 423 особи.

На сьогоднішній день у м. Кропивницькому обслуговується 125 паліативних хворих, які потребують постійного знеболення. З них 116 хворих, які самостійно або за допомогою родичів приймають наркотичні знеболюючі засоби, потребують допомоги медичного працівника – 9 хворих, тобто участі так званої «онкологічної бригади», тоді як ще 2 роки назад кількість таких хворих складала біля 100 осіб. Медичні працівники первинної ланки брали участь у численних тренінгах та конференціях по наданню паліативної допомоги та з питань ефективного знеболення зокрема, вивчали передовий досвід інших областей, і те, що зовсім недавно було тільки прерогативою онкобригади, стало цілком реальним і у нашому місті. Сімейними та дільничними лікарями постійно проводиться широка роз’яснювальна робота з пацієнтами та їхніми родичами щодо заміни ампульних наркотичних препаратів у тих випадках, де це можливо, на таблетовані форми, зручні для самостійного застосування.

 

2015 рік

Кількість виписаних наркотичних знеболюючих засобів та прекурсорів:

морфін (табл) - 8224

трамадол (кап) - 6790

Кількість виписаних рецептів - 927

Сестри медичні з обслуговування онкохворих на дому витратили:

морфін (амп) – 19885

трамадол (амп) - 1065

омнопон (амп) - 67

Витрачено коштів - 74102, 72 грн

2016 рік (8 місяців)

Кількість виписаних наркотичних знеболюючих засобів та прекурсорів:

морфін (таб) – 8500

біпрен (таб) - 710

трамадол (кап) – 3450

морфін (амп) – 9372

трамадол (амп) - 2005

налбуфін (амп) - 810

омнопон (амп) - 221

промедол (амп) – 10

Кількість виписаних рецептів - 1010.

За 2016 рік (8 місяців) витрачено коштів - 183319,37 грн.

Амбулаторне знеболення онкохворі отримують безкоштовно за рахунок коштів загального фонду міського бюджету.

 

ПЕРЕГЛЯНУТИ