Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Про надання інформації до Всесвітнього тижня імунізації

Про надання інформації до Всесвітнього тижня імунізації

З 24 по 30 квітня 2015 року за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я проводиться Всесвітній тиждень імунізації, метою якого є сприяння просуванню одного з найбільш дієвих інструментів охорони здоров’я в світі – імунопрофілактики.

Імунізація вважається одним із найбільш ефективних та економічно доцільних серед заходів медичного втручання в епідемічний процес,які існують на теперішній час. У зв’язку із різким зниженням розповсюдженості захворювань, які попереджаються за допомогою вакцин, та їх спалахів, за останні роки багато інфекційних хвороб відійшли в минуле.

Імунізація є перевіреним засобом боротьби аж до їх ліквідації. Завдяки кампанії, проведеної ВООЗ у 1967-1977р.р. була ліквідована натуральна віспа. На початку кампанії ця хвороба загрожувала 60% населення світу, а помирав від неї кожний четвертий хворий. З початку проведення кампанії з ліквідації поліомієліту захворюваність знизилась на 99%, близько 5 млн. людей в світі врятовані від паралічу. У 2002 році Україну визнано вільною від поліомієліту.

Швидкий прогрес у розробці нових вакцин дозволяє сподіватись на подолання в недалекому майбутньому широкого спектру тяжких інфекційних захворювань. На теперішній час найважливішим завданням для України стають

----ліквідація кору в межах України

----попередження вродженої краснухи

----запобігання захворювання дітей та підлітків на туберкульоз.

Враховуючи, що захворювання, які відносяться до групи повітряно-краплинних інфекцій (кір, краснуха, дифтерія, скарлатина, епідемічний паротид, вітряна віспа, менінгококова інфекція тощо) мають легкий механізм передачі, здатні швидко розповсюджуватись і охоплювати великі території за короткий проміжок часу, не мають інших шляхів запобігання крім імунопрофілактики.

Тому більшість існуючих вакцин направлена на попередження саме цих інфекцій.

Для обізнаної людини не потрібні роз’яснення, вмовляння та дискусії з приводу доцільності профілактичної імунізації. Вона говорить сама за себе. Ліквідація натуральної віспи та поліомієліту зниження до спорадичних випадків захворюваності на правець, сказ, дифтерію, кашлюк, запобігання летальним випадкам та ускладненням від інфекційних хвороб, що керуються засобами специфічної профілактики, і врешті решт, подовження життя людини в цілому є результатом імунопрофілактики. Підтвердженням останнього може слугувати зростання у 6 разів (з 1млрд.до 6 млрд.) населення земної кулі тільки за 20 сторіччя впровадження імунопрофілактики як засобу боротьби з інфекціями.

Сучасна молодь зросла у найблагополучніший період, коли рівні інфекційної захворюваності були найнижчим завдяки імунопрофілактиці. Молоді батьки не бачили страхітних наслідків епідемій, не можуть збагнути усієї підступності інфекційних хвороб, коли вони виходять з – під контролю через втрату населенням імунітету до них. На цій підставі вважається, що дітей не обов’язково щеплювати проти цих хвороб. Молоді батьки також стають благодатним ґрунтом для зростання впевненості у шкідливому впливі імунізації на організм дітей, коли слухають або читають антипропаганду щеплень від некомпетентних осіб або низько-кваліфікованних медпрацівників.

У зв’язку з недоохопленням дітей профілактичними щепленнями через відмову батьків нараховуються тисячі дітей, які не захищені від дифтерії, туберкульозу, поліомієліту, та ряду інших інфекцій.

Не за горами той час, коли накопичиться (критична маса) неімунних людей і країна буде знову палахкотіти інфекціями, як це було вже 50-60 років тому.

Настав час замислитись над шляхами збереження здоров’я наших дітей, а також усього майбутнього України, одним з яких є імунопрофілактика. Однак тільки лікар педіатр, сімейний лікар знає, яку вакцину потрібно використовувати та які особи підлягають щепленням згідно з діючим календарем щеплень.

Існує хибна думка, що лише здорові люди підлягають імунізації. Але здорова особа має більше сил опиратися інфекційним хворобам ніж малі діти, хворі на хронічні соматичні захворювання та особи похилого віку. Яскравим підтвердженням цього є щорічна передсезонна імунізація вказаних осіб проти грипу, яка захищає їх від захворювання, ускладнень та смерті від цієї інфекції, а також щеплення ослабленими вакцинами дітей з медичними протипоказаннями за станом здоров’я.

Все викладене дає Вам, любі читачі, підставу зробити свій вибір. Повірити фахівцям і захистити себе і своїх близьких від інфекційних хвороб чи пустити усе на самоплив і чекати рішення Вашої долі або раптового випадку.

 

Міський позаштатний педіатр С. Кордонець