Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Туберкульоз в умовах епідемії

Туберкульоз в умовах епідемії

Існує кілька шляхів зараження туберкульозом. Першим і основним з яких є аерогенний шлях. При кашлі, чханні, розмові хворий виділяє швидко висихаючий аерозоль, який знаходиться у навколишньому середовищі і потрапляє до організму здорової людини при вдиханні.

Туберкульоз не є висококонтагіозним захворюванням. При тривалому контакті з бактеріовиділювачем інфікується до 50% людей, однак, на щастя, занедужують тільки 10-15% з них, інші здобувають імунітет і залишаються здоровими.

Збудником туберкульозу уражаються практично всі органи і системи організму, хоча в 95% - легені. У залежності від локалізації ураження виділяють туберкульоз органів дихання і туберкульоз позалегеневий.

Для всіх локалізацій туберкульозу характерний інтоксикаційний синдром: загальна слабкість, підвищена стомлюваність та пітливість, втрата апетиту, схуднення, підвищення температури тіла у вечірні години до 37-37,5 °С.

Найбільш поширеною формою туберкульозу є туберкульоз легень, для якого характерний бронхолегеневий синдром – сухий чи з харкотинням кашель, біль у грудній клітині, задишка, кровохаркання, легенева кровотеча.

Ці симптоми схожі з ознаками багатьох захворювань. Тому при наявності цих симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря і пройти обстеження на туберкульоз – флюорографічний огляд та мікроскопічне дослідження харкотиння, що є безкоштовним і доступним для кожного пацієнта.

Захворювання може проходити і без хворобливих відчуттів. Тоді його виявить тільки флюорографічне обстеження. Ось чому кожна людина один раз на 2 роки повинна проходити флюорографічне обстеження легень, а „обов’язкові контингенти” та особи із групи ризику – один раз на рік в поліклініках за місцем проживання.

В ЛПЗ міста сформовані групи ризику щодо захворювання на туберкульоз - це соціальні та медичні групи ризику. До соціальних груп ризику відносяться особи звільнені з місць позбавлення волі, особи без визначеного місця проживання, затримані та заарештовані особи, мігранти, біженці, безробітні та малозабезпечені особи. До медичних груп ризику відносяться хворі: на цукровий діабет, які постійно приймають глюкокортикоїди та цитостатики, з професійними захворюваннями легень, ВІЛ-інфіковані, хворі з ХОЗЛ, хворі, які перебувають на диспансерному обліку у наркодиспансері та в протитуберкульозних закладах, контактні з хворими на туберкульоз.

З метою ранньої діагностики туберкульозу у дітей і підлітків щорічно проводиться туберкулінодіагностика, що охоплює 90-95% дитячого і підліткового населення. Проба Манту з 2ТО нешкідлива як для здорових людей, так і для осіб з різними соматичними захворюваннями. Тому батькам не потрібно боятися проведення туберкулінодіагностики у своїх дітей, оскільки це єдиний метод виявлення у них первинної інфікованості та захворюваності.

Найбільш ефективний профілактичний метод — це щеплення вакциною БЦЖ. Первинну вакцинацію здійснюють усім здоровим доношеним новонародженим дітям у пологовому будинку, потім проводять ревакцинацію в 7 років.

Лікування туберкульозу в Україні є безкоштовним, стандартизованим та довготривалим. Це специфічне лікування, яке призначає тільки фтизіатр після встановлення діагнозу хворому. Протитуберкульозні заклади забезпечені протитуберкульозними препаратами для лікування хворих в повному обсязі.

Туберкульоз є проблемою не сугубо медичною, але і загальнодержавною, міжвідомчою, соціальною. Від нього не застрахований ніхто – ні представники заможнішого прошарку суспільства, ні, тим більше, біднішого. Хвороба уражає не тільки цивільне населення — туберкульоз зустрічається у військових формуваннях, розповсюджений у місцях позбавлення волі.

Шановні кіровоградці! Бережіть своє здоров’я. Своєчасно проходьте профілактичні медичні огляди та вчасно звертайтеся за медичною допомогою.