Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Як годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладів

Як годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладів

Керівництво міста й управління охорони здоров’я, депутати міської ради та представники Громадської ради при кропивницькому виконкомі стали ревізорами у їдальнях лікувальних закладів і перевірили наскільки смачно годують пацієнтів стаціонарних відділеннях міста. Дегустацію страв провели у Дитячій міській лікарні, Центральній міській лікарні, Кіровоградській міській лікарні швидкої медичної допомоги та міському перинатальному центрі.

Харчування пацієнтів у стаціонарах відбувається відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України 29.10.2013 № 931, яким затверджено Порядок організації системи лікувального харчування хворих у закладах охорони здоров’я. При прийомі пацієнтів до закладу їм вимірюють індекс маси тіла, відповідно до якого ділять на три групи за харчовим статусом: хворі з гіпотрофією, нормотрофією та гіпертрофією. У залежності від статусу та призначеного лікарями дієтичного харчування, норм харчування на одного хворого на день, що також затверджені вказаним порядком, у закладах і формують щоденні меню, підбираючи їх під окремі категорії хворих. Окрім того завдяки Комплексній програмі підтримки Учасників АТО в східних областях України та членів їх сімей на 2017-2019 роки, що була затверджена рішенням Кіровоградської міської ради № 755 від 17 січня 2017 року, усі заклади отримують додаткове фінансування на покращене харчування для військових, які брали участь у боях на сході, та їхніх родин. Цьогоріч з урахуванням видатків цієї програми та цільової медичної субвенції на харчування пацієнтів у стаціонарних відділеннях медзакладів у бюджеті Кропивницького передбачили 4,213 млн грн. У 2017 році на ці потреби з міського бюджету було витрачено 4,939 млн грн, однак сума була більшою тільки завдяки додатковому виділенню коштів, що торік лобіювали міські обранці.

Дитяча міська лікарня

Головний лікар закладу Оксана Клюєнко відзначила, що торік завдяки збільшенню обсягів коштів, передбачених на харчування пацієнтів, з’явилась можливість закуповувати такі корисні і дороговартісні продукти харчування, як твердий сир, риба та м’ясо. Вартість харчування одного пацієнта нині становить близько 15 грн, дітей учасників бойових дій на сході країни – 15,25 грн. Утім вартість ліжкодня у закладі збільшується і до 20 грн у разі додаткового фінансування.

«У меню дітей щодня є молоко і натуральні вітаміни у вигляді салатів з капусти, моркви, вінегрету. Діткам подаємо і рибу, м’ясо, сосиски. Дітям учасників АТО додатково даємо сік. У закладі маємо 4-разове харчування: четвертий раз готуємо тих, хто лишається у стаціонарі на ніч. О 20.00 зазвичай даємо кефір, печиво чи подібне», - розповіла головна медична сестра закладу Галина Андросова.

 

Як годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладів

 

Центральна міська лікарня

Як розповіла заступник головного лікаря з медичної частини Оксана Кабанчук, у цьому закладі меню складають не тільки відповідно виділених коштів, а й в залежності від віку пацієнтів, адже у стаціонарі лікарні перебувають і діти. У закладі забезпечено 5-разове харчування: перший і другий сніданки, обід, полудень і вечеря. Харчування одного пацієнта обходиться в 15 грн, покращене харчування мають діти, вагітні жінки та учасники бойових дій (у т.ч. їхні родини).

«У 2016 році пересічні громадяни харчувались від 4 до 5 грн. Минулого року було забезпечено 15 грн на харчування одного пацієнта на день, що дало можливість покращити й урізноманітнити меню. Зараз учасники бойових дій сходу України харчуються на 55 грн/день. Діти та вагітні так само харчуються за іншим меню, аніж пересічні громадяни –становить близько 22 грн/день. У їхньому меню не тільки є молочні продукти, а й м’ясо, риба, ковбасні вироби, а для дітей до 1 року додаються молочні суміші. Хворі дуже позитивно відгукуються за меню і ми постійно намагаємося його покращувати», - розповіла лікар відповідальний за дієтичне харчування Ірина Панченко.

 

Як годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладів

 

Кіровоградська міська лікарня швидкої меддопомоги

Головний лікар закладу Валерій Скороход відзначив, що тут харчування пацієнтів розподіляється також відповідно профілю ліжок, що поділяються на хірургічні та соматичні (інсультне і кардіологічне відділення). Вартість ліжкодня для пацієнта закладу така ж, як і в центральній лікарні - 15 грн для звичайного хворого та 55 грн для учасників бойових дій та членів родин загиблих. У закладі забезпечено 4-разове – два сніданки, обід та вечеря.

«У нас пільгові категорії додатково до всього, що їдять усі пацієнти, мають рибну котлету, чи тефтелю чи сирну запіканку. У раціоні усіх хворих м’ясо, риба хек, сир кисломолочний, вітаміни в натуральному вигляді у вигляді салатів з капусти, буряка, запіканки з моркви і сиру. Яблука і кефір є тільки в меню пільгових категоріях через рівень фінансування. М’ясо у стравах подаємо раз на три дні, чергуючи його з рибою чи яйцем, або ж через день, але меншою вагою. Молочні продукти присутні в меню щодня. Продукти в нас не залежуються, їх привозять нам раз на тиждень», - розповіла головна медична сестра закладу Оксана Осадчук.

 

Як годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладів

 

Пологовий будинок з функціями перинатального центру ІІ рівня

Завдяки торік капітально відремонтованому харчоблоку у пологовому будинку нині працює навіть кондитерський цех, відзначає головний лікар закладу Людмила Романів. Тут готують усе, що дозволено їсти вагітним та жінкам, які годують немовлят. Витрати на харчування пацієнтки пологового будинку нині становлять – 21 грн/день. Меню готують однакове для всіх категорій пацієнток. Найближчим часом у закладі навіть планують відкрити їдальню для партнерів пологів та медперсоналу.

«У нас в раціоні є все – і риба, і м’ясо, і сардельки, і яйця, масло, сир, часто робимо сирники та ліниві вареники. Триразове харчування, годуємо як вдома. Поставка продуктів у нас два рази на тиждень, молочні продукти та овочі привозять щодня. Зараз робимо ремонт у приміщені, де буде розміщена їдальня для партнерів та медперсоналу. Ми плануємо розрахувати денний абонемент на харчування, а кошти спрямовуватимемо до благодійного фонду, оскільки не маємо права брати плату за харчування», - пояснила Людмила Романів.

 

Як годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладівЯк годують пацієнтів у стаціонарах кропивницьких медичних закладів

 

Під час відвідування закладів «ревізори» також спілкувались із самими пацієнтами. В усіх закладах хворі відзначали, що лікарняних харчів вистачає і часто просять не нести їжі з дому. Відвідувачі закладів вважають, що страви можуть бути різноманітнішими, якщо з міського бюджету виділятимуть більше коштів. Утім смакові якості страв відзначали і члени дегустаційної комісії, і пацієнти.

Управління охорони здоров'я Кропивницького тримає на постійному контролі якість харчування у лікувальних закладах, однак якщо ви маєте зауваження та скарги щодо страв, що отримуввли у стаціонарних відділеннях, закликаємо інформувати про це фахівців управління офіційними листами чи повідомленнями на офіційній сторінці у Фейсбуці.