Активісти Кіровоградського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» промоніторили використання системи електронних закупівель «ProZorro» закладами охорони здоров’я Кропивницького. Результати оприлюднили під час брифінгу, 20 квітня, за участі медиків та журналістиків.
Серед 12 медзакладів Кропивницького, у результаті моніторингу, виявили лідерів та аутсайдерів у проведенні публічних закупівель за бюджетні кошти. Серед лідерів - центральна міська лікарня та ЦПМСД №1 м. Кіровограда. Список аутсайдерів формують - Кіровоградська міська дитяча лікарня, стоматологічна поліклініка №2, міська стоматологічна поліклініка №1 та дитяча стоматологічна поліклініка, амбулаторія загальної практики сімейної медицини. Остання ж взагалі не використовує систему електронних закупівель «ProZorro» оскільки не має транзакцій вищих за 50 тисяч гривень, про які можна було б звітувати через систему.
- Одинадцять із дванадцяти медичних закладів використовують систему «ProZorro». Усі заклади охорони здоров’я публікують річні плани закупівель. Економія заощаджених коштів коливається до 21%, однак 8 з 12 закладів не заощадили жодної гривні. Відсоток конкурентних процедур – до 48% від загальної кількості тендерів по закладу, проте в із дванадцяти лише чотири заклади (дитяча міська лікарня №1, Кіровоградська міська лікарня швидкої допомоги, ЦПМСД №1 м. Кіровограда, центральна міська лікарня) застосовують допорогові конкурентні закупівлі. Міська стоматологічна поліклініка №1 та дитяча стоматологічна поліклініка провели по одній неконкурентній процедурі. Кіровоградська міська дитяча лікарня та стоматологічна поліклініка №2 провели по дві неконкурентніпроцедури.Майже всі заклади віддають перевагу процедурі звітування за укладений договір, - відзначила аналітик організації Аліна Логінова.
Через систему «ProZorro» медичні заклади закуповуютьмедичні вироби, лікарські засоби і медичне обладнання. Аналітики відзначають високу ефективність використання закладами охорони здоров’я системи «ProZorro». Для прикладу, відсоток відмінених закупівель (закупівлі, що не відбулися) медустановами Кропивницького коливається в межах 9-15%. У порівняні зі статистикою по іншим регіонах - це доволі позитивний показник, зауважив аналітик Костянтин Данильченко.
Керівник кропивницького управління охорони здоров’я Оксана Макарук відзначила, для якісного використання системи при проведенні закупівель, особливо конкурентних, потрібно провести тренінгові навчання для закупівельників і тендерних комітетів медзакладів Кропивницького. Це підвищить культуру проведення закупівель і сприятиме економії бюджетних коштів. Свою готовність провести такі тренінги заявили як аналітики КОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ», так і Координатор регіонального центру компетенцій «Prozorro» в Кіровоградському регіоні Павло Лісніченко, який також був присутній на презентації результатів моніторингу.
"Впевнена, подібна співпраця буде корисна для обох сторін процесу. З одного боку це допоможе нам більше зрозуміти роботу системи "ProZorro", а значить ефективніше використовувати наявні кошти, з іншого - визначитись з типовими проблемами наших лікарень на які варто звертати увагу при проведенні моніторингу місцевих закупок", - зазначила Оксана Макарук.
Переглянути докладні результати моніторингу можна за посиланням.