Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » ЕКС-МІНІСТР І ГОЛОВНИЙ ЛІКАР МАЙДАНУ ОЛЕГ МУСІЙ ПРО ОБ’ЄДНАННЯ КРОПИВНИЦЬКИХ ПОЛОГОВИХ

ЕКС-МІНІСТР І ГОЛОВНИЙ ЛІКАР МАЙДАНУ ОЛЕГ МУСІЙ ПРО ОБ’ЄДНАННЯ КРОПИВНИЦЬКИХ ПОЛОГОВИХ

ЕКС-МІНІСТР І ГОЛОВНИЙ ЛІКАР МАЙДАНУ ОЛЕГ МУСІЙ ПРО ОБ’ЄДНАННЯ КРОПИВНИЦЬКИХ ПОЛОГОВИХУ середу в Кропивницькому побував головний лікар Майдану, екс-міністр охорони здоров’я, заступник голови Комітету з питань охорони здоров’я та народний депутат від «Народного контролю» Олег Мусій. Під час перебування Олег Степанович відвідав також другий та перший міські пологові будинки. Не зважаючи на суспільний та медійний інтерес до їх об’єднання, як не дивно, натовпу бажаючих почути фахову сторонню думку з цього приводу, ми не застали.

Першим Олег Степанович відвідав другий міський пологовий будинок імені Святої Анни, який пропонується реорганізувати шляхом приєднання до пологового будинку №1, що на Новомиколаївці. Поки нардеп спілкувався в кабінеті з адміністрацією закладу, в приймальні головного лікаря ми застали кількох лікарів, які активно обговорювали ситуацію з оптимізацією. З почутого можна зробити висновок, що побоювання втратити роботу є не тільки в головного лікаря Володимира Капка, не зважаючи на запевнення керівництва профільного управління і міста, що зі створенням перинатального центру з’явиться додаткова кількість місць для лікарів та середнього й молодшого медичного персоналу. Як аргумент, лікарі наводили приклад одного з київських перинатальних центрів, у якому з аналогічною кількістю ліжок – штат нібито значно менший, ніж обіцяють у Кропивницькому. Чесно кажучи, побачивши серед тих, хто супроводжував Олега Мусія, активних противників об’єднання, було очікування почути коментар у дусі «влада має дослухатись до громади й все залишити як є». Принаймні деякі інші колеги Олега Степановича, аби сподобатись громадськості, говорили те, що вона хотіла чути. Однак екс-міністр відразу зазначив, що коментуватиме ситуацію тільки після того, як побуває в першому пологовому будинку і складе об’єктивну думку.

В пологовому будинку №1 на гостя чекали крім адміністрації закладу ще й заступник міського голови Наталія Дзюба, заступник начальника управління охорони здоров’я Лариса Кудрик та головний позаштатний акушер-гінеколог департаменту охорони здоров’я ОДА Наталія Журжер.

Піднявшись із адміністративної частини приміщення до приміщення післяпологового перебування породіль, нардеп зауважує, що потрібно надіти бахіли. На що головлікар Людмила Романів відповідає, що за кордоном ніхто цього не робить, але гість наполягає. Мовляв, надворі ж дощить, і він не хоче розносити бруд.

Після ознайомлення з приміщеннями першого пологового будинку, умовами для породіль і операційними та наявним обладнанням, Олег Мусій резюмує, що різниця між другим пологовим суттєва.

- У них дуже старе обладнання, я не знаю, як вони на ньому працюють, ви б поділилися з ними трохи новішім, - каже Олег Степанович.

- Нехай переходять до нас і користуються нашим, – відповідає Людмила Романів. – Погляньте, які в нас гарні умови, і скільки вільних площ, не те, що у них там.

Детально перераховує всі недоліки, на що Олег Мусій з посмішкою парирує запитанням:

- І що в таких поганих умовах хочуть зробити гемодіалізний центр?

Детально розпитавши про додаткові відділення, які збираються відкрити на базі майбутнього перинатального центру і потребу в персоналі, потужність закладу, кількість та інтенсивність пологів в обох пологових, Олег Степанович поспішає на телебачення. Аби не затримувати нардепа, напрошуємося в авто Сергія Михальонка, голови обласної організації «Народного контролю», аби поспілкуватися дорогою і все ж почути думку екс-міністра.

- З того, що ви сьогодні побачили і почули, яка ваша думка – є резон в об’єднанні чи ні?

- Питання неоднозначне. Я не дуже великий прихильник об’єднання чи роз’єднання, в мене виникли інші запитання: що буде краще для лікарів і пацієнтів та що буде з приміщенням і територією другого пологового? Я розумію, що кожен говорить своє. Один колектив каже, що є питання, що буде з персоналом. У першому пологовому запевняють, що всі будуть стовідсотково забезпечені роботою. І реально тут порожніх приміщень дуже велика кількість, відремонтованих, сучасних. Є сучасні кисневі концентратори, дихальні апарати для новонароджених і породіль. Тож, якщо розмістити всіх буде де, якщо персонал не буде скорочено, окрім кількох керівників, якщо тут кращі умови надання допомоги, то залишається відповісти на запитання - що буде з приміщенням і землею другого закладу. Ще не можу робити висновки, щодо зручності доїзду до першого пологового.

- Є ще одне питання, яке хвилює людей, - це благодійні внески, вірніше їхні розміри, які дещо відрізняються в обох пологових. Є побоювання, що не буде вибору, скільки платити за пологи…

- Я не є противником подяки лікарю, але, якщо це є після надання медичної допомоги і добровільно, так би мовити від щирого серця. Але якщо мова про благодійні внески, якщо вони є умовою наданням медичної допомоги, то за таке треба саджати. Якщо ж благодійні внески вимагають після надання медичної допомоги, то люди мають самі вирішувати, платити чи ні, це справа добровільна, ніхто їх не може примушувати. З іншого боку я розумію медиків, котрі не мають змоги надати якісну допомогу, тому що держава виділяє кошти тільки на зарплату, а медикаментами забезпечує частково – відсотків на п’ять. Зрозуміло, що для того, щоб людина отримала безоплатну допомогу, потрібно, щоб ті медикаменти купили і надали безоплатно, але цього немає. Тобто це питання фінансування. Але, щоб не виникало непорозумінь із благодійними внесками, все це має відбуватися під громадським контролем. Я маю велику надію, що з прийняттям закону про автономізацію закладів охорони здоров’я, питання, коли головні лікарі є місцевими царьками, яких не можна проконтролювати, відпаде саме по собі. Бо згідно з цим законом, усі заклади створять наглядові чи спостережні ради, які слідкуватимуть за всім: від скарг щодо надання медичної допомоги до контролю за грішми.

- А не вийде, як у нас часто буває, що до цих спостережних рад потраплять лояльні до керівництва люди?

- Ні, законом передбачено, що дві третини складу – це представники громадськості. Крім того, передбачається їх ротація. Єдине, що мені до кінця не зрозуміло, що зекономлять на цьому об’єднанні. Бо такий аргумент, як «більш якісне надання послуг» - це дуже таке ефемерне поняття. Й іншого виходу з ситуації, ніж домовлятися з громадою і колективом другого пологового, щоб зняти соціальну напругу, я не бачу.

- Але тут ще є політична складова.

- В такому випадку в політиків мають бути вагомі аргументи «за» чи «проти», а не тільки емоції.

- Наше видання порушувало питання про доцільність призначення головних лікарів на конкурсній основі, як це роблять у Львівській і Одеській областях, у тому числі і в майбутньому перинатальному центрі. Як ви до цього ставитеся?

- Дуже правильне питання.

- Але начальник управління охорони здоров’я стверджує, що така процедура не передбачена законодавством.

- Але законодавство й не забороняє цього робити. Я думаю навіть, що якщо влада оголосить конкурс на посаду головного лікаря перинатального центру, щоб в ньому мали змогу взяти участь обидва нинішні керівники пологових будинків, це також допомогло б зняти соціальну напругу довкола об’єднання закладів.


*інформація викладена за даними сайту «Рідний край»