Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » Обережно! Вірус Зіка

Обережно! Вірус Зіка

Вірус Зіка (англ.Zika virus, ZIKV)— видвірусів роду Flavivirus (родинаFlavividae), який переносятькомаріроду Aedes. У людей він здатний породжувати захворювання, відоме якхвороба, яку спричинює вірус Зіка(англ.Zika virus disease— саме таку назву використовуєВООЗ в офіційних сповіщеннях) або гарячка Зіка, яку з 1950-х років зареєстровано в районахекваторіального поясу Африки та Азії З 1 лютого 2016 року ВООЗ визнала цю хворобу такою, що виявила здатність чинити серйозний вплив на здоров'я населення і може швидко поширюватися в міжнародних масштабах та увійшла до переліку подій, які спричинюють надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я на світовому рівні.

Захворювання нагадує легку формугарячки денге, перебігає без необхідності серйозного лікування, і, на сьогодні, не може бути попереджено ані противірусними препаратами, ані специфічноювакциною. Хвороба, яку спричинює вірус Зіка, споріднена зжовтою гарячкою і гарячкою Західного Нілу, тому що їх спричинюють флавівіруси, що передаються комарами.

Від 1 грудня 2015 року по 6 січня 2016 року зареєстровано вже 46 випадків синдрому Гієна-Барре, зокрема 2 смерті.

Вперше вірус було виділено 1947 року умакак-резусіввлісі Зіка,Уганда. Вірус Зіка передають активні протягом денного періоду комарі родуAedes — Aedes aegypti і, рідше, так звані деревні комарі. Джерела вірусу—мавпи і люди, хоча питання про усі можливі джерела та резервуари інфекції достеменно не вивчено.

У 2009 році Браян Фой, біолог з лабораторії з вивченняантропонозних інфекційних хвороб Державного університету Колорадозаразив вірусом Зіка свою дружину статевим шляхом. Він відвідувавСенегалі вивчав комарів, деякі з них його кусали. Через кілька днів після повернення вСШАвін відчув, що захворів, було визначено, що це хвороба, яку спричинює вірус Зіка, але це сталося вже після незахищеного статевого контакту з дружиною. Згодом у неї з'явилися ознаки хвороби з нетривалою гарячкою,надмірною чутливістю до світла. Фой— перша відома людина, яка передала поширюваний комахами вірус іншій людині через статевий контакт, довівши, таким чином, можливість не тільки натуральноїтрансмісивної передачі, але й контактної статевої передачі.

У 2015році РНК вірусу Зіка було виявлено в навколоплідних водах двохлюдських ембріонів, це показало, що вірус проникає черезплацентуі може спричинити інфекцію уплода.

Ознаки хвороби включають легкийголовний біль,плямистий висип, нетривалу гарячку без виразної інтоксикації, нездужання,кон’юнктивіті біль в суглобах. Тільки в однієї людини з п'яти проявлялися ознаки захворювання, відсутнялетальність, проте справжній патогенний потенціал вірусу досі не відомий.

При появі перших симптомів (головний біль, лихоманка, кон’юнктивіт) невідкладно звертатись за кваліфікованою медичною допомогою.

На січень 2016 року не існуєвакциниабо противірусних засобів для запобігання захворювання. Гарячку можна полегшити, використовуючипарацетамол, тоді якаспіринта іншіне стероїдні протизапальні препаратиможна застосовувати тільки після виключення гарячки денге через можливий ризик виникнення кровотеч.

Подорожуючим до епідемічних регіонів рекомендується проводити профілактику укусів комарів: носити одяг, який закриває як можна більшу частину тіла, використовувати репеленти, закривати вікна та двері, користуватись сітками на вікна. Особливо це стосується вагітних жінок та жінок, які планують вагітність.