Меланома – одна з найбільш злоякісних пухлин шкіри, яка вже протягом першого року після встановлення діагнозу може призвести до смерті.
В Україні щорічно реєструється біля 1000 нових випадків захворювання на меланому. Так, серед найбільших промислових областей (Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Харківська Луганська) першість по кількості пацієнтів з діагнозом «меланома» посідає Донецька – біля 100 випадків на рік.
Летальність від меланоми в Україні сягає до 95 % (для порівняння в Європі – 5%), що пов’язано не з відсутністю методів лікування, а з несвоєчасною діагностикою. Успіх в лікуванні цього грізного захворювання, залежить, в першу чергу, від своєчасного звернення до лікаря і встановлення діагнозу на ранніх стадіях захворювання.
На жаль, знають про небезпеку меланоми не так багато – в Києві кожен 5 (19%), в регіонах кожен 10 (10%), в гендерному аспекті – 30% чоловіків, або кожен третій, і 70 % жінок – 2/3 від загального числа інформованих.
Виправити ситуацію можуть профілактичні огляди та інформаційна кампанія спрямована на обізнаність населення про фактори та ризики захворювання. Традиційно в оглядах беруть участь лікарі-дерматовенерологи, лікарі-онкологи як державних, так і приватних клінік у всіх регіонах України.
Основна причина розвитку меланоми – ультрафіолетове опромінення. Зазвичай потерпають прихильники шоколадної засмаги: люди, які полюбляють «смажитися» на пляжах, часто відвідують солярії. Колись у моді були біленькі «фарфорові» личка, «хітом» останніх сезонів вважають засмагу.
Сучасну моду медики називають катастрофою - жінки хворіють у 1,5 рази частіше, ніж чоловіки.Останніми роками кількість сонячних днів влітку значно зросла, а інтенсивність випромінювання перевищує всі припустимі норми. Злоякісне захворювання може розвиватися 20 років і більше, а вбити свою жертву здатне за декілька тижнів.У кожного з нас можуть з’являтися родимки, що можуть перероджуватися у злоякісні пухлини, але особливо обережними слід бути людям, які входять до групи ризику. Перш за все це чоловіки та жінки зі світлим або рудим волоссям, веснянками та блакитними очима, які легко «згоряють» до опіків.
Не варто захоплюватися сонячними ваннами тим, чиї родичі стали заручниками меланоми: недуга часто «передається у спадок» на генетичному рівні.
Родимки – це доброякісні новоутворення, але під впливом певних факторів (спадковості, ультрафіолету та ін.) можуть перероджуватися і набувати властивостей злоякісної пухлини, тобто меланоми.
Для того, щоб зберегти шкіру здоровою, захищеною від негативного впливу навколишнього середовища, а також щоб уберегтися від небезпеки захворювання на меланому, лікарі рекомендують в якості профілактики дотримуватися наступних правил:
1. Не перебувати на пляжі в період з 10 до 16 години;
2. Відмовитися від відвідування соляріїв;
3. Категорично не допускати перебування на пляжі дітей у віці до 3-х років;
4. Використовувати влітку сонцезахисний одяг: капелюхи з широкими полями, сорочки з довгим рукавом та сонцезахисні окуляри;
5. Використовувати сонцезахисні засоби в період перебування на сонці;
6. Проводити самостійний огляд шкіри з метою виявлення підозрілих новоутворень шкіри;
7. При знаходженні новоутворень на шкірі негайно звертатися до лікаря-дерматолога.
8. У випадку травми родимки негайно звертатися до лікаря-дерматолога;
9. Не заклеювати родимки пластиром;
10. За допомогою лікаря провести дерматоскопію усіх підозрілих родимок та новоутворень шкіри.
Помітивши зміни у величині (будь-який раптовий або поступовий ріст невуса – небезпечний), забарвленні (різні відтінки чорного або коричневого кольорів, поєднання червоного, білого або голубого; поширення пігменту від країв до навколишньої шкіри), обрисах (асиметрія або нерівність країв), поверхні (лущення, еродування, намокання, виникнення кірочок, виразкування або кровоточивість), консистенції (затвердіння або пом’якшення), слід негайно звернутися до лікаря.
За даними прес-служби МОЗ України