Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони лікувальних закладів |Телефони реєстратур та виклику лікаря
 
» » Рання діагностика та профілактика захворювань молочної залози

Рання діагностика та профілактика захворювань молочної залози

Тому, виявивши у себе раптово в грудях новоутворення або які-то незвичайні симптоми, не відкладайте візит до лікаря і не втрачайте дорогоцінний час. В даний час, завдяки досягненням медичної науки і сучасним діагностичним технологіям, раннє виявлення ракової пухлини в 9 випадках з 10 дозволяє успішно вилікуватися і зберегти груди.

Як виявити рак молочної залози на ранній стадії

Медики запевняють, що, для того, щоб виявити рак молочної залози (РМЗ) або саркому на початковій стадії і не допустити стрімкого розвитку патологічного процесу, кожній жінці достатньо регулярно здійснювати всього три ефективних дії - проводити самообстеження грудей, відвідувати лікаря - мамолога та робити мамографію .

Особливо уважні до стану своїх грудей повинні бути жінки, які перебувають у групі ризику щодо захворювання на рак молочної залози. Ви належите до групи ризику, якщо:

• у вас рано почалися менструації (до 12 років) або пізно настала менопауза (після 55 років);
• в сім'ї є випадки захворювання на РМЗ серед близьких родичів першої лінії - мама, бабуся, тітка, рідні сестри;
• раніше у вас були інші захворювання молочної залози або рак яєчників;
• відсутність пологів і вагітностей, або пізні перші пологи - у віці після 30 років;
•відмова від годування дитини груддю;
• вік після 40 років.

Самообстеження грудей

Самообстеження грудей потрібно проводити щомісяця, в одні і ті ж дні, бажано через тиждень після закінчення місячних. Воно включає в себе кілька етапів - зовнішній огляд, обмацування і перевірка наявності або відсутності виділень з сосків. Самостійні щомісячні огляди допоможуть вам досконально вивчити індивідуальну будову ваших молочних залоз і ви завжди будете знати, чи з'явилося у вас нове утворення або воно було на цьому місці давно.

• Спочатку встаньте перед дзеркалом і уважно огляньте молочні залози візуально - чи немає ассимметрии, почервоніння, припухлості, втягування або вибухне, зморшкувата або втягування сосків всередину.

• Потім ляжте на спину і розслабтеся. Подушечками перших 3 - 4 пальців починайте послідовно обмацувати молочну залозу, не пропускаючи жодної ділянки (праву залозу лівою рукою, ліву навпаки) і звертаючи уваги на будь-які зміни в її структурі - ущільнення або розм'якшення, зміни до консистенції або болючість при пальпації. Встаньте і повторіть ті ж маніпуляції в положенні стоячи.

• Затисніть сосок між великим і вказівним пальцями, злегка натисніть, як для зціджування молока, і подивіться, чи не з'явилися виділення. Якщо з соска з'являються будь-які виділення (кров, гній, слиз або безбарвне молозиво), обов'язково повідомте про це свого лікаря.

Якщо будь-які зміни, наприклад, напруга і біль у грудях, виділення з сосків, зміна шкіри навколо соска і ареоли, збільшення лімфовузлів під пахвами не зникли за час повного менструального циклу, необхідно позапланово відвідати мамолога та повідомити про що з'явилися симптомах.
Оскільки молочні залози і статева сфера мають прямий зв'язок, іноді може знадобитися додаткова консультація у гінеколога, ендокринолога або інших докторів. Якщо ваш лікар рекомендує вам огляд інших спеціалістів, не нехтуйте його порадами, це в ваших інтересах.

Ультразвукове дослідження (УЗД) і мамографія молочної залози

На жаль, самообстеження дозволяє виявляти вже досить великі за розміром новоутворення, тому, крім нього, необхідні й інші методи обстеження, зокрема ультразвукова діагностика молочних залоз і мамографія, що дозволяють розпізнати хворобу в зародку. Поєднання мамографії та ультразвукового дослідження дають практично 100% - ний результат виявлення ранніх пухлин.

Зокрема, всім жінкам до 40 років лікарі рекомендують проводити щорічне УЗД, а у віці старше 40 років показана мамографія раз на 1 - 2 роки. Таке диференціювання пов'язано з тим, що у жінок до 40 років тканини молочної залози дуже щільні, що ускладнює дослідження методом мамографії. А після 40 - 45 років залозиста тканина в грудях стає більш пухкої і дозволяє затримати в ній випромінювання мамографа.

Мамографія - це безболісне високоякісне дослідження молочних залоз за допомогою рентгена, що дозволяє визначати як злоякісні, так і доброякісні утворення в грудях на самих початкових стадіях, коли вони мають невеликі розміри і які лікар при звичайній пальпації не зможе визначити ще протягом 1 - 2 років.

Крім того, мамографія є не тільки самим точним, але і найбільш безпечним методом діагностики захворювань молочної залози, так як променеве навантаження приладу дуже низька і не представляє небезпеки для здоров'я пацієнток. Знімки мамографії обов'язково зберігайте і майте при собі на наступних оглядах - це допоможе лікарю відстежити динаміку змін у молочній залозі і поставити правильний діагноз.

При виявленні підозрілих утворень, лікарем під контролем УЗД може бути відразу ж проведена їх пункція, або біопсія. Для цього за допомогою тонкої голки береться невелика кількість підозрілої тканини, яке згодом досліджується під мікроскопом в спеціальних цитологічних лабораторіях для визначення точної природи клітин.

Профілактика захворювань молочної залози

Профілактика захворювань молочної залози, крім раннього виявлення пухлини, повинна включати в себе наступні моменти:

• Правильне харчування. Не зловживайте тваринними жирами, смаженої, солоної і копченої їжею. Включайте в своє меню побільше свіжих овочів, фруктів, ягід і зелені. Особливо корисні цибуля, морква, капуста, помідори, які містять природні антиоксиданти - речовини, що нейтралізують дію вільних радикалів, що провокують переродження здорових клітин в ракові.
• Грудне вигодовування. Лактація є найбільш потужним методом профілактики раку грудей, оскільки секреція грудного молока - це дуже складний гормональний процес всього організму.

Якщо ж ви штучно перериваєте фізіологічний процес грудного вигодовування без серйозних медичних показань, то можете спровокувати сильний стрес гормональної системи, що, у свою чергу, може призвести до неправильного поділу клітин і переродження їх у злоякісні.

• Носіння правильного білизни. Медиками доведено, що неправильно підібраний бюстгальтер (тісний, давить на лімфатичні вузли або має щільні рельєфні шви) надмірно травмує ніжні тканини молочної залози і дратує нервові волокна. Тому, вибирайте тільки якісну білизну, відповідне вашому розміром і формою грудей і забезпечує анатомічно правильну підтримку.
• Гімнастика. Обов'язково включайте в свій щоденний комплекс гімнастики хоча б кілька вправ для зміцнення грудних м'язів. Якщо молочну залозу будуть оточувати міцні і сильні м'язи, це буде відмінною профілактикою РМЗ.

Крім того, стежте за гормональним фоном (регулярно здавайте аналізи на жіночі статеві гормони), за наявності в сімейному анамнезі раку молочної залози щорічно перевіряйте кров на онкомаркери, народите дитину до 30 років, не допускайте травм грудей і захищайте себе від стресів. Пам'ятайте, що, чим уважніше ви будете стежити за своїм здоров'ям і чим раніше виявите негативні зміни, тим вище шанс повного лікування від будь-яких хвороб.