Лікування пневмоній в умовах пандемії COVID-19 набуло нових відтінків: системі охорони здоров’я довелося оновлювати протоколи лікування й госпіталізації пацієнтів, самим закладам – оперативно адаптовувати маршрути пацієнтів до нових реалій. У процесі лікування пневмоній, які є основною ознакою COVID-19, важливо, аби всі ланки медицини ефективно взаємодіяли і надавали якісну допомогу. Аби первинна ланка сімейних лікарів і вторинна ланка стаціонарів працювали в епідемічних умовах посилено і злагоджено, у Кропивницькому провели конференцію «Лікування пневмонії, в тому числі на фоні антивірусної інфекції на сучасному етапі. Тактика сімейного лікаря. Показання до госпіталізаціїї".
«Зараз ми спостерігаємо приріст хворих із запаленням легень і великий наплив хворих із пневмонією, яких направляють на стаціонарне лікування, у той час як, згідно з діючими протоколами, легкі форми пневмоній мають лікуватися амбулаторно, тобто сімейними лікарями. Сімейні лікарі одразу намагаються направити хворих на стаціонарне лікування, не намагаючись покращити їх стан таблетованими формами лікування, часто порушуючи протоколи обстежень, адже у стаціонар хворий на пневмонію має приїхати вже з результатом ПЛР-діагностики й рентгенографією чи КТ грудної клітини. Це ускладнює госпіталізацію хворих, адже нині у Центральній міськлікарні існують чіткі маршрути, якими рухаються пацієнти з позитивним ПЛР-результатом, що підтверджує наявність коронавірусної інфекції, і негативним. На ці конференції ми обговорювали і тактику лікування пневмоній, і алгоритми направлення хворих на стаціонар», - розповіла Дар’я Думен, міський позаштатний фахівець з терапії Управління охорони здоров'я міськради.
В умовах пандемії важливо чітко розподіляти ролі сімейних лікарів і медиків стаціонарних закладів у лікуванні пневмоній. Це значно полегшить навантаження на ліжковий фонд стаціонарів, які стали основними базами лікування COVID-19. За словами Дар’ї Думен, сьогодні лікарі послуговуються двома наказами МОЗу у лікуванні пневмоній. Мова про давно знайомий лікарям наказ МОЗ № 128 від 19.03.2007 року «Про затвердження клінічних протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю «Пульмонологія» та нещодавно підписаний наказ МОЗ України від 17.09.2020 № 2122 «Про внесення змін до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)». Обидва накази дійсні й визначають, що легкі форми пневмоній (однобічні пневмонії) лікуються в амбулаторних умовах, а госпіталізації підлягають тільки ті хворі, які в процесі лікування не зможуть обійтися без кисневої підтримки.
Відповідно до вказаних наказів, показаннями до госпіталізації хворих із пневмоніями є:
-двобічне ураження легень;
-низький рівень сатурації (насиченність крові киснем)-93% та нижче ;
-наявність тяжких супутніх захворювань (цукровий діабет, ішемічна хвороба серця, онкозахворювання, тяжкий перебіг артеріальної гіпертензії, виражений імунодефіцит, хронічні захворювання легень, ниркова недостатність, автоімунні захворювання, тяжкі лаконічні хвороби, цереброваскулярні хвороби);
-тривале підвищення температури тіла вище 38,0С, що не піддається лікуванню в амбулаторних умовах на тлі прийому жарознижуючих препаратів;
-кровохаркання;
-шлунково-кишкові симптоми (нудота, блювання, діарея);
-зміни психічного стану (спонтанність свідомості,загальмованність);
-прогресування задишки (частота дихання за хвилину більше 24-26).
Алгоритм дій сімейного лікаря при наявності у пацієнта ознак ГРВІ та пневмонії:
-проведення рентгенографії та/або КТ органів грудної клітки;
-проведення аналізу крові методом ІФА на наявність Ig A, Ig M та Ig G до вірусу SARS-CoV-2;
-при виявленні у пацієнта пневмонії та/або Ig A, Ig G та Ig M- обстеження пацієнтів методом ПЛР.