Про підсумки виконання основних заходів МСЦЗ міста за 2014рік та визначення завдань на 2015 рік
23 січня 2015 р. на базі дитячої міської поліклініки № 1 проведена підсумкова конференція медичної служби цивільного захисту населення м. Кіровограда за 2014 рік.
Підбиваючи підсумки виконання плану заходів медичною службою цивільного захисту міста за 2014 рік необхідно зазначити, що не зважаючи на ту важку обстановку, яка склалася в цьому році в країні, медична служба, в основному, виконала план заходів і ті завдання, що були поставлені перед нею керівництвом цивільного захисту міста і області.
В минулому році лікувально-профілактичні заклади міста провели вісім спеціальних об’єктових навчань та 27 спеціальних об’єктових тренувань по першому і другому році підготовки.
Штаб медичної служби цивільного захисту залучався до участі в штабних тренуваннях органів управління цивільного захисту міста і області та приймав участь у спільному штабному тренуванні ДСНСУ в області та МСЦЗ області із залученням головних лікарів лікувальних закладів області і волонтерів, на якому відпрацьовувалися дії бригад ЕМД постійної готовності в районі після терористичного акту та дії сил медицини катастроф лікарні ШМД щодо прийому, сортування і надання медичної допомоги постраждалим під час терористичного акту з використанням ліжкового фонду медицини катастроф.
Штаб МСЦЗ міста в минулому році проводив:
- методичне заняття з начальниками штабів з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та відповідальними особами за цивільний захист та медицину катастроф на фоні спеціальних об’єктових тренувань лікарні ШМД, де відпрацьовувалися питання організації роботи штабу з ліквідації наслідків, надання медичної допомоги постраждалим та евакуація нетранспортабельних хворих при надзвичайних ситуаціях у безпечну зону із залученням бійців служби порятунку;
- проведені методичні заняття щодо планування заходів ЦЗ та навчання на 2015 рік, відповідно новій Програмі загальної підготовки з ЦЗ та Порядку проведення навчань і тренувань і наданий перелік документів які потрібно відпрацьовувати.
Суттєвий внесок у підвищення рівня готовності та реагування на надзвичайні ситуації МСЦЗ, зробили обласна лікарня та лікарня ШМД, провівши на високому рівні спеціальні об’єктові навчання, відпрацювавши організацію роботи лікарень в надзвичайних ситуаціях із залученням сил медицини катастроф для надання медичної допомоги постраждалим при надзвичайних ситуаціях. ТМО «Центр ЕМД та МК» якісно провів навчання з відпрацюванням організації роботи бригад ЕМД першої черги при ліквідації наслідків терористичного акту. На всіх цих заходах були присутні представники від інших лікувальних закладів. При відпрацюванні в лікарні ШМД евакуації нетранспортабельних хворих з верхніх поверхів при пожежі, були задіяні добровільна пожежна дружина та бійці служби порятунку.
*Приємно здивував керівний склад ЦМЛ, значно підвищивши рівень підготовки і проведення об’єктового тренування, провівши його вперше із залученням сил медицини катастроф по наданню медичної допомоги постраждалим при надзвичайних ситуаціях силами медперсоналу терапевтичного профілю.
*В жовтні місяці лікарня ШМД підготувала показове тренування із залученням сил медицини катастроф до прийому, сортування та надання медичної допомоги постраждалим при надзвичайних ситуаціях при їх масовому надходженні для головних лікарів міста і районних лікарень області.
* В передачі досвіду в організації підготовки і проведення об’єктових тренувань приймають участь обласна лікарня, госпіталь,ТМО «Центр ЕМД та МК».
СТАН ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ МСЦЗ МІСТА
Система управління, оповіщення і зв’язку.
Управління силами цивільного захисту МСЦЗ здійснюється з робочого місця начальника МСЦЗ (начальника управління).
Для оповіщення персоналу використовуються засоби централізованого оповіщення, електросирени, телевізори, радіоприймачі та мобільний зв’язок. Керівництво оповіщенням покладено на штаб МСЦЗ міста.
Для дублювання передачі розпоряджень, задіяні установи оповіщувачі:обл. лікарня, кардіодиспансер, лікарня ШМД, ТМО «Центр ЕМД та МК», онкодиспансер, наркодиспансер, госпіталь, пологовий будинок №2 імені «Святої Анни», обласна дитяча лікарня.
До речі, в 2014 році відновлено підключення електросирени лікарні ШМД до централізованої системи оповіщення, на що знадобилося 10 років.
Матеріально-технічне забезпечення
Для забезпечення виконання завдань щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, в більшості лікувально-профілактичних закладах створені об’єктові резерви матеріально-технічних засобів і медикаментів. Місцеві резерви медикаментів для сил медицини катастроф створені в лікарнях,які входять до складу сил МК. В загалі-процент комплектування резервів всіх рівнів складає від 10 до 90%. Краща укомплектованість складає в інфекційному стаціонарі ЦМЛ та кардіодиспансері. Зовсім відсутні резерви МК в обласній лікарні, психіатричній лікарні та в обласній дитячий лікарні.
Не зважаючи на недостатнє фінансування, в минулому році були придбані і встановлені автономні джерела електроенергії в лікарні ШМД, в інфекційному стаціонарі ЦМЛ, в ОСПК, в деяких закладах монтується пожежна система оповіщення.
Захист персоналу і хворих.
МСЦЗ міста має 4 сховища (обл. лікарня-2, госпіталь-1, сектор медичного забезпечення УВС-1). Ці сховища призначені для укриття нетранспортабельних хворих. Інфекційний стаціонар ЦМЛ має не дообладнане сховище площею 1200 м. Для захисту працівників в разі бомбардування, або терористичного акту сховищ у місті немає. Для їх захисту, можна використовувати лише підвальні приміщення житлових будинків, які мають залізобетонні перекриття.
Персонал ЛПЗ на 75% забезпечений засобами індивідуального захисту,але термін їх використання добіг кінця ще в 2009 році.
Для лікувальних закладів із стаціонаром, головним способом захисту нетранспортабельних хворих від ураження небезпечними хімічними речовинами необхідно вважати їх розміщення в меншій кількості загерметизованих палат.
Для персоналу і ходячих хворих-основним способом захисту вважати вихід у безпечні місця. Органи дихання захищати зволоженими марлевими пов’язками.
Недоліки:
- від медичної служби цивільного захисту області не надійшли розрахунки на розміщення нетранспортабельних хворих у захисних спорудах обласної лікарні та порядок їх забезпечення;
- захисні споруди потребують капітальних ремонтів та заміни фільтрів очищення повітря;
- підвальні приміщення та сховища,при раптовій загрозі ураження,не будуть використані за призначенням в установлені терміни, тому що в них розміщують склади, архіви, тощо, а звільнити їх в коротші терміни немає можливості.
Загальний висновок: питання евакуації нетранспортабельних хворих при виникненні надзвичайної ситуації, без допомоги сил служби порятунку, самими лікарнями не вирішиться, це підтвердили проведені навчання з відпрацюванням евакуаційних заходів в обласній лікарні, лікарні ШМД та ЦМЛ.
СИЛИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Медична служба цивільного захисту залучена до створення формувань ДСМК.
Крім цього служба має інші формування:
- оперативні технічні групи з ліквідації наслідків НС;
- добровільні пожежні дружини;
- медичні ланки проведення йодної профілактики та імунізації персоналу і хворих;
- медичні ланки щодо обслуговування хворих у захисних спорудах;
- ланки обслуговування сховищ;
- пункт видачі ЗІЗ.
З цього року медична служба переходить на чотирьох годинну програму загальної підготовки персоналу с послідуючим прийняттям заліків щодо засвоєння питань програми.
В лікувально-профілактичних закладах з кількістю працюючих менше 50 осіб, проводити один раз на рік інструктажі щодо дій у надзвичайних ситуаціях.
Завдання у сфері цивільного захисту на 2015 рік:
Головне завдання медичної служби:
- вважати підвищення рівня готовності органів управління, сил і засобів до дій у надзвичайних ситуаціях за призначенням:
- забезпечити збереження здоров’я і життя персоналу і хворих, стабільного функціонування закладу в надзвичайних ситуаціях та надання якісної і своєчасної медичної допомоги постраждалим.