ЮНІСЕФ та ВООЗ визначають пневмонію першочерговою причиною дитячої смертності до 5 років. За даними ДЗ «Центр медичної статистики» МОЗ України, захворюваність дітей 0-17 років на пневмонію за останні роки має тенденцію до зменшення: 75 040 випадків у 2013 році, порівняно з 2010 - 87 992, показник смертності – 0,18 на 10 тис. дітей відповідного віку у 2013 році, 0,21 – у 2010 р.
Імунопрофілактика є основною запорукою захисту дитини від пневмонії.
Попередженню пневмонії був присвячений брифінг для преси з театралізованою виставою для дітей журналістів, який відбувся 11 листопада, напередодні Всесвітнього дня боротьби з пневмонією, під гаслом «Зупини пневмонію. Захисти дитину», проведений Міністерством охорони здоров’я України спільно з Всеукраїнською асоціацією дитячої імунології та за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).
У ньому взяли участь представники МОЗ України – заступник начальника Відділу організації медичної допомоги дітям Тетяна Дубініна та головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з питань дитячої імунології Людмила Чернишова; представники Всеукраїнської асоціації дитячої імунології, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), представники шоубізнесу.
За словами заступника начальника Відділу організації медичної допомоги дітям Тетяни Дубініної, саме планова імунізація є ефективним інструментом проти пневмококової інфекції. «На сьогодні смертність від захворювань дихальних шляхів посідає перше місце серед дітей 1-го року життя. Обов’язкова пневмококова вакцинація введена більш ніж у 85 країнах світу, у серпні 2014 року вакцинація проти цієї хвороби була введена і до Національного календаря профілактичних щеплень України, проте поки що як рекомендована. Вакцина проти пневмококової інфекції для дітей молодшого віку офіційно зареєстрована в Україні з 2011 року, тому кожен з батьків має можливість самостійно захистити свою дитину, зробивши вакцинацію», - відзначила вона.
Обов’язкової вакцинації потребують діти із групи ризику, особливо в період загострення грипу та ГРВІ. Це новонароджені, діти, хворі на ВІЛ, туберкульоз, гепатити; діти зі шкіл-інтернатів, дитячих будинків та інших закладів закритого типу. На цьому наголосила головний позаштатний спеціаліст з питань дитячої імунології МОЗ України, голова Всеукраїнської асоціації дитячої імунології Людмила Чернишова.
«Щорічно в нашій країні реєструється близько 90 000 випадків пневмоній серед дитячого віку (0-17 років). Попередити цю страшну хворобу можливо за допомогою таких простих заходів як регулярний огляд дитини медичними фахівцями, здорове харчування, активний відпочинок на свіжому повітрі, здоровий спосіб життя та своєчасна вакцинація кон’югованою пневмококовою вакциною найбільш широкого серотипового спектру. В розвинених країнах обов’язкове використання таких вакцин за 1-2 роки призвело до структурних змін у громадському здоров’ї, показало різкий спад (у середньому на 96%) кількості пневмококових захворювань та скорочення показників дитячої смертності більше ніж на 10%», - повідомила фахівець.
За її словами, доступність вакцини та сама процедура вакцинації на сьогодні не є проблематичним процесом. «Вакцина не є вітчизняною, але якість її в Україні підтверджена. Порадившись із лікарем імунологом, який є у кожній районній поліклініці, можна замовити ту, яка найбільш підходитиме вашій дитині і за віком і за імунними показниками», - відзначила вона.
Медичних фахівців підтримали і представники шоубізнесу, молоді батьки, які поділилися власним досвідом вакцинування дітей та загальним підходом до здорового способу життя у сім’ї.
«Екологія та ритм життя, в якому ми живемо, змушує відноситись до багатох хвороб завбачливіше. Як показує практика, легше та дешевше попередити хворобу, аніж лікувати її. Тому питання імунопрофілактики ніколи не було дискусійним у нашій сім’ї, - зазначив соліст групи «Авіатор» Дмитро Тодорюк. - До здорового способу життя ми привчаємо наших дітей змалку, а в питаннях імунопрофілактики покладаємось лише на поради медиків».
Про здоровий спосіб життя та необхідність імунопрофілактики в рамках заходу розповіли також і малечі. В цікавій та ігровій формі діти навчилися розпізнавати симптоми пневмонії та боротися з хворобою шляхом вакцинації.
За даннимиПрес-служба МОЗ України