У жовтні починається Всесвітній місяць боротьби з раком молочної залози, який був оголошений Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) в 1993 році. Щорічно, 15 жовтня, в 44 країнах світу проводиться Всесвітній день боротьби з раком грудної залози, а 20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози.
Рак молочної залози – злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин молочної залози. Найчастіше хвороба починається в клітинах часток (залоз, які виробляють молоко) або в протоках (за якими молоко з часток потрапляє в сосок) молочних залоз.
Фактори ризику поділяються на 2 групи – ті, на які вплинути не можна, і ті, вплив яких можна зменшити. Фактори ризику, на які неможливо вплинути:
• жіноча стать. У чоловіків хвороба розвивається рідко (може бути обумовлена мутацією в генах);
• вік. 90% захворювань діагностується у віці старше 40 років; генетична схильність, наявність мутацій в генах BRCA1 і BRCA2;
• доброякісні передракові захворювання молочної залози;
• рак молочної залози в анамнезі;
• ранній початок менструацій (до 12 років), пізня менопауза (після 55 років).
Фактори ризику, на які можна вплинути:
• відсутність вагітностей, відмова від грудного вигодовування, штучне переривання вагітності;
• ожиріння;
• стероїдні гормони, тривалий прийом гормональних контрацептивів;
• зловживання алкоголем, куріння;
• недостатня фізична активність.
Рак – підступне захворювання, яке на ранніх стадіях може себе не проявляти. Але є ознаки раку молочної залози, які повинні насторожувати.
Симптоми і перші ознаки раку молочної залози:
· безболісне щільне утворення в молочній залозі;
· зміна форми молочної залози;
· зморщування або втягнення шкіри грудей;
· відчуття дискомфорту або біль в одній з молочних залоз;
· ущільнення або припухлість на соску, а також його втягнення;
· кров’янисті виділення із сосків;
· збільшення лімфатичних вузлів під пахвою з одного боку.
Хоча б один з цих симптомів – достатній привід для негайного звернення до лікаря!
Чим раніше буде виявлена пухлина, тим успішніше лікування. Якщо рак був діагностований на нульовій або першій стадії, то шанси повністю одужати перевищують 90%.
Стадії раку молочної залози:
Нульова стадія – неінвазивний рак молочної залози. Це означає, що за межами пухлини ракових клітин немає.
Перша стадія – інвазивний рак молочної залози, при якому ракові клітини з’являються в сусідніх з пухлиною тканинах. На цій стадії пухлина може досягати двох сантиметрів в діаметрі, але при пальпації виявити її ще важко.
Друга стадія настає, коли пухлина розростається до п’яти сантиметрів в діаметрі, а ракові клітини проникли в лімфатичні вузли, що оточують молочну залозу.
Третя стадія раку грудей розділяється на дві підкатегорії: IIIA і IIIB.
IIIA – інвазивний рак з пухлиною більше п’яти сантиметрів в діаметрі і значною кількістю паталогічних клітин в лімфатичних вузлах.
Стадія IIIB визначається пухлиною в молочній залозі будь-якого розміру, яка розрослася на шкіру грудей, внутрішні лімфатичні вузли та грудну стінку.
Четверта стадія – це пухлина, яка розрослася за межі молочної залози, пахвової западини, а також на лімфатичні вузли, розташовані біля основи шиї, легенів або печінки.
Нульова, перша і друга стадії вважаються ранніми, на цих етапах шанси на успішне лікування досить великі. Якщо ж рак був виявлений на третій або четвертій стадії, відсоток виживання значно падає.
Щоб виявити пухлину на ранній стадії розвитку, необхідно регулярно проходити обстеження. Всі жінки від 40 до 49 років повинні проходити мамографію раз в 1-2 роки, а жінкам після 50 років рекомендується обстежуватися щорічно. Жителям міста Кропивницького пройти безкоштовне обстеження за направленням сімейного лікаря можна в КНП «Поліклінічне об’єднання».
Молодим жінкам, які не досягли 40 років, слід раз в 1-2 роки робити УЗД-діагностику. Важливим для здоров’я жінки є щомісячне самообстеження молочних залоз, щорічні профілактичні огляди у мамолога, гінеколога.
Специфічної профілактики на сьогоднішній день не існує, але є заходи, які допоможуть знизити ризик розвитку раку молочної залози:
· грудне годування. Доведено позитивний вплив грудного вигодовування на організм жінки;
· правильне збалансоване харчування. Рекомендується вживати більше фруктів і овочів, цільнозернових продуктів, бобових і горіхів, оливкової олії та риби;
· фізична активність протягом 30 хвилин в день 5 разів на тиждень;
· відмова від куріння і надмірного вживання алкоголю;
· виключення впливу прямих сонячних променів. Необхідно пам’ятати про це, виходячи на пляж або перебуваючи в солярії.
У разі будь-яких змін в молочних залозах необхідно негайно звертатися до лікаря!
За інформацією Кіровоградського обласного центру контролю та профілактики хвороб