Реабілітація – це в першу чергу про створення умов для якнайшвидшого відновлення людини та повернення її до активного життя. Для цього важливим є відхід від недієвих методів, цифровізація системи, підвищення кваліфікації фахівців та розбудова мережі сучасних безбар’єрних реабілітаційних відділень на базі медзакладів спроможної мережі.
Реабілітація буде одним з головним напрямком, що розвивається в громаді, оскільки кількість осіб, які її потребують постійно збільшується у зв’язку з війною.
У закладах охорони здоров’я міста Кропивницького, які увійшли до спроможної мережі, відкриті стаціонарні реабілітаційні відділення:
·КНП «Центральна міська лікарня»
·КНП «Міська лікарня швидкої медичної допомоги»
·КНП «Дитяча міська лікарня»
та потужне амбулаторне відділення реабілітації у КНП «Поліклінічне об’єднання».
Важливе завдання на 2025 рік, поставлене Президентом України: амбулаторні реабілітаційні відділення для ветеранів у кожній громаді, де є лікувальний заклад.
Бронхіальна астма – це хронічна хвороба, яка суттєво впливає на якість життя, адже не дозволяє людині нормально дихати. Проте, раннє виявлення та базові ліки сповільнюють її прогресування.
Хвороба проявляється по-різному. Симптоми можуть турбувати людину періодично або постійно. Вони включають напади задухи, задишку, сухий і надривний кашель, свистячі хрипи при видиху, біль в грудях.
Окремо виділяють кашльову форму захворювання, коли спостерігається тільки кашель з невеликим виділенням мокроти. Кашель часто посилюється вночі, а вдень — відступає. Зазвичай напад виникає під впливом певних тригерів. В більшості випадків він розвивається протягом декількох днів, але бувають і неочікувані, сильні напади. Між періодами загострень пацієнт почувається задовільно.
Дуже важливо не займатися самолікуванням, а відразу звернутись до свого лікаря, з яким укладено декларацію. Нагадаємо, які медичні послуги пацієнти з бронхіальною астмою можуть отримати в рамках Програми медичних гарантій безоплатно.
На первинній ланці для пацієнта з підозрою або підтвердженим діагнозом бронхіальна астма безоплатними є такі послуги:
- супровід та спостереження;
- направлення до вузького спеціаліста – пульмонолога, алерголога – за потреби;
- направлення на проведення лабораторних досліджень та інструментальних обстежень - за потреби;
Міністерство охорони здоров’я України з метою спрощення доступу до консолідованої інформації про цифровізацію охорони здоров’я оприлюднило на офіційному вебсайті МОЗ базу знань eHelth, з якою можна ознайомитись за посиланням https://moz.gov.ua/uk/baza-znan-ehealth
Завдяки представленому інструменту зручно удосконалювати загальну цифрову грамотність та опановувати навики користування цифровими системами.
Так, у базі знань представлені інформаційно-аналітичні матеріали щодо цифрової трансформації охорони здоров’я в Україні та світі, функціонування електронної системи охорони здоров’я та інших IT-систем і реєстрів, питання кібербезпеки та захисту даних, розвитку цифрової компетентності працівників охорони здоров’я, які розділені за такими темами:
•загальна цифрова грамотність працівників сфери охорони здоров’я;
•цифрова трансформація в охороні здоров’я, електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ);
•інформаційна складова в менеджменті охорони здоров’я;
Отруєння – небезпечний стан, що виникає через потрапляння токсичних речовин в організм.
Види отруєнь:
·Харчові отруєння. Викликані споживанням зіпсованої їжі або їжі, зараженої бактеріями (наприклад, сальмонелою, кишковою паличкою) або токсинами. Часто зустрічаються в літній період через неправильне зберігання продуктів.
·Хімічні отруєння. Включають отруєння побутовою хімією (очищувачі, дезінфікуючі засоби, пральні порошки), косметичними засобами або отруйними рослинами. Можуть також виникнути при випадковому вживанні або вдиханні токсичних хімічних речовин.
·Медикаментозні отруєння. Виникають через прийом надмірної дози ліків або випадкове споживання медикаментів. Часто зустрічаються у дітей молодшого віку, які можуть знайти ліки і прийняти їх як цукерки.
·Отруєння газами. Включають отруєння чадним газом (СО), природним газом, пестицидами. Особливо небезпечні через ризик швидкого розвитку важких симптомів та ускладнень.
Симптоми отруєнь залежать від виду та кількості токсичної речовини, а також від віку і ваги дитини. Основні симптоми можуть включати:
·Нудота і блювання: часто зустрічаються при харчових і хімічних отруєннях.
·Біль у животі: супроводжує багато видів отруєнь, особливо харчові.
·Діарея: характерна для харчових отруєнь.
·Зміни в поведінці: дратівливість, сонливість, збудження, сплутаність свідомості.
·Судоми: можуть виникати при важких отруєннях, особливо медикаментозних і хімічних.
·Проблеми з диханням: задишка, кашель, прискорене дихання.
·Серцево-судинні симптоми: тахікардія, блідість, підвищене або знижене артеріальний тиск.
·Шкірні симптоми: висип, почервоніння, свербіж.