Сьогодні Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками й їхнім незаконним обігом.
Люди зі шкодою для власного здоровʼя зловживають наркотиками з різних причин – не лише, щоб отримати позитивні відчуття й ейфорію, а й через бажання почуватися комфортніше, усунути біль або проблеми соматичного стану, зменшити вплив депресії або тривожності. Та вживання наркотичних речовин без призначення лікаря лише погіршує ситуацію і життя людини загалом.
Чим довше людина вживає наркотики, тим більше мозок адаптується, зменшуючи здатність клітин у системі винагороди реагувати на психоактивні речовини. Це зменшує відчуття ейфорії порівняно з тим, що вона відчувала під час першого прийому, та формує залежність.
Наркозалежність – це хронічна хвороба, спричинена змінами головного мозку, що характеризується цілеспрямованим пошуком наркотиків і їхнім компульсивним вживанням, яке важко контролювати.
На розвиток наркозалежності впливає одночасно декілька чинників. Основні – це генетика, середовище та онтогенез. Наприклад, доведено, що існує генетична схильність до швидшого формування біологічних змін мозку у відповідь на вживання психоактивних речовин і, відповідно, формування залежності.
Фактори середовища теж грають чималу роль. На появу залежності впливають хаотичні стосунки, вживання наркотиків батьками, вплив оточення, психотравмуючі події, доступність наркотиків тощо.