23 червня 2015 року відбулася оперативна нарада у начальника управління охорони здоров"я Кіровоградської міської ради на тему: "Стан готовності лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста до локалізації вогнища карантинних інфекцій" за участю працівників управління, головних лікарів лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста, міських позаштатних фахівців.
Епідемічна ситуація з холери у світі залишається напруженою, за даними ВООЗ, у 2014 році зареєстровано 126626 хворих на холеру в 31 країні світу, проти 91990 хворих на холеру в 40 країнах світу в 2013 році. Захворюваність на холеру в світі збільшилась на 37,6%. Епідемії, спалахи та завози холери мали місце в Азії, Америці та Європі. В 2014 році найбільша питома вага хворих на холеру припадає на країни Африки та Америки.
Прогноз по холері на 2015 рік в світі з урахуванням викладеного залишається неблагополучним, та не виключена можливість завозу інфекції та територію України.
В Україні холера реєструється з 1965 року, з найбільшою активністю на початку 70-х років і повторним підйомом захворюваності в 1994 році. Останній спалах холери в Україні зареєстрований в 2011 році в м. Маріуполь Донецької області. За період спалаху зареєстровано 33 випадки захворювання на холеру та 24 випадки вібріоносійства. Цей спалах був викликаний токсигенними штамами вібріонів, занесеними з іншої країни. Дві третини хворих несвоєчасно звертались за допомогою, що значно ускладнювало заходи з ліквідації спалаху. Холера в Маріуполі набула затяжного характеру, і спалах тривав майже три місяці.
Епідемічна ситуація в м. Кіровограді з гострих кишкових інфекцій протягом 2014 року залишалась стабільною. Не зареєстровано спалахів кишкових інфекцій, рівень ГКЗ в 2014 році в порівнянні з 2013 роком зріс на 9,7%. Розшифровка гастроентероколітів становила 61,3% (в 2013 році. 60,5%).
З метою проведення моніторингу з холери в місті щорічно проводиться забір води з відкритих водоймищ та обстеження хворих з тяжким перебігом гастроентероколітів для проведення досліджень на холеру. В місті Кіровограді за даними проведеного моніторингу відібрано 12 проб води на ф. № 30, із них позитивних – 4 проби (виділено Vibrio cholerae (І група по Хейбергу), із водосховища на річці Сугоклея; на Ковалівському пляжі; із відкритого водоймища річки Інгул, Новомиколаївський пляж).
В лікувально-профілактичних закладах міста:
складені плани протиепідемічних заходів та схеми оповіщення на випадок виявлення хворого (підозрілого) на холеру, які погодженні з Кіровоградським міжрайонним Управлінням ГУ ДСЕС У Кіровоградській області;
проведена теоретична підготовка медичного персоналу та навчально-тренувальні заняття по карантинним інфекціями з прийняттям заліків з профілактики особливо небезпечних інфекцій, в тому числі холери.
Медичний персонал КЗ «Центральна міська лікарня м. Кіровограда», стаціонар № 1, холерного госпіталю забезпечений спецодягом та засобами індивідуального захисту на поодинокі випадки. При необхідності поповнення запасу захисного спецодягу здійснюється з резерву лікарні.
Холерний госпіталь забезпечений м’якими інвентарем та одягом для хворих на поодинокі випадки (3 хворих). При необхідності поповнення запасу м’якого інвентарю та одягу для хворих здійснюється з резерву закладу.
Палата регідратації забезпечена необхідною кількістю сольових розчинів для перорального застосування та внутрішньовенного введення, антибіотиків та інших лікарських засобів на поодинокі випадки. На випадок термінової поставки відсутніх ліків в наявності договір із ЗАТ «Ліки Кіровоградщини». Госпітальна база має запас дезінфікуючих та миючих засобів.
Госпіталізацію хворих з підозрою на холеру в м. Кіровограді буде здійснювати ТМО «Центр екстреної медицини катастроф в Кіровоградській області».
Дезінфекційна обробка санітарного транспорту, який буде проводити транспортування хворих та контактних на ОНІ, буде здійснюватися на спеціальному майданчику КЗ ЦМЛ, стаціонар № 1.
Епіддезбригада ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» до локалізації вогнища холери готова, забезпечена необхідною кількістю спецодягу, дезінфікуючих засобів, дезапаратурою.
Бактеріологічний відділ відділення клінічної лабораторної діагностики КЗ «Центральна міська лікарня м. Кіровограда», стаціонар № 1 та бактеріологічна лабораторія відділу досліджень біологічних факторів ДУ «КОЛЦДСЕСУ», які будуть проводити обстеження хворих та контактних на холеру, оснащені необхідним обладнанням, лабораторним посудом, поживними середовищами, аглютинуючими діагностичними сироватками в достатній кількості.
Як на території України, так і в м. Кіровограді існує загроза заносу випадків холери. Цей стан потребує максимальної готовності спеціалістів лікувально-профілактичних закладів та державної санітарно-епідеміологічної служби до проведення заходів по локалізації і ліквідації можливих вогнищ холери.