Бронхіальна астма – це хронічна хвороба, яка суттєво впливає на якість життя, адже не дозволяє людині нормально дихати. Проте, раннє виявлення та базові ліки сповільнюють її прогресування.
Хвороба проявляється по-різному. Симптоми можуть турбувати людину періодично або постійно. Вони включають напади задухи, задишку, сухий і надривний кашель, свистячі хрипи при видиху, біль в грудях.
Окремо виділяють кашльову форму захворювання, коли спостерігається тільки кашель з невеликим виділенням мокроти. Кашель часто посилюється вночі, а вдень — відступає. Зазвичай напад виникає під впливом певних тригерів. В більшості випадків він розвивається протягом декількох днів, але бувають і неочікувані, сильні напади. Між періодами загострень пацієнт почувається задовільно.
Дуже важливо не займатися самолікуванням, а відразу звернутись до свого лікаря, з яким укладено декларацію. Нагадаємо, які медичні послуги пацієнти з бронхіальною астмою можуть отримати в рамках Програми медичних гарантій безоплатно.
На первинній ланці для пацієнта з підозрою або підтвердженим діагнозом бронхіальна астма безоплатними є такі послуги:
- супровід та спостереження;
- направлення до вузького спеціаліста – пульмонолога, алерголога – за потреби;
- направлення на проведення лабораторних досліджень та інструментальних обстежень - за потреби;
- призначення лікарських засобів за програмою реімбурсації «Доступні ліки» (при встановленому діагнозі "бронхіальна астма").
Отже, якщо у пацієнта лікар первинки діагностував бронхіальну астму, то він може підібрати необхідну схему лікування. Ліки від цього захворювання пацієнти можуть отримувати за програмою «Доступні ліки» - безоплатно або з доплатою. На сьогодні до цієї програми включено 31 препарат для лікування бронхіальної астми. Отримати їх можна за електронним рецептом лікаря в аптеці.
Якщо пацієнту, за рішенням сімейного лікаря, потрібна консультація лікаря-пульмонолога, алерголога чи додаткові обстеження, в такому випадку він випише електронне направлення. За е-направленням консультація безоплатна. Для цього потрібно звернутись до будь-якого закладу охорони здоров‘я, який має контракт з НСЗУ на амбулаторну допомогу та необхідних спеціалістів та обладнання.
На жаль, бронхіальна астма може мати серйозні ускладнення. Зокрема такі, як розвиток пневмонії, хронічного бронхіту, патологічних змін в ендокринній та серцево-судинній системах. Тяжкі загострення захворювання потребують госпіталізації пацієнта та лікування в умовах стаціонару. Медичну допомогу в умовах стаціонару пацієнт також отримує безоплатно. Для цього потрібно направлення лікаря на госпіталізацію або самозвернення пацієнта у невідкладному стані, або доставлення його бригадою екстреної медичної допомоги.
Ускладнень можна уникнути, якщо регулярно приймати призначені ліки. Не можна самостійно припинити приймати або змінити ліки чи дозування. Профілактикою загострень є уникнення тригерів астми - тютюнового диму, пилових кліщів, алергенів тощо. А також регулярне прибирання і провітрювання, фізична активність та дотримання рекомендацій лікаря щодо здорового способу життя.
За інформацією Національної служби здоров’я України.