Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони лікувальних закладів |Телефони реєстратур та виклику лікаря
 
» » Е-лікарняні з 1 жовтня: що замінило паперові листки непрацездатності

Е-лікарняні з 1 жовтня: що замінило паперові листки непрацездатності

Е-лікарняні з 1 жовтня: що замінило паперові листки непрацездатностіВ Україні з 1 жовтня всі заклади охорони здоров'я почали видавати електронні лікарняні. Виключно на е-лікарняні перейшли і кропивницькі медичні заклади. Тож тепер замість видачі звичного паперового варіанту лікарняного листка пацієнтам формують медичні висновки про тимчасову непрацездатність в Електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України. Такі новації пов’язані з тим, аби зменшити паперове навантаження у сфері охорони здоров’я й запровадити систему ефективного електронного документообігу. У МОЗ та ПФУ вважають, це що дозволить суттєво економити бюджетні кошти шляхом мінімізації корупційних ризиків видачі необґрунтованих лікарняних та спрощення процесу отримання страхових виплат.

Як це відбувається видача е-лікарняних і що має в цьому випадку робити пацієнт? Як перевірити чи виписали вам е-лікарняний? Докладні інструкції від МОЗу та Пенсійного фонду України.

 

Що таке електронний лікарняний?

Е-лікарняний - електронний документ, що засвідчує факт тимчасової непрацездатності особи. Він є підставою для звільнення від роботи та оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця, призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Документ формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або рішення органу опіки та піклування.

Що таке медичний висновок про тимчасову непрацездатність?

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність, або МВТН - це електронний документ, який:

· містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності,

· засвідчує тимчасову непрацездатність,

· може бути підставою для створення е-лікарняного.

Лікуючий лікар може сформувати МВТН на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров’я за умови пред’явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу непрацездатного. Формування МВТН - безкоштовне.

Який документ видасть лікар пацієнту на підтвердження його тимчасової непрацездатності?

У разі хвороби пацієнта лікар формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність МВТН в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я.

Медичний висновок містить, зокрема, таку інформацію:

· номер запису в Реєстрі;

· висновок лікаря про тимчасову непрацездатність;

· строк дії медичного висновку (дата початку та завершення його дії);

· посилання на попередній медичний висновок про тимчасову непрацездатність, (за наявності);

· відмітку про початок нового випадку тимчасової непрацездатності (за наявності).

Після формування МВТН пацієнту має прийти смс-повідомлення (на номер зазначений в електронній системі охорони здоров'я і за умови, що визначено саме такий спосіб зв’язку). У разі потреби лікар може надрукувати інформаційну довідку.

Е-лікарняний формується на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність.

Чи буде медичний висновок про тимчасову непрацездатність підставою для оформлення е-лікарняного?

Так, у випадках офіційного працевлаштування пацієнта, відповідно наявності соціального страхування у нього і внесення відомостей про нього в Реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування.

ЯК ОТРИМАТИ Е-ЛІКАРНЯНИЙ:

1. Звернутися для медичного огляду до лікаря.

2. Лікар встановлює факт тимчасової непрацездатності та формує електронний медичний висновок у Реєстрі медичних висновків.

3. МВТН з моменту накладання на нього КЕП лікаря автоматично передається з електронної системи охорони здоров’я до Електронного реєстру листків непрацездатності.

4. На підставі МВТН формується листок непрацездатності. Електронний листок непрацездатності має унікальний реєстраційний номер і надійде роботодавцю пацієнта в його кабінет страхувальника і самому пацієнту в його особистий кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду.

5. Дані електронного листка непрацездатності надходять до Реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України у закритому вигляді та відразу відображається в Електронному кабінеті страхувальника (роботодавця) у відповідному статусі. Через 7 днів після закриття електронний переходить у статус "Готовий до сплати”. На підставі сформованої заяви-розрахунку за даними Реєстру страхувальник може робити виплату.

Детальніше про Електронний кабінет страхувальника Ви можете дізнатися на порталі Пенсійного фонду України або зателефонувавши на гарячу лінію за номером: 0 800 503 753.

У разі виникнення запитань щодо оплати е-лікарняних роботодавцями можна дізнатися, зателефонувавши на гарячу лінію Фонду соціального страхування за номером: 0 800 50 18 92.

 

Е-лікарняні з 1 жовтня: що замінило паперові листки непрацездатності 

 

Що робити, якщо у е-лікарняному допущено помилки?

При створенні медичного висновку, на підставі якого формується електронний лікарняний, можуть бути допущені помилки, технічні неточності, вказана недостовірна інформація. У такому випадку лікар упродовж 7 днів з дня формування може внести до нього зміни - для цього створюється окремий коректний медичний висновок, за яким створюється новий е-лікарняний. А електронний лікарняний, який сформувався за першим, помилковим медичним висновком, змінить свій статус на «помилково сформований».

З цією нормою пов'язана дата, з якої електронний лікарняний може бути використаний роботодавцем для призначення матеріального забезпечення - з 01 жовтня е-лікарняний вважається виданим та є готовим до сплати через повні 7 днів після дати свого закриття.

Наприклад, е-лікарняний, створений 01 жовтня строком на 10 днів, має дату закриття 10.10.2021 р. та буде вважатись виданим (стане готовим до сплати) з 18.10.2021 р.

В особистих кабінетах на вебпорталі Пенсійного фонду е-лікарняний може мати статус «готовий до сплати» вже на наступний день після дати закриття, однак брати його до роботи і починати процедуру призначення матеріального забезпечення варто лише на восьмий день.

 

Чи можна побачити е-лікарняний в мобільному додатку Дія?

Ні, е-лікарняний не буде відображатися в додатку чи порталі Дія. Проте на порталі можна буде перевірити, чи був сформований МВТН конкретні особі.

Для цього необхідно буде на порталі Дія ввести номер запису про сформований медичний висновок та інформацію про особу, яку потрібно ідентифікувати.

Перевірити інформацію про е-лікарняний можна на вебпорталі Пенсійного фонду України за посиланням: https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/IncapListsSearch та у розділі "Застрахованим особам”, натиснувши на іконку "Дані з Електронного реєстру листків непрацездатності” в особистому кабінеті. Ви також можете зареєструватись на порталі ПФУ і отримувати смс-повідомлення із відповідною інформацією про е-лікарняні.

Чи потрібно друкувати е-лікарняний та надавати роботодавцю будь-які паперові підтвердження хвороби?

Ні, не потрібно друкувати е-лікарняний та надавати роботодавцю будь-які паперові підтвердження тимчасової непрацездатності.

Пацієнт повідомляє про відкриття е-лікарняного свого роботодавця будь-яким зручним обом способом, наприклад, телефоном.

Всю необхідну інформацію про е-лікарняний роботодавець зможе побачити у своєму Електронному кабінеті страхувальника на порталі Пенсійного фонду України.

Як мій роботодавець дізнається, що в працівника відкритий е-лікарняний?

Про відкриття е-лікарняного працівник має повідомити роботодавця самостійно будь-яким зручним способом.

Усю необхідну інформацію про е-лікарняний роботодавець зможе побачити у своєму Електронному кабінеті страхувальника на Порталі Пенсійного фонду України.

Паперові листки непрацездатності більше не видаватимуться?

Існують лише чотири виключення, у разі яких пацієнту видадуть паперовий лікарняний:

· це продовження лікарняних, які було видано на папері до 01.10.2021;

· технічні помилки, які призвели до неможливості формування е-лікарняного, та які не було усунуто упродовж 5 днів;

· помилки при створенні медичного висновку та спливу строку (7 днів), протягом якого лікар мав можливість внести зміни;

· а також у разі всиновлення новонародженої дитини.

У ФСС нагадують, що за паперовими і е-лікарняними мають бути подані дві окремі заяви-розрахунки.

Якщо в пацієнта є відкритий медичний висновок про тимчасову непрацездатність, він продовжує хворіти, а лікар іншого закладу пропонує відкрити паперовий листок непрацездатності?

Станом на 01.10 практично усі заклади охорони здоров'я, які здійснюють експертизу тимчасової непрацездатності, підключені до ЕСОЗ та мають можливість формувати МВТН. Паперові листки непрацездатності можуть видаватися лише у 4 випадках, передбачених законодавством, і у цих випадках якщо паперовий лікарняний видається як продовження електронного на бланку має бути зазначено номер електронного лікарняного

Коли буде заборонено видавати паперові листки непрацездатності?

Передбачається, що з 1 жовтня 2021 року всі заклади охорони здоров'я мають розпочати формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я в установленому порядку.

При цьому, до 01 лютого 2022 року в окремих випадках, визначених законодавством, можуть видаватися паперові листки непрацездатності.

Чи можна отримати медичний висновок про тимчасову непрацездатність без укладеної декларації?

Так, МВТН може сформувати лікуючий лікар при умові реєстрації в ЕСОЗі закладу, де він працює. Станом на 1 жовтня 2021 року це практично всі заклади охорони здоров'я, які здійснюють експертизу тимчасової непрацездатності. Якщо ж пацієнт потрапив до лікарні - МВТН буде сформовано при прийомі з прогнозованою кінцевою датою його госпіталізації.