РАК - НЕ ВИРОК!
Час від часу населення повідомляють про те, що знайдено або буде створено універсальне та абсолютно ефективні засоби для лікування раку. Однак серйозні науковці упевнені, що єдиний засіб створити неможливо в силу різноманітної природи самого захворювання.
Рак представляє собою сукупність ста різноманітних захворювань. Якщо б рак був інфекційним захворюванням, таким як віспа або дифтерія, вчені розробили б вакцину або ефективні ліки. Дії вакцин або антибіотиків засновані на диференціації між людськими клітинами, з одного боку, та вірусами та бактеріями – з іншого. Але ракові клітини – це і є ті ж самі клітини, але з невеликими змінами, тому вони не відштовхуються імунною системою. Та поки що не знайдено засіб, який здатний вибірково вбивати тільки ракові клітини, залишаючи недоторканими решту нормальних клітин людського організму.
Вчені впевнено відмічають, що інфекційного зараження люди, які стикаються з раковими хворими, можуть не боятися. Вони підкреслюють, що це важливо для спілкування з хворими і це має значення для моральної підтримки хворих на рак. Забезпечити їм задовільну якість життя – медична та моральна задача людства, яке завжди в боргу перед цими хворими.
Сучасній науці відомі сотні причин, здатних в сукупності визивати ракову пухлину. Англійські онкоепідеміологи підрахували питому вагу факторів, які визивають рак. Головна роль належить харчуванню (30 – 35% випадків захворювань) та палінню (30 – 32%). Інфекційні агенти, спершу всього віруси, визивають 10% злоякісних пухлин, ендокринні фактори – 7%, виробничі канцерогени – 4%, алкоголь – 3-4%, забруднення навколишнього середовища – 2%, харчові добавки, ультрафіолет сонця та іонізуюча радіація – 1% , 5% випадків раку обумовлені невідомими причинами. Взагалі, багато спеціалістів вважають, що біля 80% випадків раку пов’язані з впливом негативних факторів навколишнього середовища та неправильним способом життя. Ми легковажно кожен день піддаємо ризику своє здоров’я в надії на те, що все минеться.
Зрозуміло, що вищеперераховані причини захворювання на рак лише підвищує його ризик, а не призводить напряму до захворювання.
Сучасна онкологія має потужні методи хірургічного, променевого та медикаментозного лікування раку. Зараз від раку виліковуються 30% хворих. При деяких ракових захворюваннях, наприклад лімфогранулематозі, раку яєчка, хорионкарциномі сьогодні повністю виліковуються більшість хворих, але в онкології особливо актуально те, що хворобу легше попередити, чим лікувати.
Кращим результатом лікування раку є рання діагностика, яка стала доступною тому, що на допомогу лікарям онкологам прийшло новітнє обладнання, яке допомагає виявити захворювання на ранніх стадіях та більш ефективно проводити лікування таких хворих. Використовуючи гастрофіброскоп, лікар може заглянути в стравохід та шлунок, сфотографувати їх та виявити патологічні зміни. Мамографія допомагає вияснити, чи немає в молочній залозі злоякісного захворювання. Як стверджують спеціалісти, безпосередньо перед мамографією слід проводити ретельний лікарський огляд, який дозволяє визначити відхилення від норми пальпаторно. Завдяки цьому зростає якість проведеної процедури. Хоч рідко, але бувають все ж окремі випадки, коли мамограма може не виявити раковий осередок, який буде виявлений при лікарському огляді. Широко увійшов в практику також цитологічний метод, при якому, розглядається під мікроскопом взятий зі слизової оболонки мазок, що сприяє виявленню змінених клітин та визначити, на якій стадії переродження вони знаходяться. Найменші зміни легеневої тканини виявляються такими методами дослідження, як флюорографія та пошарова томографія. Відхилення в печінці, нирках, селезінці, щитоподібній та підшлунковій залозі виявляє ультразвукова діагностика.
В останні роки для лікування онкологічних хворих в всьому світі широко застосовується імунотерапія, посилююча захисні сили організму. Значно змінилася традиційна хірургія – тепер проводиться більше число операцій, при яких уражений орган не видаляється цілком, як колись, а зберігається, наприклад при раку молочної залози – одному із самих розповсюджених захворювань. Успішно застосовується в хірургії кріодеструкція – операція з використанням «виморожування» уражених тканин рідким азотом, лазерні методики, в їх числі фотодинамічна терапія – знищення ракових клітин червоним кольором, а також локальна гіпертермія – впливати на пухлину місцево температурою 42-43 градуси, при якій клітини гинуть. Удосконалюються методи променевої терапії, бурно розвивається і хіміотерапія. Суть цих змін в тому, щоб зробити їх менш важкими для хворого, але більш ефективними в ураженні власно ракової тканини.
Для росту злоякісної тканини необхідно, щоб в самій пухлині виникла нова сітка кровоносних судин. Без них пухлина неминуче відмирає. Судинний фактор виділяється самими пухлинними клітинами. В онкології виникло нове наукове направлення, пов’язане з пошуком методів, які уповільнюють процес виникнення нових судин в пухлині. Наукою також створений ряд методів, які дозволяють вмішуватися в процес метастазування з ціллю знищити злоякісні клітини природним, «безкровним» шляхом. Це потребує подальшої розробки новітніх, менш токсичних ліків, які людина могла б приймати все життя.
Основним критерієм ефективності лікування в онкології є так звана п’ятирічна виживаємість. Якщо за цей період хвороба не рецидивує, рак рахується виліковним, тому що після п’яти років рецидиви бувають у небагатьох ракових хворих. Загальна цифра п’ятирічної виживаємості в США близько до 50%.
Проблема, про яку з болем та тривогою говорять лікарі – онкологи – це збільшення в останні роки числа різних цілителів, екстрасенсів та самодіяльних лікарів, які за великі гроші обіцяють зцілення від всього на світі. Нажаль, всі ці обіцянки не збуваються, а час безнадійно втрачений. Правда, на сотні випадків невдалих див часом приходиться один-два випадки казкового зцілення від самих неймовірних снадобій та маніпуляцій. Але ми всі знаємо, що в онкології можливі і помилки в діагнозі (називають цифру – до 10%), а також можливі випадки удаваної неймовірної мобілізації сил у самого пацієнта, перемагають хворобу. Відомо біля 600 хворих раком, у яких відмічено самовиліковування. Такі історії в пам’яті не тільки лікарів, їх залюбки розповідають самі хворі. Це зайвий раз нагадує нам, що наука не все виявила в тайнах людського організму та його можливостях.
Досвідчені спеціалісти відмічають важність сили духу та характеру людини в боротьбі з такою хворобою, якою являється рак. Місяці та роки лікування – це справді боротьба, виснажлива, важка, яка потребує обмежень та самодисципліни. Вчені виділяють важливу деталь: чим оптимістичніший пацієнт, чим більше він цінує життя, зберігає віру в зцілення та не замикається в своїй біді, тим шансів у нього більше. Природа дала людині солідний запас міцності.
Дані науки говорять про те, що якщо провести хірургічне втручання, наприклад, при раку шлунку в той період, коли пухлина вийшла за межі слизової шлунку, тоді забезпечено 100% ви здоровлення. Коли вражено підслизову оболонку успіх, відмічається в 93% випадків. Проникнення пухлини в м’язовий прошарок знижує число виздоровлень до 70%, а при ураженні всієї стінки шлунку вдається врятувати всього 20% хворих. Рання діагностика можлива. Ракова хвороба дає немалу фору в часі. Уявлення про швидке прогресування раку базується головним чином на спостереженнях за хворими, у яких пухлина досягає в момент її виявлення значних розмірів. В теперішній час встановлено, що скритий період, коли пухлина веде себе відносно спокійно і коли лікарське втручання в принципі може забезпечити найбільший ефект, займає від 4 до 12 років і більше.
Ми ще не можемо сказати, що рак переможений. Однак сама ця цифра – 50% виздоровлення – говорить про рівність сил. А те, що рівність буде переломлено в бік життя, сумнівів вже не виникає.
Круглий стіл з питань онкології
03 лютого 2015 року в 14.00 в к. 215 приміщення міськвиконкому проведений круглий стіл до Всесвітнього дня боротьби з онкологічними захворюваннями за участю представників виконавчих органів, керівників лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста, міських позаштатних фахівців управління охорони здоров’я Кіровоградської міської ради, представників Кіровської та Ленінської районних у м. Кіровограді рад, громадських організацій, ЗМІ. На круглому столі розглянуті питання профілактики, раннього виявлення та лікування онкологічних захворювань, надання паліативної допомоги мешканцям міста. Кіровоградська область займає сумну лідируючу позицію по захворюваності на онкопатологію в Україні, а показник захворюваності по місту Кіровограду на 58% (в 1,6 разів) перевищує середньоукраїнськиий та на 26% середньообласний. У місті Кіровограді у 2013 році перебувало на обліку 6616 осіб, протягом року виявлено онкопатологію у 1165 чол., у 2014 році — на обліку перебуває 6949 осіб, вперше виявлено онкохворих 1199 чол., тобто з кожним роком спостерігається збільшення захворюваності.
Основною проблемою в галузі онкології в Україні є своєчасне виявлення злоякісних новоутворень, оскільки нині в Україні до 15% хворих виявляється в занедбаній стадії процесу, люди нехтують профілактичними оглядами та не звертаються своєчасно до медиків, тому часто важко досягти позитивних результатів навіть при застосуванні найсучасніших методів лікування. В той же час виявлення захворювання на початковій стадії процесу та проходження відповідного лікування у багатьох випадках призводять до повного одужання хворого.
У м. Кіровограді діє міська галузева Програма боротьби з онкологічними захворюваннями на 2011-2016 роки, затверджена рішенням Кіровоградської міської ради № 83 від 27 січня 2011 року. У 2014 році із міського бюджету на виконання заходів програми витрачено 4036,367 тис. грн. Придбано дорого вартісне обладнання: фіброгастроскоп, 2 апарати УЗД, ендоскопічний набір, електрохірургічний апарат, кольпоскоп, імуноферментний аналізатор, обладнання для паліативного відділення. На 2015 рік передбачені кошти у сумі 1071,0 тис.грн. на придбання обладнання, Р-плівки, забезпечення роботи онкобригад, проведення ремонту паліативного відділення.
За результатами засідання круглого столу прийнята резолюція.
Резолюція круглого столу,
присвяченого Всесвітньому дню боротьби з онкологічними захворюваннями
від 03 лютого 2015 року
Заслухавши інформацію учасників круглого столу, запропоновано:
1. Головним лікарям лікувально-профілактичних закладів комунальної власності міста:
1.1. Забезпечити раннє виявлення онкологічних захворювань шляхом підвищення якості профілактичних оглядів населення;
1.2. Забезпечити проведення обов’язкових профілактичних оглядів осіб, які більше 2-х років не відвідували лікувально-профілактичні заклади комунальної власності міста;
1.3. При первинному відвідуванні хворих в амбулаторно-поліклінічних закладах чітко дотримуватись маршруту пацієнта з обов’язковим проведенням онкопрофогляду;
1.4. Забезпечити направлення на консультацію в обласний онкодиспансер всіх хворих з підозрою на та вперше виявленими онкологічними захворюваннями;
1.5. Проводити постійну санітарно-просвітню роботу серед населення щодо дотримання здорового способу життя, профілактику онкозахворювань та формування прихильності до проведення своєчасного лікування.
2. Головам Кіровської та Ленінської районних у м. Кіровограді рад, обласному комітету Червоного Хреста, громадським організаціям, ЗМІ, представникам духовенства ширше долучатись до проведення санітарно-просвітньої роботи серед населення щодо дотримання здорового способу життя, своєчасного проходження профілактичних оглядів та надання волонтерської допомоги у лікуванні паліативних хворих.
3. Представникам ЗМІ запустити соціальну рекламу на місцевому телебаченні щодо важливості своєчасного проходження профілактичних оглядів, формування прихильності до раннього лікування онкологічних захворювань як запоруки активного довголіття.
4. Створити мультидисциплінарні бригади із числа медичних та соціальних працівників, волонтерів, духовенства для надання повноцінної паліативної допомоги хворим в умовах стаціонару та вдома.