Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони лікувальних закладів |Телефони реєстратур та виклику лікаря
 
» » Як уберегтися від кліщів: поради медиків

Як уберегтися від кліщів: поради медиків

Червень – один із місяців, коли під час відпочинку у зелених зонах варто не забувати про кліщів. Ці невеликі створіння можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань. А наслідки їх укусів можна легко сплутати із симптомами звичайної простуди. Як захистистись від укусів кліщів під час прогулянки у парку чи пікніку у лісі і що робити, якщо виявили кліща на шкірі, розказуємо далі.

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин, виділяючи в цей час анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт на місці укусу.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Однак інтервал проявів укусу може бути довшим і сягати 32 днів. Після присмоктування кліща окрімпочервоніння шкіри у вигляді рожево-червоного кільця з більш блідим центром, можуть з'явитися такі симптоми, як підвищення температури тіла, слабкість, біль у м’язах рук, ніг та голови. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м'язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Варто акцентувати увагу, що кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть потрапити на на ваше тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками або іншими тваринами. Небезпеку для людини становлять навіть маленькі кліщі – майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща).

Якщо кліщ присмоктався необхідно звернутися до травмопункту лікувальної установи, де спеціалісти нададуть необхідну допомогу. Якщо немає такої змоги, можна видалити кліща самостійно. Потрібно повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща зі сторони в сторону пальцями, обгорненими марлевою серветкою або пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща місце укусу змазати 3% розчином йоду, спиртом чи одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення варто ретельно вимити руки з милом, кліща спалити. Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.

Після укусу кліщем необхідно уважно слідкувати за станом свого здоров’я. Якщо у вас з’явилась навіть легка недуга, не гаючи часу звертайтесь до лікаря, повідомляючи його про укус кліща.

Усім особам, які у весняно-літній період потрапляють у лісові райони, де багато кліщів та існує небезпека зараження кліщовим енцефалітом, рекомендується проводити щеплення. Вони забезпечують людині стійкий імунітет до вірусу цього захворювання.

Ось кілька порад, які допоможуть уникнути укусів кліщів:

1. Подбайте про відповідний одяг

Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів і зменшить ризик укусів кліщів.

2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

4. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.

Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.

5. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).

6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.

7. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу. При необхідності - скористайтеся повторно, якщо мине час дії, як вказано в інструкції.

 

За матеріалами сайту МОЗ та ДЗ «Кіровоградська міська санітарно-епідеміологічна станція» МОЗ України

 

Як уберегтися від кліщів: поради медиків