Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » 13 травня – Всесвітній день меланоми

13 травня – Всесвітній день меланоми

13 травня – Всесвітній день меланомиМеланома шкіри — це злоякісна ракова пухлина та одне з найбільш небезпечних онкозахворювань, яке вражає життєво важливі органи (головний мозок, легені, кістки).

За інформацією Націоанльної служби здоров’я України в Україні 21289пацієнтів зі встановленим діагнозом меланоми за даними ЕСОЗ. З них 2397 — пацієнти, яким діагноз меланоми було встановлено вперше в цьому році.

До чинників ризику виникнення меланоми належать:

 • множинні сонячні опіки впродовж життя, наявність передракових станів та немеланомних раків шкіри, імуносупресивних станів (трансплантація внутрішніх органів та гемопоетичних клітин, ВІЛ/СНІД);
 • вплив природного та штучного ультрафіолетового випромінювання, зокрема використання соляріїв.
 • генетична схильність;
 • чоловіча стать;
 • вік старше 50 років;
 • наявність асиметричних, без чітких країв родимок, наявність більше 100 пігментних родимок, світлий фототип шкіри;
 • пік захворюваності на меланому шкіри припадає на 65 років, хоча хвороба може виникнути в будь-якому віці.
 • Основні симптоми меланоми:
 • зміна кольору, форми або розміру давнішньої родимої плями;
 • будь-яка родима пляма, що має три або більше кольори і стає несиметричною;
 • родима пляма, що кровоточить або свербить;
 • будь-яке нове стійке ураження шкіри, особливо, якщо воно розростається, пігментоване або на вигляд має судинну структуру, також випадки невизначеного діагнозу;
 • нова пігментована лінія на нігтях, особливо якщо вона пов’язана з ураженням нігтя;
 • ураження, яке розростається під нігтем.

Для попередження розвитку меланоми потрібно:

· уникати сонячних опіків, не зловживати сонячною засмагою та соляріями;

· при перебуванні на сонці користуватися сонцезахисними окулярами, парасольками, капелюхами з широкими полями та сонцезахисними кремами:

· уникати травмування шкіри в ділянці родимок, контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками;

· необхідно регулярно оглядати шкіру та своєчасно звертатися до лікаря при будь-яких змінах.

Існує спеціальний алгоритм первинної самодіагностики родимокАКОРД, для своєчасного виявлення небезпечних ознак, в якому кожна літера має своє значення:
А– асиметрія (коли умовна вісь ділить родимку на дві нерівні половинки);
К– край (коли він стає нерівним, рваним, з зазубринками);
О– окрас (поява змін в кольорі, вкраплень темнішого або світлішого забарвлення);
Р– розмір (збільшення родимки в ширину або в висоту);
Д– динаміка (поява кірочок, тріщинок, кровоточивості, випадіння волосків).

Своєчасно розпочате протипухлинне лікування пацієнтів з меланомою шкіри на початкових стадіях у 98-99% випадків призводить до повного одужання пацієнтів. Своєчасне проведення спеціального протипухлинного лікування сприяє досягненню тривалої ремісії, покращенню загальної виживаності та якості життя пацієнтів.

Програма медичних гарантій покриває всі види медичної допомоги для пацієнтів з онкологією: від діагностики до лікування та подальшої реабілітації і паліативної допомоги.

Сімейний лікар — перший, хто допоможе вчасно виявити злоякісне новоутворення та направити до онколога. Він створить електронне направлення на необхідні обстеження та направить до лікаря-спеціаліста.

Діагноз меланоми шкіри встановлюється виключно у закладах охорони здоров’я, де надається спеціалізована медична допомога, після повного видалення пухлини шкіри та її гістологічного дослідження. Знайти найближчий заклад із договором можна за допомогою дашборду на сайті НСЗУ «Укладені договори…»: https://cutt.ly/ieefQvwK.

Залежно від параметрів пухлини можуть бути запропоновані додаткові обстеження (загальноклінічне обстеження, ультразвукове дослідження (УЗД) лімфатичних вузлів або комп’ютерна томографія (КТ) внутрішніх органів та магнітно-резонансна томографія (МРТ) головного мозку, за підозри на наявність метастазів).

Спеціальне протипухлинне лікування пацієнтів з меланомою шкіри включає хірургічне лікування, медикаментозну терапію протипухлинними препаратами, променеву терапію та їх поєднання. Ці послуги покриває Програма медичних гарантій.

Консультації лікарів та діагностика покриваються пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».

Лікування включно з ліками пацієнт отримує безоплатно в межах пакетів «Хіміотерапевтичне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями у стаціонарних та амбулаторних умовах» та «Радіологічне лікування та супровід пацієнтів з онкологічними захворюваннями в стаціонарних та амбулаторних умовах».

Хіміотерапевтичне лікування передбачає проведення лабораторних та інструментальних досліджень проведення інтенсивної терапії та надання кисневої підтримки. А також своєчасне знеболення, супровідну медикаментозну терапію та інші послуги.

При радіологічному лікуванні — променеву терапію, супровідну медикаментозну терапію, надання кисневої підтримки тощо. Якщо в медзакладі є лінійний прискорювач, гамма-ніж або кібер-ніж, проведення променевої терапії із цим обладнанням також включено в безоплатну допомогу.

Також Програма медичних гарантій за необхідності покриває хірургічні втручання у межах пакету «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах». У безоплатну медичну допомогу включені лабораторні та інструментальні дослідження, анестезія, власне проведення операцій, забезпечення необхідними лікарськими засобами тощо.

Після закінчення спеціального лікування пацієнтам з меланомою пропонується, як мінімум, 5-річне спостереження та надаються рекомендації щодо необхідності самообстеження.