Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур та виклику лікаря
 
» » В місті стартувала загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей проти кору.

В місті стартувала загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей проти кору.

В місті стартувала загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей проти кору.Загальна інформація

В Україні наразі існує ризик виникнення спалаху кору, останній ми мали у 2017-2019 роках. Це одна з найзаразніших інфекцій у світі. З 10 невакцинованих людей, які контактували з хворим, 9 захворіють.

Спалахи кору в Україні мають циклічний характер і повторюються кожні чотири-п'ять років. З огляду на те, що попередній спалах був у 2017-2019 роках і від початку цього року відмічається зростання випадків кору, у 2023 році є високий ризик виникнення потужного спалаху, значне збільшення кількості випадків.

Кір — це небезпечна хвороба: з однієї тисячі людей, які захворіли на кір, одна помирає, одна хворіє на енцефаліт – тяжке ураження головного мозку (за даними Центрів контролю та профілактики захворювань США). Кір майже завжди важко протікає, що у дітей, що у дорослих. Він часто ускладнюється запаленням легень, вушною інфекцією та іншими серйозними ускладненнями.

Серед складних віддалених наслідків кору є підгострий склерозуючий паненцефаліт. Це хвороба, яка не має лікування, завжди має смертельний результат. Хвороба розвивається через 5-10 років після перенесеного кору. У групі ризику – діти, які перехворіли на кір на першому році життя, яких ми не можемо вакцинувати, але можемо їх захистити через вакцинацію старших дітей.

Вірус кору впливає і на імунну систему – пригнічує на кілька місяців-років імунітет людини, яка перехворіла, викликаючи "імунну амнезію”. Це робить людину більш вразливою до інших інфекцій.

Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями проти кору дітей у попередні роки. Для колективного імунітету необхідно, щоб 95% населення мали імунітет від цієї хвороби. І цього краще досягти через вакцинацію. Адже хвороба часто має тяжкий перебіг, з розвитком ускладнень. Високого рівня охоплення вакцинацією першочергово необхідно досягти серед дітей.

Вакцинація дітей від кору гарантується державою, діти можуть щепитися від нього безоплатно до 18 років. Дорослі можуть отримати щеплення КПК за власний кошт або ж в окремих випадках за рахунок держави.

Про вакцинацію

Вакцина КПК (комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи) використовується вже понад 50 років, і понад 500 мільйонів доз було введено в більше ніж 100 країнах світу лише за період 1999 - 2004 років. Вона є безпечною та ефективною, схвалена до використання Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Лише протягом 2000-2015 років вакцинація проти кору зберегла 20 мільйонів дитячих життів у світі.

Для захисту від кору потрібні дві дози вакцини КПК, що містить живі, але ослаблені віруси кору, паротиту та краснухи. За календарем щеплень в Україні першу дозу вакцини вводять дітям у 12 місяців, другу дозу – в 6 років. Дітям, яких не було вакциновано вчасно, вводять дві дози вакцини з інтервалом мінімум у 1 місяць.

Пам’ятайте, що хронічні захворювання НЕ є протипоказаннями до вакцинації: діти, які мають бронхіальну астму, цукровий діабет, муковісцидоз, серцевосудинні чи інші хронічні захворювання, потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби в них значно вищий.

До вакцинації не потрібно готуватися, здавати загальні аналізи крові чи сечі.

Якщо у вас був контакт із хворим на кір, а ви не знаєте, чи вакциновані чи ні, то потрібно пройти екстрену вакцинацію. Причому в перші 72 години після контакту – чим швидше, тим краще, бо ефективність протидії вакцини хворобі сягає 95%. Щеплення КПК також надає захист проти краснухи й паротиту. Щонайменше через місяць після отримання першої дози вакцини у зв’язку з екстренним щепленням варто отримати і другу дозу вакцини КПК для надійного захисту в майбутньому.

Про вакцинальну кампанію

Для того щоб недопустити спалах кору, Міністерство охорони здоров'я розгорнуло національну кампанію з вакцинації проти кору, до якої активно долучилися заклади охорони здоров’я первинної ланки міста Кропивницького.

Ця кампанія має дві цілі:

1) «довакцинувати» проти кору всіх нещеплених дітей, які з різних причин пропустили щеплення КПК,

2) забезпечити те, щоб усі діти вчасно отримували щеплення КПК.

Для отримання дитині щеплення від кору батькам необхідно звернутися до сімейного лікаря, або педіатра.

Вакцинуйте свою дитину, захистіть її від небезпечної хвороби!