Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» Матеріали за 04.02.2025
Сортувати новини за: датою новин | популярністю | відвідуваністю | коментарям | абеткою

Всесвітній день боротьби проти раку

Всесвітній день боротьби проти ракуСьогодні, 4 лютого, Всесвітній день боротьби проти раку. Це важливий час, щоб дізнатися більше про те, чому виникає хвороба, яка її профілактика та як зменшити ризик появи онкологічних захворювань в цілому.

Онкологічні захворювання стали однією з найбільш актуальних і невирішених медичних проблем людства. За останніми прогнозами ВООЗ, якщо темпи захворюваності зростатимуть і надалі, то до 2030 року кількість людей, що вперше захворіли на рак, зросте на 77% і сягне 35 млн.

Як виникає рак?

Мутовані гени не працюють правильно, адже інструкції в їхній ДНК плутаються. Це може призвести до того, що клітини, які мають відпочивати, починають активно ділитися, а їхня кількість — безконтрольно рости. Такі атипові мутовані клітини, зовсім не схожі на нормальні, формують ракову пухлину.

Коли клітини діляться, вони створюють точні копії самих себе. Одна клітина ділиться на 2 однакових, потім 2 клітини діляться на 4 і так далі. Проте, ракові клітини не такі, бо мають генні мутації.Ці мутації можуть:передаватися у спадок, утворюватися внаслідок пошкодження генів коли людина старіє, під впливом канцерогенів (ультрафіолетового випромінювання, сигаретного диму, алкоголю).

Особливості ракових клітин

Через наявність мутацій, ракові клітини поводять себе не так, які здорові клітини.Вони:

·діляться безконтрольно;

·ігнорують сигнали, що кажуть їм припинити ділення та померти, коли вони мають це зробити;

·погано тримаються разом та можуть розповсюджуватись в інші частини тіла через кров та лімфатичну систему;

·проростають у тканини та органи, руйнуючи їх.