Телефон МОЗ «гарячої лінії» 0 800 505 201 |Телефони реєстратур
 
» » 1 жовтня - Міжнародний день людей похилого віку

1 жовтня - Міжнародний день людей похилого віку

1 жовтня - Міжнародний день людей похилого вікуМіжнародний день людей похилого віку відзначається щорічно в усьому світі. Це свято виникло з ініціативи Генеральної Асамблеї ООН у 1990 році. Україна, як повноправний член ООН, підтримала ініціативу міжнародного співтовариства і з 1991 року щорічно відзначає цей день.

За інформацією USAID за останні 50 років процес старіння нації у світовому масштабі розвивається із великою швидкістю і будь-яке ігнорування може позначитися негативними наслідками для тієї чи іншої держави. У 2004 році населення світу досягло, порядку 6,2 млрд. людей, а вік кожного десятого землянина досягнув 60 років і більше. За прогнозами ООН до 2025 року населення світу зросте в порівнянні з 1950 роком у три рази, а чисельність людей літнього віку – у 6 разів, у той час як число старих людей (старших 80 років) збільшиться в 10 разів.

В Україні, як і в багатьох розвинених країнах, в останні десятиріччя значно зросла частка людей похилого віку. До старшого покоління сьогодні належить кожний п’ятий.

Україна входить до 30 «найстаріших» країн світу, спостерігається досить тривожна тенденція зі зростанням кількості людей похилого віку. У 2007 році частка людей пенсійного віку досягла 23,9%, або понад 11 млн осіб, і за рейтингом старіння (часткою населення старше 65 років) Україна займала 11 місце у світі, а в 2025-му переміститься на 9-те місце. Згідно з національним демографічним прогнозом на період до 2025 року частка осіб віком від 60 років становитиме 25%, а у 2030 році – понад 26%.

Це означає, що Україна є й залишатиметься однією з «найстаріших» країн світу, водночас, на державному рівні цій проблемі приділяється недостатньо уваги. Рівень постаріння сільського населення в Україні вищий, ніж міського: частка населення післяпрацездатного віку на початок 2013 р. у селах становила 23,2%, в містах — 20,6%.

Із загальної чисельності населення м. Кропивницького особи пенсійного віку – 52 243, що становить 23,3% від загальної кількості жителів міської громади.

Люди похилого віку не тягар для суспільства, вони можуть бути і передумовою поліпшення стандартів життя в країні, потужним чинником гуманізації соціуму.

Піклування про їхнє здоров’я - особливо важливе для збереження якості життя. Тож сьогодні ми розповімо, які безоплатні медичні послуги держава гарантує людям похилого віку.

В Програмі медичних гарантій є усі необхідні послуги для того, щоб попередити проблеми зі здоров’ям, виявити серйозні захворювання на ранніх стадіях та вчасно почати лікування. А також - контролювати перебіг хронічних захворювань та своєчасно отримувати медичну допомогу в екстрених випадках.

Для людини будь-якого віку, в тому числі і старшого, важливо мати сімейного лікаря і бути з ним на зв’язку. Це лікар, який вчасно розпізнає загрозу для здоров’я пацієнта, зважаючи на фактори ризику та спадковість, допоможе виявити і контролювати хронічні захворювання, призначить профілактичні обстеження, своєчасно спрямує на консультацію до спеціаліста чи направить на проведення інструментальних досліджень.

За рецептом від сімейного лікаря люди похилого віку мають можливість отримувати безоплатно або з незначною доплатою Доступні ліки. Ця програма постійно розширюється і перелік захворювань, від яких можна отримати медикаменти, вже досить великий. Йдеться про хронічні захворювання, які добре піддаються контролю, якщо пацієнт регулярно приймає ліки.

Зокрема, це ліки від таких захворювань:

- серцево-судинні;

- профілактика інсультів та інфарктів;

- бронхіальна астма;

- діабет ІІ типу;

- нецукровий діабет;

- інсулінозалежний діабет (інсуліни);

- розлади психіки та поведінки;

- епілепсія.

Перевагою програми є не тільки те, що вона допомагає знизити витрати на ліки з власної кишені, а й те, що Доступні ліки можна отримати у будь-якій аптеці країни, яка працює за договором з НСЗУ, незалежно від того, де виписали рецепт. На час дії воєнного стану рецепт на Доступні ліки може бути не лише електронний, а й паперовий. Виписати його може будь-який лікар первинної ланки, не обов’язково той, з яким укладена декларація. Якщо ви підтримуєте зв’язок з вашим сімейним лікарем, виписати рецепт він зможе і по телефону, а щоб отримати ліки не обов’язково йти самому в аптеку - можна передати номер рецепту рідним чи близьким.

Програма медичних гарантій гарантує людям похилого віку усі види спеціалізованої медичної допомоги. Це консультації спеціалістів, аналізи, обстеження, госпіталізації та операції.

Особливий акцент - на лікуванні інсульту та інфаркту, а також обстеженнях для ранньої діагностики онкозахворювань. Пацієнти з гострим інфарктом та інсультом отримують все необхідне їм лікування безоплатно. В разі появи симптомів цих захворювань все що потрібно зробити– викликати швидку допомогу за номером 103. Весь комплекс медичної допомоги пацієнту, включаючи всі необхідні обстеження, оплачують НСЗУ.

Що стосується онкологічних захворювань, особливу увага приділяється ранньому їх виявленню. Адже лікування онкології на ранніх стадіях дає пацієнту більше шансів на одужання. Тому в Програмі медгарантій передбачено 6 інструментальних досліджень для виявлення таких захворювань. Йдеться про гастроскопію, бронхоскопію, гістероскопію, колоноскопію, цистоскопію та мамографію. Людям похилого віку рекомендують проходити ці дослідження періодично. Вони повністю безоплатні за направлення лікаря. Виписати направлення може як сімейний лікар, так і профільний спеціаліст.

Серед контингенту населення, якому першочергово необхідно щеплюватися від Covid-19 є люди похилого віку, адже саме вони мають хронічні захворювання. Щеплення проводяться в амбулаторіях безкоштовно.

В рамках міської галузевої Програми пенсіонери за віком отримують стоматологічні послуги, а саме безкоштовне пільгове зубопротезування та лікування зубів, а також забезпечення технічними засобами догляду у разі потреби.

Наостанок хочемо нагадати, що незалежно від того, де зареєстроване місце проживання, люди похилого віку можуть отримати медичну допомогу в будь-якому медичному закладі, який має договір з НСЗУ. Це стосується як внутрішньо переміщених осіб, так і тих, хто не змінював місце проживання. Пацієнт сам обирає, де йому зручно отримати медичну допомогу, а оплачує її замість пацієнта Національна служба здоров’я України.

За інформацією Національної служби здоров’я України